Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
8. října 2021 7:00
Čas čtení 6:07
Ilona Hobzová

Jindřich Šídlo: Jistá část veřejnosti už osm let snáší ve volbách jen porážky. Letos opravdu touží po změně (Rozhovor)

Jindřich Šídlo: Jistá část veřejnosti už osm let snáší ve volbách jen porážky. Letos opravdu touží po změně (Rozhovor)
Zdroj: Český rozhlas/volně k užití
REFRESHER VOLBY DO POSLANECKÉ SNĚMOVNY 2021
Uložit Uložené

S novinářem a politickým komentátorem jsme si povídali nejen o nadcházejících volbách.

Jindřich Šídlo patří k nejznámějším tvářím českých médií. Věnuje se především politickým komentářům a satirickému pořadu Šťastné pondělí. V rozhovoru jsme s ním probrali důležité otázky týkající se nadcházejících voleb do Poslanecké sněmovny. Prozradil nám také, jaká předvolební píseň je jeho nejoblíbenější a v závěru jsme se jej zeptali na jeho odhad výsledku voleb.

Na konci září jste v podcastu Paměti národa říkal, že nevíte, koho volit. Teď, těsně před volbami, už jste rozhodnutý?

Myslím, že ano. Ještě se to může změnit, jestli někdo z té mnou vybrané strany nebo koalice neřekne něco, kvůli čemu bych si volbu rozmyslel. Minulé volby rozhodovalo 42 % lidí až v posledním týdnu, můžu být ještě pořád mezi nimi. Ale řekl bych, že už jsem rozhodnutý.

Část společnosti volby vůbec nezajímají, tak to je a bude. Část je zklamaná a část si jednoduše nemá jak vybrat a strany je neumí oslovit.

Více než třetina Češek a Čechů nechodí k parlamentním volbám vůbec. Je to podle Vás tím, že jsou k politice apatičtí, nebo jen nemají koho volit?

Když se podíváme trochu zpátky, tak Češi měli v devadesátých letech vysokou volební účast, v roce 1998 volilo 75 % občanů. Pak do roku 2002 to spadlo na 58 %. Od té doby se držíme okolo 60 %. Na jednu stranu to není moc, ale v porovnání s Evropou na tom nejsme nejhůř. Část společnosti volby vůbec nezajímají, to tak je a bude. Část je zklamaná a část si jednoduše nemá jak vybrat a strany je neumí oslovit. Třeba ze skupiny mladých lidí volí jen polovina, to je hrozně málo.

Nemůže být vznik koalic dalším důvodem proč nejít volit, protože je zkrátka menší výběr?

Je pravda, že koalice, které původně měly být vehiklem, který lidem volbu usnadní, tak se v řadě případů logicky ukazují jako komplikace. Může být třeba téma, které je pro někoho důležité, ale koalice ho neřeší, protože by se na něm nedokázaly domluvit. Případně člověk k volbám jít chce, má rád třeba Starosty, ale jsou pro něj nepřijatelní Piráti. V tu chvíli volím staré heslo: Zavři oči a mysli na Anglii.

Doporučeno
Toto jsou tváře nové vlády. Mezi kandidáty na ministry je i politik přezdívaný „don Pablo“ Toto jsou tváře nové vlády. Mezi kandidáty na ministry je i politik přezdívaný „don Pablo“ 18. listopadu 2021 13:00

Podle průzkumu YouthSpeakUp až 65 % lidí mezi lety 18 – 26 má pocit, že jejich názory nikdo nevyslechne a nemluví se o tématech, která mladého člověka zajímají. Nezapomnělo se na nás trochu?

Důležitým faktorem je, že strany nemají nikoho, kdo s mladými voliči umí komunikovat. Je to kombinace neschopnosti s mladými voliči mluvit, najít člověka, který by to uměl a neznalost témat, která mladé lidi zajímají. Ale do určité míry to ovlivňuje i otrávenost generace, která tu potřebu jít volit nepociťuje.

Jindřich Šídlo
Zdroj: ČTK/Deml Ondřej

Která politická strana umí podle Vás nejlépe komunikovat s mladými lidmi?

Přirozeně se nabízejí Piráti jako strana, která je mladým nejblíž svým složením a svou image. O sociálních demokratech se vůbec nemusíme bavit. Andreje Babiše tohle téma nezajímá, ten cílí na jinou voličskou skupinu. A koalice Spolu o člověka, který byl schopný komunikovat s mladými, nedávno za poměrně dramatických okolností přišla (Dominik Feri, pozn. red.). Když máte politika, který má milion lidí na Instagramu, tak je to zázrak. A oni ho nedokázali nikým nahradit.

Vyzkoušej předplatné REFRESHER+
a čti vše bez omezení
Přidej se k předplatitelům
nebo Odemkni článek přes SMS
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 104411 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
POSLAT SMS

Co se dozvíš po odemknutí?

  • Jak se podle Jindřicha Šídla změnilo vedení politických kampaní
  • Kdo si podle něj v kampani vedl nejlépe a kdo nejhůře
  • Jak hodnotí debatu na CNN Prima News
  • Kdo podle něj vyhraje volby
Domů
Sdílet
Diskuse