Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Neděle 26. 9. 2021 svátek má Andrea

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Filmy a Seriály - Filmy

Co se děje v traileru na Matrix 4? Vrátí se mladý Morpheus a nový Agent Smith a jak je možné, že žijí Neo a Trinity?

O čem asi bude čtyřka, proč se nevrátily obě režisérky, co se stalo s Morpheem a mnoho dalšího, co víme o čtvrtém Matrixu.

Dominik Vetrák
10. září 2021, 13:30 Čas čtení: 5:08
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Co se děje v traileru na Matrix 4? Vrátí se mladý Morpheus a nový Agent Smith a jak je možné, že žijí Neo a Trinity?
Zdroj: Warner Bros.
Filmy a Seriály - Filmy
0
Dominik Vetrák
10. září 2021, 13:30
Čas čtení: 5:08

Co se děje v traileru na Matrix 4? Vrátí se mladý Morpheus a nový Agent Smith a jak je možné, že žijí Neo a Trinity?

O čem asi bude čtyřka, proč se nevrátily obě režisérky, co se stalo s Morpheem a mnoho dalšího, co víme o čtvrtém Matrixu.

Dominik Vetrák
10. září 2021, 13:30
Čas čtení: 5:08
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Co se děje v traileru na Matrix 4? Vrátí se mladý Morpheus a nový Agent Smith a jak je možné, že žijí Neo a Trinity?
Zdroj: Warner Bros.

Společnost Warner Bros. nám konečně ukázala trailer na Matrix 4, díky kterému máme alespoň přibližný obraz o tom, co se ve snímku možná děje. Celá trilogie byla mysteriózní a příběhově náročná na pochopení, přičemž dodnes nemá jasné vyznění. Není pochyb, že čtvrtý díl se pokusí o něco podobného a že nepůjde o přímočaré vyprávění děje.

 

Zajímavé je už jen to, že se vrací postava Trinity (Carrie Ann–Moss), která ve třetím díle zemřela. Na druhé straně se ve snímku údajně neobjeví Laurence Fishburne (Morpheus). Není však vyloučeno, že nás tvůrci překvapí a nakonec to bude celé jinak. Ve hře je i cestování v čase (Reeves ovšem tvrdí, že do minulosti se určitě nepodíváme) nebo restart celého Matrixu.

Restart Matrixu?

Po zhlédnutí traileru se přikláníme k restartování Matrixu, o kterém se mluvilo už na konci třetího dílu. Této teorii nahrává i dialog mezi Neem a Oracle, která mu řekla, že není vyvoleným (The One), ale že ho to možná čeká v příštím životě. Jak jsme se totiž dozvěděli, Neo žil už v šesté iteraci Matrixu. Přístroje ho restartují pokaždé, když se lidé začínají bouřit a uvědomovat si, že jsou otroky.

 

Dovolí jim tedy malou vzpouru a pár z nich se přidá k odboji, díky čemuž je 99 % z nich i nadále submisivních. Na začátku traileru vidíme kočku, což je ve světě Matrixu znak déjà vu. A to znamená, že systém něco násilím změnil v Matrixu. Popravdě, na původní trilogii se v traileru odkazuje vícekrát a v jednom ze záběrů se dokonce v centru dění promítá samotný film s mladým Neem.

 

Nemluvě o tom, že se dočkáme podobných scén jako v jedničce, o čemž svědčí i scéna s Trinity. A zapomenout nemůžeme ani na píseň v traileru, která se jmenuje White Rabbit. A všichni dobře víme, co měl Neo následovat v prvním díle. Mimochodem, zajíc se ukáže i v tomto traileru.

 

Zdá se, že předchozí verze Matrixu budou existovat v této, pravděpodobně jeho 7. verzi. Neo je znovu Thomas Anderson (tak se jmenoval ve světě Matrixu, než se přidal k Morpheovi) a ve dvou scénách vidíme, jak v zrcadle vypadá jinak, přičemž později se „rozdělí“ i Trinity.

 

Zdroj: Warner Bros.
Zdroj: Warner Bros.

 

Uvidíme mladého Morphea?

Důležitou roli bude mít i Yahya Abdul Mateen II., který zřejmě hraje Morphea nebo jeho jinou verzi. Kromě toho, že má klasické brýle této postavy z původní trilogie, ho vidíme i trénovat s Neem v dojo jako v prvním díle. Navíc to, že hraje Morphea, tvrdí i na svém instagramovém účtu. Možná se ale dočkáme i Laurence Fishburna. Nepřekvapilo by nás, kdyby mimo Matrixu vypadal Morpheus jako Fishburne, zatímco ve zresetovaném Matrixu bude vypadat mladě.

