S Jonášem Čumrikem o spojování generací, politice, ale také takzvané „cancel culture“.
Jonáš Čumrik, některým lidem možná známější pod svým pseudonymem Johny Machette, je influencer v důchodu a vyhledávaný poradce v oblasti influencer marketingu. Říká o sobě, že spojuje generace a snaží se z internetu udělat o něco hezčí místo. Krátce po našem rozhovoru spustil projekt ve spolupráci s Insiderem – Jeden den s politikem. Tam se snaží ze zákonodárců a vládnoucích složek dostat jednoduché odpovědi na otázky, které mladou generaci trápí.
S Jonášem jsme si popovídali o jeho kariéře coby influencera i konzultanta, o tom, proč mladí lidé volí hnutí ANO, i jak by měla vypadat komunikace politiků na sociálních sítích. Rozebrali jsme také, jaké problémy současnou generaci trápí a jestli generace dokáže spojovat donekonečna.
Prohlašuješ o sobě, že spojuješ generace. Jak to děláš?Začalo to tak dva tři roky dozadu, kdy mě česká golfová federaci požádala, abych jí pomohl s komunikací, protože jsem tehdy sám začal hrát golf. Hledali propagátora a já jsem chvilku přemýšlel, jestli to dělat, nebo jestli si golf náhodou nenechat jako něco, co je jenom moje záliba. Na druhou stranu jsem si říkal, že má golf hroznou výhodu, protože to je jeden z mála sportů, který je mezigenerační.
Takže jsem vytvářel obsah na sociálních sítích pro ně a pak pro další firmy, čímž jsem dospělému publiku přibližoval svět mladších a mladším se snažil vysvětlit, že svět dospělých a starých není tak děsný, a když mladé vyhání od počítače, nemyslí to tak špatně. Jen nechápou, že i Minecraft má dobré stránky.
Pak jsem skrz takové workshopy učil firmy komunikaci a řekl jsem si, že já vlastně spojuji generace. Napsal jsem si to do bia a dneska to pro mě ve své podstatě spočívá v tom, že se především dospělým lidem ve vedení firem snažím přiblížit svět generace Z. Co je pro ně důležité, jaké jsou jejich priority, co mají a nemají rádi, co jim přijde vtipné, nepřijde jim vtipné.
Takže nejdůležitější je najít spojení v jejich slovnících?Jo. Třeba moje babička mi rozumí, a to jsme ob generaci. Mám ale pocit, že častokrát rodič nerozumí svému dítěti a nechápe, že už je zvyklé na hlasem ovládanou domácnost, že má telefon jako přirozené prostředí a tak dále.
Jsem si vědom, že moje práce má svou trvanlivost
Co se dozvíš po odemknutí?
- Jak ve svých 29 letech může rozumět generaci Z
- Proč se podle něj nepouští influenceři do politiky
- Co říká na komunikaci politiků na sociálních sítích
- Zda podle něj v Česku existuje „cancel culture“