Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
9. září 2021 12:01
Čas čtení 1:05
Tereza Šnajdrová

20 firem věnujících se chovu zvířat a výrobě mléčných výrobků produkuje více skleníkových plynů než celé Německo či Francie

20 firem věnujících se chovu zvířat a výrobě mléčných výrobků produkuje více skleníkových plynů než celé Německo či Francie
Zdroj: TASR/Svätopluk Písecký
NEWS KLIMATICKÁ ZMĚNA
Uložit Uložené

Uvádí to nová studie ekologických aktivistů.

Ekologická organizace Friends of the Earth vypracovala novou studii, podle níž 20 velkých firem věnujících se chovu zvířat a produkci mléčných výrobků vyprodukuje více skleníkových plynů než celé Německo, Francie nebo Velká Británie. „A ještě za to dostávají finanční podporu v řádu miliard,“ podivují se aktivisté, kteří stojí za studií Meat Atlas.

Studie uvádí, že až 14,5 % skleníkových plynů ve světě vzniká právě z živočišného zemědělství, které je navíc výrazně finančně podporováno. Jen mezi lety 2015 až 2020 obdržely firmy na výrobu masa a mléčných výrobků od investičních firem, bank a penzijních fondů v Evropě a Severní Americe přes 478 miliard dolarů, což je neobvykle vysoká finanční podpora.

Ke zvládnutí klimatické krize a tomu, abychom se vyhnuli katastrofickým scénářům, by nám přitom mohlo pomoci právě omezení spotřeby masa a mléčných výrobků. Živočišné zemědělství navíc zabere až 3/4 veškeré zemědělské půdy, která padne na chov dobytka a pěstování krmiva pro něj. 

Například v Brazílii, která v letech 2017 až 2019 vyprodukovala 14 tisíc tun drůbeže a 9 tisíc tun dobytka, se k chovu využívá 175 milionů hektarů zemědělské půdy, což je stejné množství zemědělské půdy, jaké využívá celá Evropská unie. 

Doporučeno
Pod povrchem: Mohlo by být podzemní obydlí naší únikovou cestou před klimatickou katastrofou? Pod povrchem: Mohlo by být podzemní obydlí naší únikovou cestou před klimatickou katastrofou? 23. března 2024 14:30

Všechno je to pro zisk a ve skutečnosti to neřeší základní problémy, které vidíme v současném potravinovém systému zaměřeném na živočišné bílkoviny, který má zničující dopad na klima, biodiverzitu a ve skutečnosti škodí lidem po celém světě,“ říká Stanka Becheva z organizace Friends of the Earth.

Řešením by prý byla redukce stád, vyšší regulace firem, ale také změna našeho chování, kdy bychom nesli vyšší odpovědnost za naše životní prostředí a za to, jak se stravujeme. A samozřejmě také ukončení finanční podpory živočišného zemědělství. 

Doporučeno
Na hranicích mezi Polskem a Běloruskem jsou stále uvěznění migranti. Shrnujeme, čemu musí čelit a co je zřejmě čeká Na hranicích mezi Polskem a Běloruskem jsou stále uvěznění migranti. Shrnujeme, čemu musí čelit a co je zřejmě čeká 7. září 2021 17:45
Domů
Sdílet
Diskuse