 

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Yahya Abdul-Mateen II (@yahya)

 

Kromě pravděpodobné absence Fishburna nás mrzí i to, že se nevrátí Hugo Weaving jako agent Smith. Představit si Matrix bez něj je velmi smutné. Tvůrci chtěli, aby ve filmu byl, ale herec měl jiné povinnosti v divadle, a tak se k natáčení nemohl připojit. Je možné, že si agenta Smithe zahraje nějaký jiný herec. Možná právě Jonathan Groff, kterého můžeš znát jako hlavního herce ze seriálu Mindhunter.  

 

Vrátit by se měli i Lambert Wilson jako The Merovingian a Jada Pinkett Smith jako Niobe. Z nováčků uvidíme kromě Groffa herce jako Priyanka Chopra Jonas, Jessica Henwick, Neil Patrick Harris, Toby Onwumere a další.

 

První trailer je zřejmě stejný, jaký viděli návštěvníci Cinemaconu. Kromě zmíněných scén v něm vidíme i Keanu Reevese a jeho Nea/Thomase, který mluví s terapeutem (Neil Patrick Harris). Neo tvrdí, že sní o něčem, co nikdy neprožil, i když má dojem, že se to již stalo (zřejmě se mu vracejí vzpomínky z bývalých inkarnací Matrixu).

 

Zdroj: Warner Bros.

 

Později se ptá, zda zešílel, na což mu terapeut říká, že to slovíčko tu nepoužívají (crazy). Neo později potkává Trinity, která se ho zeptá, jestli se už někdy setkali. Zdá se, že je Neo uvězněný ve falešném světě — stejně jako na začátku prvního filmu. 

 

Objevuje se i někdo, kdo vypadá jako mladý Morpheus (Yahya Abdul–Mateen II.). Podává Neovi červenou pilulku a říká, že je čas letět. Následuje sprška šílených akčních scén, akrobacií a karate. Matrix nás posadí na zadek minimálně z hlediska akce a neuvěřitelných sci–fi scén. 

 

Dost nás zaujaly i scény z reálného světa mimo Matrix. Viděli jsme v nich zřejmě zničené San Francisco v postapokalyptickém světě, kterému se původní trilogie jaksi vyhýbala. Většinou jsme dostali záběry z posledního lidského města jménem Zion, ale na povrch jsme se příliš nedostali. Matrix Ressurections to ale zřejmě změní a my jsme zvědaví, jaký vizuál tvůrci použijí k zobrazení zničeného světa ovládaného stroji.

 

Zdroj: Warner Bros.

 

Odkazy na první Matrix

A když je už řeč o strojích, v traileru se párkrát objevily. Těžko říct, co mají za lubem, ale v krátké scéně nakládají i s Neovým tělem. Kromě toho vidíme, jak se z Matrixu probouzí Neo s oholenou hlavou. Resetovaly stroje Matrix a žily s lidmi dlouhá léta v míru, který právě skončil a čeká nás další válka? Nebo se stalo něco úplně jiného a stroje oživily Nea? Stejně jako on i Trinity zemřela ve skutečném světě, takže přivést je zpět k životu nebude tak jednoduché jako restartovat Matrix.

 

Matrix by nebyl Matrixem bez Keanu Reevese a lidí, kteří ho vytvořili. I proto nás těší, že se vrátili i klíčoví členové štábu, a tak se nemusíme bát, že by se o pokračování starali nezkušení tvůrci. Kromě režisérky Lany Wachowski, která se svou sestrou Lilly natočila celou trilogii, se na filmu podíleli i David Leitch a Chad Stahelski.

 

Návrat původního týmu tvůrců

Začínali jako kaskadéři a koordinátoři akčních scén, jen aby společně později natočili Johna Wicka. Stahelski pokračoval v režírování Wicka s Reevesem a Leitch natočil povedené blockbustery jako Hobbs and Shaw, Deadpool 2 či Atomic Blonde. Na Matrixu pracovali jako koordinátoři akce a režiséři druhých jednotek, takže jsme opravdu rádi, že opět dohlíželi na akci.

 

Zdroj: Warner Bros.

