S ředitelem Všeobecné fakultní nemocnice v Praze o koronaviru, očkování i o tom, jak další vlnu pandemie snáší lékaři a sestry.
Další vlna pandemie koronaviru sužuje celý svět a mnozí experti se domnívají, že situace s nakaženými bude v Česku nejhorší právě v období před Vánoci. Spojili jsme se proto s Davidem Feltlem, ředitelem Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a společně jsme si povídali o tom, jak v nemocnici bojují s náporem nakažených, co si myslí o očkování, ale také o tom, zda mají lékaři neočkovaným za zlé, že se nenechali očkovat.
Nakažených koronavirem opět přibývá a nemocnice se plní. Jak jste na tom s kapacitami vy? Kolik procent volných lůžek zbývá?
Už skoro dva roky říkáme, že kapacita je taková, jakou si ji uděláme. Ale nafukovací není, což znamená, že když ji pro covidové pacienty uděláme, tak jinde ji budeme muset ubrat, zrušit. Teoreticky bych tedy uměl celou nemocnici proměnit pouze na léčebnu covidu, ale v realitě to takhle samozřejmě nejde. Každá klinika může uvolnit nějakou malou kapacitu, která v sumě udělá zhruba 100 až 150 míst.
Znamená to tedy, že již nyní omezujete péči či plánované operace?
Ano, bohužel musíme.
Kdežto jiní pacienti musí být na umělém krevním oběhu. Cena takové léčby se pak může pohybovat v řádech milionů.
Co se dozvíš po odemknutí?
- V jakých řádech se pohybuje cena za léčbu covidových pacientů
- Kolik lidí hospitalizovaných ve VFN v těžkém stavu je neočkovaných
- Proč je proti povinnému očkování a proti lockdownu
- Co by podle něj mohlo zvrátit katastrofu, ke které míříme