Dennis Villeneuve si uvědomuje, jaké rizikové projekty vyhledává.
Kanadský režisér Dennis Villeneuve v podcastu Happy Sad Confused řekl, že je zázrak, že stále točí filmy. Jeho ambice natočit pokračování kultovního Blade Runnera totiž mohly způsobit, že v blockbusterovém Hollywoodu skončí. Jednak vzhledem k tomu, o jakou kvalitu se pokouší, jednak vzhledem k potenciálním tržbám.
Ačkoliv je Blade Runner od Ridleyho Scotta kultovním sci-fi, na poli tržeb se mu moc nedařilo. Podle očekávání to platilo i pro pokračování, které Villeneuvemu vyšlo na jedničku s hvězdičkou. Bohužel, divácký zájem nebyl až tak velký. Film celosvětově v kinech vydělal jen 260 milionů dolarů oproti odhadovanému rozpočtu kolem 170 milionů dolarů. Uvědomuje si to i Dennis Villeneuve.
„Věděl jsem, že flirtuji s pohromou, když se pouštím do takového filmu. Z hlediska umění jde o masivní nebezpečí. Co jsem udělal, byla svatokrádež. Několik lidí mi řeklo, že bych to neměl dělat. Naštěstí mi nezakázali točit filmy. Byla to rozhodně nebezpečná hra.“
Tato slova se dají interpretovat všelijak, ale každému je jasné, že Villeneuve kráčel po tenkém ledě. Kdoví, jak by k němu studia přistoupila, kdyby snímek nedopadl dobře z kvalitativního hlediska. Naštěstí, studio Warner Bros. mu dalo finance na natočení jeho dalšího projektu. Villeneuve si však nedal říct a pustil se do ještě většího risku. Rozhodl se zfilmovat Dunu podle stejnojmenné knihy Franka Herberta.
Nejenže se toto dílo považuje za nezfilmovatelné, ale Dennis Villeneuve ani není první, kdo se o to pokusil. Nejznámějším pokusem je verze Davida Lynche, která se moc nepovedla a kritizuje ji i samotný Lynch. Odmítá si pustit Villeneuveho verzi, protože ta jeho byla podle něj totálním selháním.
Recenze ale tvrdí, že Villeneuvemu se to podařilo a Duna je výjimečný film. Nemusí sednout každému, ale minimálně z hlediska audiovizuální stránky půjde o velkou pecku. Za pár dní se o tom přesvědčíme v kinech i my sami. Mezitím si můžeš zkrátit čekání finálním trailerem.