„Působil na mě pokorně, jinak na besedě ani nemohl,“ prozrazuje raper o setkání s bývalým bossem slovenské mafie.
„Emoce, které tam visí ve vzduchu, jsem musel pár dny zpracovávat. Ale v momentě, když jsem sedal do auta za branami věznice, jsem si uvědomil, že je super žít svobodný život s vybudovanou kariérou a klidným spánkem,“ prozrazuje Rytmus o setkání s největšími kriminálníky ve vězení v Leopoldově.
Na sociálních sítích se včera objevila fotografie z tohoto setkání, na níž se nacházejí raper Rytmus a MMA zápasník Attila Végh obklopeni trestanci odsouzenými na doživotí. Mezi nimi i Mikuláš Černák, který je považován za bývalého bosse slovenské mafie.
Kontroverzní snímek vyvolal na sociálních sítích vlnu kritiky. Některé lidi totiž pobouřil fakt, že se raper a MMA zápasník fotí s vrahy a usmívají se přitom. S Rytmusem jsme si proto povídali o tomto setkání s nejobávanějším zločincem v historii Slovenska, o jeho emocích z návštěvy, ale také o tom, zda to považuje za podporování glorifikace vrahů.
V tomto článku si přečteš:
- Jaký průběh mělo setkání Rytmuse a Attily Végha s nejobávanějšími zločinci v leopoldovské věznici.
- Jak se Rytmus setkal s Mikulášem Černákem a jak na něj působil.
- Proč zážitek z vězení zpracovával ještě týden.
- O čem si ve vězení povídali.
- Zda se od té doby ještě někdy setkal s Černákem a ostatními trestanci.
- Zda mu posílá dopisy.
- Proč podle něj nepodporuje glorifikaci vrahů a mafiánů.
- Co si myslí o Egových návštěvách věznic s cílem modlení se za odsouzené.
Kvůli čemu se setkali?
Rytmus upozorňuje, že nešlo o žádné mafiánské setkání „na kávičku“, ale o sportovně–motivační besedu s odsouzenými. Fotografie vznikla 12. března 2019. Pro Refresher to potvrdil i Alexander Balucha ze Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS).
Kromě Rytmuse a Attily Végha se jí zúčastnili i trenéři bojového klubu Spartakus Fight Gym Trnava. „Uvedená návštěva byla uspořádána a provedena v rámci kulturně–osvětové činnosti jako jednoho z prostředků zacházení s vězněnými osobami,“ tvrdí Balucha.
Podle jeho slov se aktivity jako besedy či kulturní, vzdělávací a zábavní akce standardně pořádají v každém ústavu. Rytmus nebyl na podobné besedě poprvé. V minulosti s podobným cílem navštívil trestance v Ilavě, Leopoldově, Banské Bystrici či Hrnčiarovcích. Na besedy si ho zvou samotné věznice.
Popřel tak domněnky, že by setkání inicioval sám. „Pozvala mě věznice, tak jako na ostatní besedy. Zbytečně bych to necílil na Mikuláše Černáak, protože on je jedním z mnoha vězňů, kteří tam jsou. Byla to beseda pro všechny bez rozdílů,“ objasnil člen Kontrafaktu.
Mikuláš Černák, bývalý mafiánský boss
Mikuláš Černák patří mezi nejznámější slovenské doživotně odsouzené vězně. V mládí se živil jako řidič autobusu a lesní dělník, ale později přešel na dráhu zločinu. Jeho mafiánská skupina stála například za vraždou politika HZDS Vladimíra Bachleda, kterému Černák osobně vpálil kulku do hlavy.
Podobným způsobem zavraždil i polského podnikatele Grzegorze Szymaneka. Podle jednoho ze svědků vraždy mu vložil pistoli do úst, a předtím než vystřelil, řekl: „
Sejdeme se v pekle.“Nechvalně známou je i vražda expolicisty Gustáva Slivenského, kterého Černák v dubnu 1997 pobodal nožem do zad. Jeho kumpán Michal Csémy si následně od mafiánského bosse vyžádal nůž a Slivenskému zaživa uřízl hlavu. Profil Mikuláše Černáka najdeš
v tomto článku.
