Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Čtvrtek 19. 5. 2022 svátek má Ivo

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
News

FOTOREPORT: „Dochází nám čas!” Studenti po celém Česku vyrazili do ulic stávkovat za klima

Stovky studentů a studentek v pátek místo školy vyrazily do ulic stávkovat kvůli klimatické změně.

Adam Smeták
24. září 2021, 17:07 Čas čtení: 1:35
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
News
0
Adam Smeták
24. září 2021, 17:07
Čas čtení: 1:35

FOTOREPORT: „Dochází nám čas!” Studenti po celém Česku vyrazili do ulic stávkovat za klima

Stovky studentů a studentek v pátek místo školy vyrazily do ulic stávkovat kvůli klimatické změně.

Adam Smeták
24. září 2021, 17:07
Čas čtení: 1:35
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek

Studenti a studentky po celém světě vyrazili v pátek do ulic. Rozhodli se sabotovat školní docházku a místo toho v ulicích protestovat za lepší klima. „K čemu nám je škola, když nemáme budoucnost,“  vysvětlil nám jeden z nich na protestu, který proběhl i v Praze. Zúčastnilo se jej na dva tisíce převážně mladých lidí. Protest podpořili například Tomáš Klus, první ministr životního prostředí Bedřich Moldan nebo chartistka Anna Šabatová. REFRESHER byl na místě.

 

Studentská stávka v Praze začala na Malostranském náměstí. Její spuštění bylo naplánováno na 11:59, tedy na symbolických „za minutu dvanáct“. Protestovalo se ale také v Brně, Ostravě, Teplicích, Slavičíne a Frýdlantu. Studenti chtěli časem zahájení akce a protestem samotným upozornit na klimatickou krizi, které nepopiratelně čelíme a jejíž řešení je, dle jejich názoru, třeba urychlit. 

 

 

„Musíme snížit množství vypouštěných skleníkových plynů natolik, abychom dlouhodobě předešli industrializaci. Následující čtyři roky budou pro řešení klimatu zásadní. V příštím volebním období potřebujeme činy, ne jen prázdné sliby,“ řekla ve svém projevu řečnice Klára Bělíčková z Fridays for Future.

 

Zobrazit galerii 17

 

Tři základní cíle hnutí

Mluvčí hnutí Fridays For Future Stela Joudal a Klára Bělíčková se rovněž dostali k představení požadavků celého hnutí a dle jejich tvrzení také celé jejich generace. „Máme tři základní cíle podpořené dalšími požadavky. Těmi jsou. Za prvé držet globální oteplení pod 1,5 ° C v porovnání s teplotami před průmyslovou revoluci; Od HDP ke spokojenému životu v planetárních mezích a tvořit klimaticky i sociálně spravedlivou společnost,“ uvedla Bělíčková.

Mladí demonstranti rovněž požadují konec uhlí do doku 2030, vytvoření postu nadstranické ministryně pro klima a chtějí, aby ochrana klimatu byla prioritou příští vlády.

 

 

Na pódiu vystoupili také například předseda Milionu chvilek pro demokracii Benjamin Roll, ministr životního prostředí Bedřich Moldan nebo bývalá ombudsmanka a chartistka Anna Šabatová.

 

Mezi diváckým obecenstvem byli členové různých organizací, které podporují boj proti klimatické změně, jako například Greenpeace, Hnutí Duha, Doctors for Future nebo Klimatická koalice. Z politických představitelů byla mezi diváky spolupředsedkyně Zelených Magdalena Davis, která se zúčastnila i následného pochodu. Ta ve vyjádření pro REFRESHER ocenila odhodlání mladé generace řešit klimatickou změnu.

Pochod trval zhruba hodinu. Začal i skončil na Malostranském náměstí a doprovázela jej celá řada hesel. „Uhlí, ropa, plyn, patří do dějin!“ volali studenti a studentky. „Omladina do ulic, aby v zimě nebyl hic!“ přidávali se další a sborově pak volali, že planeta je jen jedna a musíme konat okamžitě. Protest proběhl klidně a spořádaně, nedošlo k žádnému incidentu ani narušení.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: REFRESHER/Adam Smeták
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu news
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.