Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
S psychiatrem Karlem Nešporem jsme si povídali o léčbě smíchem, závislostech i dopadu pandemie koronaviru na naše chování.
Karel Nešpor je pravděpodobně nejznámější český psychiatr, který se zaměřuje především na léčbu závislostí. Sám je již více než 35 let abstinentem a ke spokojenému životu plnému radosti by ti doporučil to samé. Mimo závislostí se věnuje i léčbě smíchem, sesbíral či vytvořil 239 typů smíchu a poradí ti, který je ten nejúčinnější, co nám při nadměrném smíchu hrozí a díky čemu se budeš cítit šťastnější.
Vy jste průkopník v léčbě smíchem. Kdy a kde jste se s touto formou terapie setkal poprvé?
Usmíval jsem se už během svého nitroděložního vývoje. Smích a úsměv jsou vrozené způsoby, jak se uvolnit a jsou zdravé. Takže je to vlastně také terapie.
Smích coby cvičení jsem zažil poprvé v roce 1968 na semináři který vedla americká jogínka českého původu madam Ossius. O mnoho let později jsem četl báseň Swamiho Satyanandy, kde byly tyto verše: „Jak se naučíš umění smíchu, této nejznamenitější ze všech jóg? Cestu najdeš.“ Tak jsem hledal cestu a napsal knihu „Léčivá moc smíchu“ i řadu dalších veselých knížek. Nedávno to byla třeba kniha „Úsměvy zkušenosti výstřednosti“. A moje hledání cesty pokračuje.
Proč je pro naše tělo a mysl smích důležitý?
Smích a úsměv navozují veselost a uvolnění a veselému, uvolněnému člověku to lépe myslí, má lepší imunitu, funguje mu lépe trávicí systém atd.
K jakým reakcím během smíchu dochází v našem těle?
To záleží na způsobu smíchu a situaci. I lehký úsměv uvolní a uklidní a může navodit zdravé emoce, jako laskavost a zlepšuje komunikaci. Při vydatném břišním smíchu se toho děje v těle hodně. Například svaly trupu se spíše napnou a svaly končetin spíše uvolní. Výdech se výrazně prodlužuje, což je typické pro klid. Lidé přece běžně říkají, že si někdo oddechl. V těle se toho ještě děje mnohem víc. Lepší než suchá teorie, bude si se zasmát a uvědomovat si, jak na to tělo reaguje.
Smích potřebujeme zvláště v době, kdy nám není veselo. Záměrně navozený smích a úsměv jsou proto náramně důležité.
Co když nám zrovna není do smíchu, pomůže i smích hraný?
Nejčastěji se lidé smějí a usmívají ze zdvořilosti nebo aby se uklidnili. Smích potřebujeme zvláště v době, kdy nám není veselo. Záměrně navozený smích a úsměv jsou proto náramně důležité.
Sesbíral nebo vytvořil jsem jich 239 a přibývají nové.
Kolik typů smíchu existuje?
Sesbíral nebo vytvořil jsem jich 239 a přibývají nové. Ten zatím nejnovější na YouTube se jmenuje „Jak se směje housenka na bio zelenině“.
Zcela jistě je to Lišácký (Duchennův) úsměv. Při něm se stahuje sval obkružující oči. Tento sval má tvar obrouček brýlí. Stáhněte tento sval, oči se přimhouří a v koutcích očí se udělají jemné vrásky. Zároveň táhněte koutky úst šikmo vzhůru směrem k uším. Žvýkací svaly jsou částečně povolené, zuby se nedotýkají a rty se dotýkají zlehka.
Jak si navodit ten pravý, nefalšovaný smích? Existuje nějaký zaručený postup?
Ze zdravotního hlediska je nejdůležitější mírná veselost a klidná pohoda. A nejlepší cesta, jak toho dosáhnout je rozumný životní styl a úsměv. Usmívat se je možné i v situacích, kdy by byl hlasitý smích nevhodný. Jestli je úsměv, pravý nebo ne, je celkem jedno.
Je nějaký rozdíl mezi smíchem ženským a mužským?
Ženy se usmívají a smějí častěji. Asi také proto se dožívají vyššího věku.
Někteří vás právě kvůli léčbě smíchem označují za „šílence“. Co si o tom myslíte?
Pro duševní nemoci není typický smích, ale strach, smutek a neklid. Duševně nemocní také více kouří, pijí alkohol a zneužívají drogy. Vypadá to, že jsem duševně zdravý dokonce nadprůměrně.
Dospělý člověk se údajně zasměje v průměru patnáctkrát za den.
Myslíte si, že se lidé málo smějí?
To je různé. Dospělý člověk se údajně zasměje v průměru patnáctkrát za den. Tak si za každý smích nebo úsměv udělejte do diáře čárku a večer je spočítejte. Snadno zjistíte, jak jste na tom právě vy.
K jakým emocím se pomocí smíchu propracováváme?
Smích a úsměv provázejí a navozují veselost, pohodu, klidnou radost atd. V tomto směru působí nejen na nás, ale i na okolí. Vhodně se usmát nebo zasmát je dobrý skutek.
Smích je pro většinu lidí zdravý a prospěšný, ale neplatí to úplně vždy. Při silném smíchu roste nitrobřišní a nitrohrudní tlak. To není vhodné v těhotenství, u kýly, krátce po břišní operaci, u vážných srdečních nemocí,...