Zážitek prý zpracovával ještě týden
Rytmus přišel společně s Véghem a trenéry na návštěvu do věznice s nejpřísnější ostrahou. Vzhledem k tomu, že to nebyla jeho první beseda, uměl odhadnout, jak se budou vězni chovat.
„Na takovou besedu může jít pouze ten, kdo se umí chovat. Myslím chování vězňů. Takže všichni tam sedí jako žáci, kteří neskáčou do řeči a chovají se velmi slušně. Mikuláš Černák na mě působil tak, jaká byla situace. Tam není žádný prostor na ukazování se a myslím, že to tam nikoho ani nezajímá,“ říká Rytmus pro Refresher.
Černák podle jeho slov vystupoval tak, jak se očekává ve slušné třídě, kde jsou autoritami bachaři, ředitel věznice a vychovatel. „Slušně, kultivovaně a pokorně. Vždyť seděl na besedě, takže jinak se ani působit nedalo. Řeč těla jsem nezkoumal, protože tam ani není čas na nějaké individuální zkoumání vězňů,“ tvrdí.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Dočíst článek
Máš již předplatné?
Přihlásit se
Dočíst článek
Poslat sms
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 102708 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH.
Jak to funguje?Po odemčení získáš
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Např.:
15 % zľava na nákup výživových doplnkov VOXBERG
, Měsíční předplatné ve Skillmea ZDARMA
nebo Kaliforňan miska dle vlastního výběru ZDARMA
Zobrazit všechny (10)
Rytmus nám prozradil, že tak silný zážitek zpracovával ještě týden. „V životě se nepotkáš s mnoha lidmi, kteří spáchali tak závažné činy, za které budou sedět do konce života. Je to úplně jiný druh energie, co tam je,“ řekl.
„Emoce, které tam visí ve vzduchu, jsem musel pár dní zpracovávat. Ale musím říci, že v momentě, když jsem sedal do auta za branami věznice, jsem si uvědomil, že je super žít svobodný život s vybudovanou kariérou a klidným spánkem,“ dodal Rytmus.
S trestanci se prý bavil o svých postojích k životu a kariéře. S Černákem ani s žádným jiným vězněm se po této návštěvě už prý nikdy nesetkal, protože od té doby na žádné podobné besedě nebyl.
Není jasné, kdo soukromou fotku zveřejnil
Autorem fotky byl jeden z příslušníků ústavu v Leopoldově, který měl za úkol dokumentovat celý průběh návštěvy. „Fotografie z takových akcí pořádaných ZVJS se standardně zhotovují s cílem jejich následné prezentace na webové stránce sboru,“ řekl pro Refresher Alexander Balucha ze ZVJS.
Anonymizované fotografie prý poskytli i bojovému klubu Spartakus Fight Gym Trnava. Fotku ale včera zveřejnila facebooková stránka Mikuláše Černáka. To, jak se admin dostal k soukromému snímku, je sporné.
Podle Rytmuse šlo o standardní postup. „Po každé besedě se dělá fotka, fotí se i během besedy. Logicky se telefony, kamery a foťáky odevzdávají u vchodu do věznice. Takže tam mají svého fotografa. Fotka určitě nebyla dělaná s cílem sbírání lajků nebo kliků v bulvárních plátcích. My jsme tu fotku nezveřejnili. Otázka je, kdo ji zveřejnil,“ tvrdí raper.
Jiný názor má Michal Libant, který pracoval přes 20 let ve vězení a při práci v rámci společenství Dismas šířil víru i mezi doživotními trestanci. „Myslím, že jde o starší fotografii, která je minimálně 2 roky stará. V každém případě muselo být její fotografování povoleno ředitelem ústavu. Není to však žádný standard, aby se dělaly takové fotky. Nevím, jak se vůbec dostala ven,“ řekl pro Refresher.
„Zda je taková fotografie v pořádku, to už je otázka pro lidi, kteří se fotili. K tomu bych se raději nevyjadřoval,“ dodal ke kontroverznímu snímku.
