Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
15. července 2021 12:00
Čas čtení 7:54
Tereza Šnajdrová

Vojta Král z Mediků na ulici: Naše činnost není tak náročná a může mít obrovský dopad na kvalitu životů lidí bez domova (Rozhovor)

Vojta Král z Mediků na ulici: Naše činnost není tak náročná a může mít obrovský dopad na kvalitu životů lidí bez domova (Rozhovor)
Zdroj: se souhlasem Matěje Dubenského (www.matejdubensky.me)
REFRESHER
Uložit Uložené

S Vojtou Králem ze spolku Medici na ulici jsme si povídali o zdravotní péči lidí bez domova, osobní motivaci k výkonu takové činnosti, ale i tom, jak s lidmi na ulici správně komunikovat.

Určitě se i tobě někdy stalo, že jsi nejen v pražských ulicích potkal lidi bez domova, které mnohdy sužovaly nejrůznější zdravotní problémy. S tím se rozhodl něco udělat spolek Medici na ulici, který spadá pod tři lékařské fakulty Univerzity Karlovy a nově ho můžeš najít také v Brně, kde lidem bez domova pomáhají studenti Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. 

Studenti lékařských fakult pravidelně docházejí na ošetřovny, na nichž pečují o lidi na ulici a my jsme se proto spojili s Vojtou Králem, studentem 2. lékařské fakulty UK, který nám pověděl více o tom, jaká poranění nejčastěji ošetřují, zda se někdy setkávají s agresivním chováním ze strany lidí bez domova a zjistili jsme i to, zda se ke spolku Medici na ulici můžeš přidat například i ty. 

Doporučeno
Očkování bez registrace: Na místě jsou dlouhé fronty, soutěž o iPhone 12 a tenisky ale hlavní motivací zájemců není (Reportáž) Očkování bez registrace: Na místě jsou dlouhé fronty, soutěž o iPhone 12 a tenisky ale hlavní motivací zájemců není (Reportáž) 12. července 2021 17:18

Proč vznikl spolek Medici na ulici? Co bylo prvním podnětem pro jeho založení?

Myšlenka zdravotní pomoci lidem bez domova v Čechách vznikla na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v roce 2013, kde se této činnosti začala jako první věnovat tehdejší studentka Andrea Pekárková, na kterou postupem času navázali další studenti –nyní už promovaní lékaři – kteří poté vytvořili jádro prvního vedení našeho spolku. K nim se poté přidávali další členové a dnes už je z Mediků na ulici mezifakultní spolek, který působí na všech třech pražských lékařských fakultách, nově i v Brně na Masarykově univerzitě a dobrovolničí pro něj desítky lidí.

Medici na ulici
Zdroj: se souhlasem Matěje Dubenského (www.matejdubensky.me)

Nejčastěji ošetřujeme bércové vředy, jejichž základní ošetření je sice poměrně banální, ale důležitá je pravidelnost, bez níž péče nebude mít velký efekt

Co je jeho cílem? Akutní ošetření lidí bez domova, nebo péče o chronická poranění?

Pečujeme především o poranění chronická a v případě akutního problému, který nedokážeme vyřešit sami, zavoláme klientovi sanitku. Péče o chronické rány lidí bez domova je komplikovaná tím, v jakých podmínkách žijí a jejich zdravotnímu stavu nepomáhá ani nedostatečná hygiena, úroveň stravy a další přidružené nemoci. Nejčastěji proto ošetřujeme bércové vředy, jejichž základní ošetření je sice poměrně banální, ale důležitá je pravidelnost, bez níž péče nebude mít velký efekt.
 
Proto máme síť ošetřoven, na nichž se vyskytujeme několikrát týdně a velká část lidí bez domova o nás již ví, ví, kde nás najde a co od nás může čekat. Ale jak říkám, pomůžeme i v akutní situaci, kdy pacientovi zavoláme sanitku, což se také stává. Občas také narazíme na klienty, jejichž chronické defekty jsou tak pokročilé, že je sami vyřešit nedokážeme a snažíme se je tedy přesvědčit k návštěvě nemocnice. Na lavičce v parku přece jenom nelze ošetřit všechno.

Doporučeno
Jiřina Kočí se stala obětí sexuálního zneužívání knězem. Velmi hrubé sexuální praktiky snášela bezmála tři roky (Rozhovor) Jiřina Kočí se stala obětí sexuálního zneužívání knězem. Velmi hrubé sexuální praktiky snášela bezmála tři roky (Rozhovor) 2. července 2021 14:42
Vyzkoušej předplatné REFRESHER+
a čti vše bez omezení
Přidej se k předplatitelům
nebo Odemkni článek přes SMS
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 100755 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
POSLAT SMS

Co se dozvíš po odemknutí?

  • Kolika lidem bez domova jsou schopni pomoci
  • Jak se stát členem Mediků na ulici
  • Jakým způsobem se nejčastěji jeho klienti dostali na ulici

  • Co je podle něj důležité udělat proto, aby se situace pro lidi bez domova zlepšila
Domů
Sdílet
Diskuse