Může nám smích i nějakým způsobem škodit?
Smích je pro většinu lidí zdravý a prospěšný, ale neplatí to úplně vždy. Při silném smíchu roste nitrobřišní a nitrohrudní tlak. To není vhodné v těhotenství, u kýly, krátce po břišní operaci, u vážných srdečních nemocí, při vysokém krevním tlaku, u krvácejících hemoroidů, výhřezu dělohy, při neschopnosti udržet moč a při rozedmě plic. Při infekci v dýchacích cestách může silný smích vyvolat kašel. Vydatný smích bývá spojen s rychlým nádechem ústy, proto není vhodné se řehtat na celé kolo a při tom cokoliv jíst nebo pít.
Úsměv je ze zdravotního hlediska naprosto bezpečný, nemusí být ale nejvhodnější v určitých situacích. Třeba, když se vám kamarádka svěřuje, že ji opustil přítel: „Ach, jak jen mohl?!“
Vy působíte jako psychiatr v Bohnicích, kde léčíte především závislost. I takové pacienty lze uzdravit smíchem?
Se smíchem je to podobné jako s vhodným kořením. Jídlo je díky němu chutnější a stravitelnější. Smích, legrace a humor jsou užitečné, ale není to zdaleka celá léčba.
Jak taková léčba probíhá?
Někdy kombinuji smích a jednoduché příběhy. Tak třeba chytrá ryba abstinentka uvidí žížalu s háčkem. Řekne si, že takovou žížalu nechce. Pak plave pryč a rybáři se směje. Jestli to někdo nepochopil, tak ten háček to jsou alkohol, drogy a hazard.
Kombinuje se i s medikamenty?
Léky mohou být užitečné při zvládání těžkých odvykacích stavů. U většiny lidí s návykovou nemocí nemá ale jejich dlouhodobé podávání smysl.
Návrat do situace před vznikem závislosti ale možný není. Cestovat v čase medicína neumí.
Jak dlouho zhruba trvá, než se pacient zbaví svojí závislosti?
Záleží na tom, co myslíte slovy „zbavit se závislosti“. Zdravotní stav, duševní výkonnost, životní situace a vztahy se mohou zlepšit poměrně rychle, řádově během měsíců. Návrat do situace před vznikem závislosti ale možný není. Cestovat v čase medicína neumí. Závislý člověk udělá dobře, když bude trvale střízlivý, bude si vybírat střízlivé přátele a bude žít rozumně. To lze doporučit úplně každému.
Převažuje závislost na alkoholu, na druhém místě jsou pervitin a marihuana a na třetím hazard.
Setkal jste se někdy i s nějakou opravdu bizarní závislostí?
Každá závislost je bizarní. Člověk dělá to, co nechce, a působí si problémy, o které nestojí.
Existují i nějaké závislosti, které pro člověka nejsou škodlivé?
Podle Mezinárodní klasifikace nemocí lze být závislý jen na určitých skupinách návykových látek. Existují ale i jiné formy návykového chování. K jejich typickým znakům patří zhoršené sebeovládání. Takový člověk se něčím zabývá nadměrně nebo v nevhodnou dobu. To je problém vždy.
Spotřeba alkoholu vzrostla hlavně u lidí, kteří pili nadměrně už před tím.
Má na výskyt závislostí vliv i dnešní koronavirová doba? Prohlubují se, nebo naopak?
Podle informací kolegy Dr. Csémyho, spotřeba alkoholu vzrostla hlavně u lidí, kteří pili nadměrně už před tím. Někteří jiní lidé ale spotřebu omezili, nebo přestali pít a kouřit, aby chránili sebe i okolí.
Může tato doba zapříčinit i vznik nových závislostí?
To nemyslím. Lidí, kteří se nadměrně věnovali internetu, videohrám a sociálním sítím, bylo dost už dříve.
Vy také natáčíte videa na YouTube. Co se prostřednictvím videí snažíte lidem předat?
Hlavně dobrou náladu a střízlivost, jsou tam i jednoduché návody, cvičení apod.
Koukala jsem, že dokonce radíte, jak se zbavit stresu. I k tomu nám pomůže smích?
Smích a úsměv stres opravdu zmírňují. Proti stresu nás jimi moudrá příroda vybavila a umíme to už odmalička.
Společnost se posouvá kupředu, lidé více pracují, naše životy se přesouvají do onlinu… Jak se na tento vývoj společnosti díváte? Líbí se vám, jakým směrem se ubírá?
Internet má své výhody. Svého času mě zaujal jeden odborný článek. Ten vyšel v USA a napsali ho japonští autoři. Poslal jsem do Japonska email, a během hodiny mi článek přistál v počítači.
Problém s moderní technikou nastává, jestliže ji někdo používá nevhodně. Jeden mladý muž si domluvil schůzku s dívkou. Sešli se v parku. Děvče místo toho, aby si normálně povídalo, mu posílalo esemesky. To mladíka znechutilo.
Střízlivost znamená také realismus, dobrý odhad situace a svých možností.
Existuje nějaká všeobecná rada, která by nám mohla pomoci k tomu, abychom se cítili šťastnější?
Buďte sobě i druhým užiteční, víc se usmívejte a buďte střízliví. Střízlivost znamená také realismus, dobrý odhad situace a svých možností. Proto, vážení a milí, střízlivosti zdar!