Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
S ředitelem Všeobecné fakultní nemocnice v Praze o koronaviru, očkování i o tom, jak další vlnu pandemie snáší lékaři a sestry.
Další vlna pandemie koronaviru sužuje celý svět a mnozí experti se domnívají, že situace s nakaženými bude v Česku nejhorší právě v období před Vánoci. Spojili jsme se proto s Davidem Feltlem, ředitelem Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a společně jsme si povídali o tom, jak v nemocnici bojují s náporem nakažených, co si myslí o očkování, ale také o tom, zda mají lékaři neočkovaným za zlé, že se nenechali očkovat.
Nakažených koronavirem opět přibývá a nemocnice se plní. Jak jste na tom s kapacitami vy? Kolik procent volných lůžek zbývá?
Už skoro dva roky říkáme, že kapacita je taková, jakou si ji uděláme. Ale nafukovací není, což znamená, že když ji pro covidové pacienty uděláme, tak jinde ji budeme muset ubrat, zrušit. Teoreticky bych tedy uměl celou nemocnici proměnit pouze na léčebnu covidu, ale v realitě to takhle samozřejmě nejde. Každá klinika může uvolnit nějakou malou kapacitu, která v sumě udělá zhruba 100 až 150 míst.
Znamená to tedy, že již nyní omezujete péči či plánované operace?
Ano, bohužel musíme.
Kdežto jiní pacienti musí být na umělém krevním oběhu. Cena takové léčby se pak může pohybovat v řádech milionů.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemknutí?
V jakých řádech se pohybuje cena za léčbu covidových pacientů
Kolik lidí hospitalizovaných ve VFN v těžkém stavu je neočkovaných
Proč je proti povinnému očkování a proti lockdownu
Co by podle něj mohlo zvrátit katastrofu, ke které míříme
Kolik peněz stojí jeden den léčby nakaženého koronavirem?
To nelze říci, neboť záleží na tom, v jakém stavu je. Někdo je pozitivní, má rýmu, kašel, je mu blbě a udělá mu dobře pobýt dva či tři dny v nemocnici, to moc peněz nestojí. Kdežto jiní pacienti musí být na umělém krevním oběhu. Cena takové léčby se pak může pohybovat v řádech milionů.
Máte k dispozici statistiky, kolik procent z hospitalizovaných jsou očkovaní a kolik neočkovaní?
Co se týče těžšího stavu, tak tam to vychází zhruba na tři čtvrtiny neočkovaných. V lehčím stavu je pak neočkovaných lehce nad polovinu. Upřímně, i očkovaní se mohou nakazit, mohou mít i příznaky a může jim být blbě. Očkování nezabrání tomu, abyste se nenakazili, abyste to nechytli, ale snižuje pravděpodobnost těžkého průběhu, což je pointa toho všeho.
Pokud se neočkovaný nakazí koronavirem a má těžký průběh onemocnění, stává se, že po uzdravení změní názor a chce se nechat očkovat?
To bohužel nevím, neboť nemám přehled o každém jednom pacientovi a jeho rozhodnutí.
Nemůžu nedat péči někomu jenom proto, že si myslím, že by se měl nechat očkovat. To si nemohu dovolit.
Máte neočkovaným za zlé, že se odmítají očkování?
Beru to tak, jak to je a myslím si, že do naší práce nepatří takové emoce, kdy bychom měli někomu něco za zlé. Jsme nějaký servis, který musíme poskytnout všem a ano, můžu si o tom něco myslet, můžu na to mít názor, ale na poskytování péče to nesmí mít vliv. Nemůžu nedat péči někomu jenom proto, že si myslím, že by se měl nechat očkovat. To si nemohu dovolit.
Mělo by podle vás být očkování povinné?
Nemyslím si to.
Umím se vcítit do toho, že pokud někdo vnímá informace rozporuplně, tak třeba má pochybnosti a považuji je za legitimní.
Proč si to nemyslíte?
Věřím dobrovolnosti, a to zdůrazňuji, že já i moje rodina jsme očkovaní, nejsem proti očkování a jsem jeho zastánce. Nicméně je potřeba připustit, že na rozdíl od očkování například proti dětské obrně či spalničkám, se tato vakcína teprve v tom smyslu, že v reálném čase sledujeme, jak funguje, vyvíjí. Když si navíc vezmeme, že byla kampaň hlásající „udělejte tečku za koronavirem“, tak teď už vidíme, že to není tečka, že je to pouze čárka. To, že se naočkujete, neznamená, že se nemůžete nakazit.
