Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Nemusíš být duševně nemocný, abys v životě zahlédl něco, co si racionálně neumíš vysvětlit.
Halucinace, přeludy či skutečné spojení s „jiným světem“? S psycholožkou Zuzanou Šofranekovou působící na psychiatrii jsme si popovídali o tom, jak se dají racionálně vysvětlit různá setkání s duchy či paranormální jevy popisované lidmi.
Jak nám v rozhovoru prozradila, velkou roli hraje samotný strach, ale i psychické rozpoložení člověka, který podobnou událost popisuje. Proč se lidé odjakživa bojí tmy a co způsobuje vidiny během spánkové paralýzy? Na toto všechno jsme obdrželi odpověď.
V tomto článku si přečteš:
Jak se dají vysvětlit různé „pocity chladu“ či „mrtvolného zápachu“, které popisují lidé přesvědčeni, že zažili přítomnost ducha.
Co může způsobovat halucinace v případě duševně zdravého člověka.
Zda jsou na vidiny náchylnější starší nebo mladší lidé.
Jak může mít na „setkání s duchem“ vliv bujná fantazie.
Proč se lidé odjakživa bojí tmy.
Proč jsou při spánkové paralýze běžné vidiny.
Někteří lidé přesvědčivě tvrdí, že viděli ducha, přičemž jediné racionální vysvětlení je, že měli halucinace. O co vlastně jde?
Halucinace jsou poruchy vnímání a mluvíme o nich, když jedinec vnímá změnu reality bez vnějšího podnětu, čili vnímá něco, co neexistuje. V mozku se aktivují centra například zraku, sluchu, čichu, chuti atd., Na základě čeho má potom jedinec pocit, že dané podněty jsou skutečné.
Většinou slýcháme, že člověk má vidiny nebo slyší hlasy. Někdy však lidé, kteří údajně zažili něco „paranormálního“, popisují i pocity chladu na těle, různé zápachy či dokonce uvádějí, že se jich silueta dotkla, přičemž dotyk intenzivně cítili. Může být toto všechno součástí halucinací?
Ano. Podle aktivace příslušného centra mozku mohou být halucinace sluchové, zrakové, čichové, chuťové a dokonce i tělesné.
Při sluchových halucinacích slyšíme různé zvuky jako pískání, zvonění, střílení, různé tóny a podobně. Nebo i hlasy. Tyto hlasy mohou být mužské i ženské, příjemné, ale i nepříjemné, mohou nás k něčemu navádět, komentovat naše činnosti, případně s námi komunikovat. Někdy pacienti slyší více různých hlasů. Také sem řadíme tzv. intrapsychické halucinace, kdy má člověk pocit, že jsou mu myšlenky brány nebo naopak dávány do hlavy, nebo jsou jeho myšlenky zveřejňovány, ozvučovány či komentovány.
Zrakové halucinace způsobují, že vidíme věci nebo postavy, které neexistují. Mohou být jednoduché, když vidíme například nějaké záblesky, barvy, jiskry a i složitější, kdy dotyčný vidí postavy, nadpřirozené bytosti, zvířata, předměty a podobně.
Při čichových halucinacích zase cítíme neexistující zápach pocházející z okolí nebo z vlastního těla. Většinou jde o nepříjemné pachy, například plyn, kouř, spálenou gumu. Podobně jsou na tom i chuťové halucinace, kdy cítíme chutě bez podnětu. Opět jde většinou o nepříjemné pachutě nebo má dotyčný pocit, že konzumuje otrávené jídlo. Převážně jsou spojeny s čichovými halucinacemi.
U dětí předškolního věku se mohou vyskytovat konfabulace, můžeme je označit i za nepravé lži, které se vytvářejí mícháním reality s fantazijními představami.
Ze smyslových halucinací známe ještě tělové, které mohou vysvětlovat například i zmíněné pocity chladu. Právě při nich vnímáme doteky, nejčastěji pohyby hmyzu po těle nebo pod kůží, svědění, pálení či tlak v různých částech těla.
Co způsobuje zmíněné halucinace a pro jaké onemocnění jsou specifické?
Příčiny vzniku halucinací mohou být různé. Většinou však jde o závažné psychické onemocnění, jakým je například schizofrenie, při které více než 70 % pacientů má zrakové halucinace a 60 až 90 % slyší hlasy. Dále se s halucinacemi setkáváme při schizoafektivní poruše nebo i při psychotických formách jiných poruch.
Halucinace mohou způsobovat i organická poškození mozku či delirium – kvalitativní porucha vědomí. K deliriu dochází u alkoholiků při náhlém vysazení návykové látky. Dotyčný trpí halucinacemi, může se cítit ohrožen, snažit se uprchnout a reagovat agresivně. Časté jsou přitom mikrozoopsie – u člověka se objevují halucinace drobných zvířat, myší, pavouků a pod.
Přidej se do klubu Refresher+ se slevou 25 %
Co se dozvíš po odemknutí?
Co může způsobovat halucinace v případě duševně zdravého člověka.
Zda jsou na vidiny náchylnější starší nebo mladší lidé.
Zda může mít na „setkání s duchem“ vliv bujná fantazie.
Např.:
Zľava 300 EUR na laserovú operáciu v Excimer
, Celodenný Skipas v PARK SNOW Donovaly ZDARMA
nebo Poukázka v hodnotě 200 korun na nákup v Furiosa
Může mít podobný „paranormální“ zážitek i člověk, který je duševně zdravý?