 

Scénář napsala Lana Wachowski, přičemž jí pomáhali Aleksandar Hemon (seriál Sense8) a David Mitchell (Atlas mraků s Tomem Hanksem a Halle Berry). Vyměnil se kameraman Bill Pope, kterého nahradil John Toll (Iron Man 3, Sense8), skladatel soundtracku (Tom Tykwer nahradil Dona Davise) a i střihač (Joseph Jett Sally nahradil Zacha Staenberga). 

Proč ale do vývoje nebyla zapletena Lilly Wachowski? 

 

Prozradila to sama Lilly. V době, kdy Lana začala přemýšlet o Matrixu 4, což bylo kolem roku 2016, dokončily sestry Lana a Lilly Wachowski Jupiter Ascending a Cloud Atlas. Natáčely přitom i famózní sci–fi seriál Sense8. Měly za sebou tři náročné sci–fi projekty a Lilly navíc tehdy dokončila svou hormonální změnu (sestry byly kdysi bratry Wachowskými).

 

Aby toho nebylo málo, v daném období se navíc musely smířit se ztrátou své rodičů, kteří zemřeli v rozmezí 5 týdnů. Lilly se cítila vyčerpaná a potřebovala nasbírat energii. Natáčení Matrixu 4 a návrat k něčemu, co dělala v minulosti, se jí nezdálo jako emočně naplňující práce, a tak se k projektu nepřipojila.

 

Zdroj: Warner Bros.

 

Jedinou režisérkou je tedy Lana Wachowski. Na její adresu se vyjádřil i jeden z herců ve filmu Neil Patrick Harris. Toho překvapilo, že většina scén se natáčela bez množství opakování, že ne vše mělo nutně předúpravu přes obrázky a kresby spojující scény a že natáčení bylo místy intimnější, než je u blockbusterů a drahých velkofilmů zvykem.

 

Lana si navíc natáčela veškerou akci sama. Nevyužívala k tomu druhou jednotku ve štábu jako v původní trilogii. Zbývá doufat, že natočení špičkové hollywoodské sci–fi akce zvládla na jedničku.

 

Zajímavý je i citát Yahya Abdula-Mateena II.: „Během konkurzů jsme si s Lanou více povídali, než zkoušeli herectví, protože se snažila v první řadě vybudovat rodinu. Nikdo nerozumí Matrixu kromě Lany Wachowski a Keanu Reevese. Pochopíš, o čem je tvá role, a následně ji zkusíš prodat před kamerou. Pokud nikdo nic neřekne, prostě doufáš, že jsi to udělal dobře.“ Jak vidíš, pochopit Matrix někdy zcela nedokážou ani herci, kterým to vysvětlují scénáristé a režisérka.

 

Matrix 4 s podnázvem Ressurections má premiéru stanovenou na 22. prosince 2021.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: Warner Bros.
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu filmy a seriály
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news
včera v 18:52
V Německu přestanou vyplácet ušlou mzdu dobrovolně nenaočkovaným. Je to takto spravedlivé, říká ministr zdravotnictví.
včera v 18:11
Rytmuse ještě letos čeká boxerský zápas s dalším raperem. Poprvé od zápasu s Vémolou se porve i Attila Végh.
více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Dnes populární články
Elon Musk a Grimes se rozešli. O potomka se prý budou starat společně Elon Musk a Grimes se rozešli. O potomka se prý budou starat společně
Měl jsem pacienta, který roky jedl jen dvě potraviny, říká uznávaný gastroenterolog Ladislav Kužela Měl jsem pacienta, který roky jedl jen dvě potraviny, říká uznávaný…
Attila Végh dostal tu nejlepší možnou finanční nabídku za odvetu zápasu století, vyjádřil se Ondřej Novotný Attila Végh dostal tu nejlepší možnou finanční nabídku za odvetu…
Youtuber David Dobrik uvízl na Slovensku. Proč má problém s návratem do USA? Youtuber David Dobrik uvízl na Slovensku. Proč má problém s návratem…
Netflix ruší jeden seriál za druhým. Toto je 10 z nich, jejichž předčasné ukončení bolí nejvíce Netflix ruší jeden seriál za druhým. Toto je 10 z nich, jejichž…
Vraždící sestry nutily dívky k prostituci. Zakazovaly jim ale orální sex, který považovaly za hříšný Vraždící sestry nutily dívky k prostituci. Zakazovaly jim ale orální…
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Zavřít