Attilovi posílá Černák na Vánoce dopisy, Ego se za vězně chodí modlit
Rytmus ovšem není jediným slovenským raperem, který pravidelně navštěvuje trestance. Do vězení chodí i jeho nejbližší rapový kolega Ego, který se tam za odsouzené modlí. Křesťansky založený raper se snaží pomoci vězně polepšit a obrátit je na víru. Při této příležitosti se také on v minulosti setkal s Mikulášem Černákem.
„Z něj jde velká energie. V jedné malé místnosti seděl s dalšími čtyřmi vězni. Všichni mlčeli, pouze on kladl kdejaké otázky. Snaží se rozebírat život, různé situace, musel jsem s ním psychologicky bojovat. Nemohl jsem se mu podvolit, ale měl jsem pořádně nahnáno,“ řekl pro týdeník Plus 7 dní.
Rytmus pro Refresher řekl, že je pro něj obdivuhodné, co Ego dělá. On však do věznic s tímto záměrem nechodí. Zážitek ze setkání s bývalým šéfem slovenského podsvětí nedávno v podcastu moderátora a hypemana Osti a rappera Majka Spirita Topkast popsal i zápasník Attila Végh, který byl na besedě v roce 2019 společně s Rytmusem.
„Já jsem s ním byl na besedě v base. Se mi hlásil, že „Attilko, mohu se zeptat?“ (smích) Velký chlapec je to, svalnatý, drahé hodinky, vážně frajer. Na Vánoce mi posílá dopisy — šťastné a veselé celé rodince, Attilko. Teď jsem zařídil, aby jim v base promítali můj film,“ řekl v podcastu bývalý šampion Bellatoru. Rytmus prozradil, že se mu několikrát stalo, že i jemu přes někoho poslali vězňové korespondenci.
Vrahové na fotografii zabili přes 50 lidí
Obličeje na fotce jsou cenzurované, a tak není snadné identifikovat ostatní. Podle všeho se ale na fotce s Rytmusem a Attilou nachází také odsouzený vrah Viliam Hauser, jeden z aktérů tzv. Vietnamského masakru. Rytmuse jsme se zeptali, jak na něj působil on.
„Tam není čas na studování jmen, analyzování jejich psychiky a kdo co udělal. Splnil jsem si povinnost spojenou s mým povoláním a šel jsem domů. Já jsem nepřišel nikoho osobně poznávat. Měl jsem být jen hostem besedy,“ upozorňuje Rytmus.
Zeptali jsme se ho i na to, zda si nemyslí, že taková fotka podporuje glorifikaci vrahů a mafiánů. „To je absurdní. Jediné, co je glorifikuje, jsou dlouholeté články s nadpisy boss a podobně. Ať se každý zamyslí nad tím, kolik zločinců, ať už v politických kruzích nebo mezi běžnými lidmi, které potkáváte, chodí svobodně se špinavýma rukama a těžkými zločiny za ušima. Ve věznici je pouze zlomek. A moje fotka je z besedy, ne z kávičky,“ uzavírá Rytmus.
Na Hausera nacházejícího se na fotce upozornil David Púchovský, administrátor Facebooku Policejního sboru. „Tohle je fotka zla. Nikdy jsme nemohli vidět pohromadě tolik vrahů. Za každou tváří se skrývá několik obětí v podobě nevinných lidských životů. Tito lidé zavraždili odhadem více než 50 lidí,“ popsal fotografii.
Viliam Hauser, jeden z aktérů Vietnamského masakru
Podle administrátora facebookového profilu slovenské policie
Davida Púchovského je muž s brýlemi stojící za Rytmusem Viliam Hauser. Ten společně se spolupachatelem Róbertem Mattem zavraždil 8. dubna 1994 5 dospělých osob a osmiměsíční dítě. Tragické události se dodnes přezdívá Vietnamský masakr.
Cílem pachatelů bylo loupežné přepadení, při kterém ukradli peníze a zahraniční měny v hodnotě přes 1,1 milionu slovenských korun (přibližně 840 tisíc českých korun). Hauser během přepadu otočil plačící dítě na bříško a zakryl ho přikrývkami a poduškami, následkem čehož se udusilo.
O vietnamském masakru jsme mluvili i s novinářem Vladimírem Donnerem, který byl před více než 20 lety na místě činu. Více se dočteš
v tomto článku.