Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Vyzkoušej REFRESHER+ jen za 25 Kč
16. září 2021 14:30
Čas čtení 4:49
Viktor Kniš

Samey: Anarchie není o pálení vlajek a rozbíjení výloh (Rozhovor)

REFRESHER
Uložit Uložené

Samey vydal na začátku září nové sólové album s názvem Anarchie. V rozhovoru nám popsal, s jakým cílem ho tvořil a jaký významový posun při tomto slově vnímá.

Samey tvrdí, že slovo anarchie dnes už z jeho pohledu nemá politicky zabarvený význam a už vůbec není o lidském egu, právě naopak, spojuje si ho s láskou a pochopením. I proto nahrál k albu krátké vysvětlení a umístil ho na úplný úvod projektu, aby měli možnost utřídit si myšlenky i ti, kteří očekávali, že člen Haha Crew promluví jako protisystémový pankáč.

„Aby si lidé nemysleli, že chci, aby šli rozbíjet výlohy a pálit vlajku. Chtěl jsem očistit společností zažitý význam slova anarchie a nechat lidi zamyslet se nad ním,“ vysvětluje Samey, proč nahrál hned první stopu na albu.

Samey ještě zdaleka neskončil s prezentováním svého nejnovějšího sóla. Chystá sérii krátkých dokumentárních filmů, v nichž pustí své fanoušky do pozadí tvorby projektu. Člen Haha Crew si myslí, že raper by se měl fanouškům ozvat alespoň v dvouletém intervalu, konkrétní cíl však při tvorbě projektu neměl. „... ale myslel jsem na lidi, speciálně na ty, kteří si moje slova budou brát k srdci,“ vysvětlil v rozhovoru pro Refresher.

Musíme se změnit, pokud chceme, aby byla Země dále naším domovem a my abychom na ní v lásce přebývali. (Samey)

V tomto článku si přečteš:
  • Co mají slovenský a americký rap naprosto stejné.
  • Jak Samey přistupuje ke sdílení obsahu na sociálních sítích.
  • Jak Samey využil poslední dva roky během pandemie a jak vnímá vyjádření svých kolegů, kteří si hráli na odborníky na tropické nemoci.
  • Proč Samey na albu vysvětluje, jak vnímá svou definici slova anarchie, které použil jako název nejnovějšího alba.
  • Proč se už nevěnuje studování hudby a rapového žánru jako takového.


V rámci slovenské rapové scény máš velmi specifické postavení – dokud nevystoupíš s vlastními projekty, moc o tobě neslyšíme. Držíš se v pozadí cíleně? Existuje několik přístupů – někteří jsou rádi, když je o nich slyšet během celého roku.

Všechno dělám cíleně. Nic, co dělám, není jen tak nebo náhoda.


Rozumím. Svým způsobem připomínáš slovenského Kanye Westa, v minulosti jsi sám naznačil, že se v něm vidíš. Je to stále tak? Možná i v kontextu aktuálního dění?

Nikdy jsem nenaznačil, že se v něm vidím. Mluvil jsem o kvalitě zvuku. Mluvil jsem o tom, že zvuk na celém světě je stejný. Zvuk je jen zvuk. Záleží na tom, jak ho zpracuješ.


V čem jsou podle tebe slovenští rapeři – nebo možná i konkrétně ty – podobní ve srovnání s těmi americkými? Studuješ hudbu i po lidské stránce a hledáš v ní něco jiného než tóny a texty? Nedá se to zobecnit. Někdo v ničem, někdo v něčem, někdo ve všem. Hudbu jsem studoval, když jsem s ní začínal. Nyní ji nechávám proudit.

Lidské ego v anarchii nemá prostor. (Samey z Haha Crew)
Samey
Zdroj: Lousy Auber

I na sociálních sítích jsi jen občas, většinou je využíváš na podporu fanoušků, kteří tě poslouchají, maximálně odpromuješ merch nebo nyní pár videi album. Jaký prostor v tvém životě mají sociální sítě, jakou váhu jim přikládáš ve světě raperů?

Je to skvělá platforma na hýbání světem. Ve světě kteréhokoliv známého člověka je to velká zodpovědnost.

 
Pokud bys mohl na Instagramu změnit jednu věc, co by to bylo?

Nic. Pokud narážíš na něco, co by se mi mohlo nelíbit, tak chybu nevidím v Instagramu, ale v lidské nevědomosti.

Žijeme ve světě, kde má každý právo vyjádřit se, ale ne každý si uvědomuje váhu svých slov. Svoboda je subjektivní pojem. (Samey)


Od března 2020 se slovenská umělecká obec dostala do specifické situace, když jí najednou pandemie vzala všechno – vystoupení, pozornost, příjmy a mnohým i „smysl života“. Co jsi cítil ty, když se na více než rok zastavil svět?