Halucinace nejsou přirozené. Pokud jedinec netrpí psychickým onemocněním, může zažít halucinace ve stavu intoxikace drogami, převážně LSD či extází. Případně se vyskytují i při narušení vnitřního prostředí organismu, například při vysoké horečce, dehydrataci.
Co když někdo tvrdí, že viděl ducha, a přitom nebyl pod vlivem žádné návykové látky, neměl horečku a ani jinak narušené vnitřní prostředí organismu a je psychicky zdravý? Může při takových vidinách hrát podíl i lidská fantazie?
Pokud nejde o halucinace a člověk věří, že duchové existují, jeho mozek bude hledat důkazy. Jednoduše řečeno, vidíme to, co chceme vidět. Samozřejmě, i fantazie, věk a osobnost hrají svou roli. Nebo se možná jen snaží zaujmout pozornost.
Věk? Jsou na vidiny náchylnější starší nebo mladší lidé?
Pokud se ptáte na halucinace, zde hraje roli spíše psychický stav než věk. U dětí předškolního věku se mohou vyskytovat konfabulace, můžeme je označit i za nepravé lži, které se vytvářejí mícháním reality s fantazijními představami. Operují nimi děti zejména tehdy, když se jim už žádnou konkrétní zkušeností s nejbližším světem nedaří vysvětlit konkrétní jev nebo objekt.
V jiném věku, a tedy i u seniorů, se konfabulace vyskytují jako porucha paměti, když se dotyčný snaží vyplnit mezeru v paměti myšlenkami, přičemž je přesvědčen o jejich pravdivosti.
Pokud má někdo strach ze tmy, je to spíše pro pocit nejistoty. Když jasně nevidíme, co se kolem nás děje, můžeme se cítit ohroženi.
Zde mě ještě napadá zmínit poruchu paměti, tzv. pseudologia phantastica, která se projevuje tím, že jedinec říká různé neskutečné události s fantastickým obsahem, jakoby je přežil. Je maximálně vystupňovaná fantazie a dotyčný nerozlišuje mezi tím, co je realita a co ne. Jde o poruchu, která vychází z poruchy osobnosti. Zpočátku jsou produkovány neskutečné zážitky jako snaha dosáhnout pro sebe určité výhody a v další fázi se do svých příběhů jedinec vžívá natolik, že už nerozlišuje mezi fantazií a skutečností a ani to nepovažuje za nutné.
Pokud tedy předpokládáme, že nemají halucinace, může mít nějaký vliv na člověka, že si, lidově řečeno, „vsugeruje“, že někde straší, a proto popisuje nepříjemné pocity/zážitky z nějakých míst opředených negativní minulostí? Mnohdy totiž lidé popisují nepříjemné pocity právě z míst, kde se v minulosti například vraždilo. Co dělá s lidskou psychikou to, že se člověk nachází na takovém místě?
Všem informacím, které k nám přicházejí, dáváme hodnotu my. My hodnotíme, zda jsou pro nás negativní nebo pozitivní. Pokud věříme tomu, že někde straší, znamená to pro nás, že nemáme věci pod kontrolou. To v nás vyvolá strach.
Strach je emoce, která nám říká, že jsme v ohrožení. Pokud se nacházíme na místě, kde se vraždilo, s někým to neudělá nic, protože tomu místu nepřisuzuje vyšší význam než jen „místo činu“. Jiní lidé si mohou naopak začít živě představovat, co se tam odehrávalo, a může to v nich vyvolat negativní emoce, jako smutek, strach či úzkost.
Proč mají lidé obecně strach ze tmy? Člověk někdy různé předměty vnímá ve tmě jako například siluetu jiného člověka. Může mít i toto nějaký podíl na tom, že si lidé myslí, že vidí ducha?
Pokud má někdo strach ze tmy, je to spíše pro pocit nejistoty. Když jasně nevidíme, co se kolem nás děje, můžeme se cítit ohroženi. Navíc předpokládáme, že většina násilných trestných činů se páchá během noci, což v nás strach jen zvyšuje. Evolučně jsme podmínění všímat si nebezpečí, abychom si zachránili život. Proto jsou lidé více všímaví a obezřetní, když se cítí v ohrožení, což může mít za následek i to, že si ve tmě spleteme předmět se siluetou člověka.
Někteří lidé popisují zjevení zejména během spánkové paralýzy. Co vlastně znamená pojem „spánková paralýza“, čemu předchází a proč je možné, že člověk tehdy zažívá halucinace?
Když člověk usne, svalstvo v těle se paralyzuje. Při spánkové paralýze však dojde k paralýze svalstva, ale mozek jedince je stále při vědomí. V důsledku toho se dotyčný nemůže pohnout a přichází zděšení, co se s ním děje. Spánková paralýza je často doprovázena pocitem tlaku na hrudi a těžkostí nadechnout se. Celý stav však trvá jen pár vteřin či minut.
Někdy se mohou vyskytnout vidiny mezi bděním a spánkem. Tento stav nazýváme hypnagogické halucinace, jsou to tzv. nepravé halucinace, které se mohou vyskytnout i u duševně zdravých lidí. Dá se říci, že je to takový polospánek, proto může mít dotyčný pocit, že jde o halucinace.