Když se zastavil svět, oddechl jsem si.

Jak vnímáš poslední rok a půl z pohledu společenského dění? Mám pocit, že se zajímáš o tyto věci z možná trochu specifického hlediska než z politického nebo sociologického.

Myslím si, že směřujeme k „novému začátku“. Jako společnost to ještě nedokážeme pochopit. Někteří jednotlivci to chápou, ale je to málo na změnu. Musíme se změnit, pokud chceme, aby byla Země dále naším domovem a my abychom na ní v lásce přebývali. Kolektivní vědomí by mohlo být jedno z řešení.

Samey
Zdroj: Lousy Auber


Celkově panovala taková specifická atmosféra, která stáhla i rapery, aby si najednou zahráli na vědce a odborníky na tropické nemoci. Já vím, každý si může dělat, co chce, ale svoboda jednoho člověka může mít vliv na jiné, což v případě pandemie velmi platí. Otřáslo toto svobodou?

Žijeme ve světě, kde má každý právo vyjádřit se, ale ne každý si uvědomuje váhu svých slov. Svoboda je subjektivní pojem.

Co dnes pro tebe znamená anarchie? V čem vidíš bezvládí a v jakém kontextu ho máme vnímat u tvého alba?Anarchie je možná pouze v absolutně láskyplné společnosti, kde se neurazí ten, kdo se mnou dělá tento rozhovor, když mu řeknu, že formulace jeho otázek je z mého pohledu občas nudná nebo komplikovaná. Nebude za tím hledat urážku, protože tam není. Nebude si domýšlet záměr této odpovědi, protože žádný neexistuje. Je to jen pocit. Vážím si redaktora, i když nevím, kdo je, a nikdy bych ho nechtěl urazit. Byl bych egoista, kdyby ano. Ego v anarchii nemá prostor. Je to například taková svoboda projevu v rámci lásky. Někdo by se u tohoto mohl zasmát, ale pointa tohoto konkrétního příkladu je jiná než říkat si, co chceš. Pointa tohoto příkladu je v oboustranné empatii. V každém případě, tato otázka má i velmi jednoduchou odpověď, která je zodpovězena na začátku mého alba. Mnoho lidí by mě určitě chtělo slyšet mluvit například o Kropotkinovi nebo Bakuninovi. Toto jsem já. Žádná teorie.

Otázky tě v každém případě nemají bavit, záměr je přinést informace lidem, kteří o tobě déle neslyšeli, takže nudné a komplikované beru jako kompliment, děkuji. Album vydáváš po dvou letech, je to pro tebe přirozený interval, kdy by se měl raper ozvat?

Přirozeně. 


S jakým cílem jsi dělal toto album? Na co si při tvorbě myslel, po čem jsi šel a čemu ses možná vyhýbal?

Neměl jsem cíl, ale myslel jsem na lidi, speciálně na ty, kteří si moje slova budou brát k srdci.


Ve srovnání s předchozími alby je ten nový řekněme obsáhlejší, textově i hudebně, mnohem více rapuješ, trochu experimentuješ, ale hlavně jsi tentokrát napsal obzvlášť hodně textu.

Na této planetě již chvíli žiji, tak asi proto.


Jak album vznikal? Máš i specifické tvůrčí postupy nebo jdeš klasicky – výběr hudby, napsání textu a nahrávka? Experimentuješ?

O tvorbě alba vyjde pár krátkých dokumentů.

Samey
Zdroj: Lousy Auber

 
Proč je pro tebe důležité, aby na albu byly i nahrávky jako Vysvětlení a V korunách stromů? S jakým cílem je tam dáváš, když jsou to věci, které bys mohl konceptuálně využít jinak než otevření alba a závěr.

Obě tyto nahrávky hovoří samy za sebe. Takto jsem to teď chtěl využít. A V korunách stromů není závěr.

Rozumím, tak trochu jinak. Co tě vedlo k tomu, abys úvod s názvem Vysvětlení nahrál?

Aby si lidé nemysleli, že chci, aby šli rozbíjet výlohy a pálit vlajku. Chtěl jsem očistit společností zažitý význam slova anarchie a nechat lidi zamyslet se nad ním.


Uplynulo už mnoho let od vašich prvních skladeb jako Haha Crew, když jste byli vnímáni jako kontroverzní, definovali jste novou vlnu a už jen svým vzhledem polarizovali veřejnost. Máš pocit, že dnes, s odstupem možná i 7 let, jste už pochopení? Nebo se stále cítíš tak, že jsi součástí jisté komunity ohraničené víkem, jazykem, hodnotami a názory?

Moje tvorba a fanoušci mluví za mě.

Samey
Zdroj: Lousy Auber
Domů
Sdílet
Diskuse