Další věc je, že nyní vyšlo nové doporučení Evropské agentury pro léčivé přípravky a lidé, kteří se očkovali Janssenem, jednorázovou vakcínou, by se po dvou měsících měli nechat přeočkovat, neboť účinnost vakcíny výrazně slábne. A to těm lidem také nikdo neřekl. Umím se vcítit do toho, že pokud někdo vnímá informace rozporuplně, tak třeba má pochybnosti a považuji je za legitimní.
Jiná věc je, když je někdo antivaxer, pije Savo a říká, že je to spiknutí Microsoftu. Takové lidi nebudu komentovat. Ale existuje spousta normálních, inteligentních lidí, kteří si kladou otázky a musíme to respektovat.
Mělo by být očkování povinné alespoň pro nějaké profese? Vláda zvažuje například právě povinné očkování zdravotníků.
Myslím si, že ne. Musíme se podívat na to, co je cílem očkování, a to je, aby lidé neumírali a nebyli v nemocnicích, na jednotkách intenzivní péče, aby nemocnice nebyly přetížené. Cílem očkování není, což už teď víme, aby se člověk nenakazil.
Co by se podle mě mělo hlavně udělat je, a funguje to i například ve Velké Británii, maximálně proočkovat rizikovou skupinu třetí dávkou, protože to je přesně to, co lidi vyžene z nemocnic, respektive, co je do nich nenažene. A to je podle mě nejdůležitější, důležitější než to, abychom povinně očkovali zdravotníky nebo policisty.
Jak jste na tom ve Všeobecné fakultní nemocnici s proočkováním personálu?
Máme proočkovanost zhruba 75 %, s tím, že se to liší podle profesních skupin. Lékaři a sestry jsou očkováni nejvíce a pomocní zaměstnanci o něco méně.
Mnozí experti předvídají, že před Vánoci bude mnohonásobně více hospitalizovaných. Jste na tento scénář připraveni?
Musíme být připraveni na všechno. Nejhorší situace byla letos v únoru, kdy to bylo opravdu kritické. Ono ani nejde o počet nakažených pacientů, ale o počet těch, kteří jsou těžce nemocní a hospitalizovaní na ARO, JIPce, na kyslíku, a to bylo opravdu šílené. V této situaci zatím nyní nejsme. Ano, umíme se do ní zpátky dostat, umíme se na ní připravit, ale samozřejmě to nechceme. Ačkoliv co by nám zbývalo, že…
Slovo „promoříme“ sice budí hrůzu, ale je to realita. Každý máme v okolí spoustu lidí, kteří už se koronavirem nakazili, takže divoké promořování již v zásadě probíhá.
Co by mohlo pomoci zvrátit katastrofu, k níž opět míříme?
Pravděpodobnost, že taková katastrofa opět nastane, sníží, když se rizikoví lidé proočkují účinnou dávkou, tedy pravděpodobně tou třetí a my ostatní se zkrátka promoříme, ať už chceme, nebo ne. Slovo „promoříme“ sice budí hrůzu, ale je to realita. Každý máme v okolí spoustu lidí, kteří už se koronavirem nakazili, takže divoké promořování již v zásadě probíhá.
Pokud se lidé, kteří nejsou rizikoví, promoří a lidé rizikoví se ochrání, nejlépe očkováním, tak by pandemie třeba někdy mohla skončit.
Takže podle vás ani není na místě, aby byl opět vyhlášen tvrdý lockdown?
Jsem absolutně proti.
Měly by se podle vás uznávat protilátky?
Uznávání protilátek je velmi zajímavé téma, ale měli by se k němu vyjadřovat pouze ti, kteří mu opravdu rozumí. Já jsem profesí onkolog, nikoli epidemiolog, infektolog, imunolog nebo mikrobiolog, takže bych se k tomu nerad vyjadřoval. Počkal bych si, až nějaký skutečný odborník řekne, jak to má být, a pak to budu respektovat.
Atmosféra je nyní dramaticky jiná, změnila se zásadním způsobem. Lidé, zdravotnický personál, ale také pacienti jsou velmi frustrovaní.
Během první vlny koronaviru lidé projevovali velkou solidaritu. Zdravotníkům pekli, vařili, podporovali je… Vidíte takovou podporu i nyní?
Atmosféra je nyní dramaticky jiná, změnila se zásadním způsobem. Lidé, zdravotnický personál, ale také pacienti jsou velmi frustrovaní. Trvá to dlouho, pořád to nemá konce, stále se čeká na rozuzlení, které furt nepřichází… Teď vlastně, a nemyslím to proti očkování, probíhá deziluze týkající se vakcinace, kdy jsme si mysleli, že se naočkujeme a všechno tím skončí, ale nyní zjišťujeme, že to neskončilo. Všechno tohle vyvolává obrovskou frustraci a nálada je na všech frontách velmi špatná.
Poskytuje vaše nemocnice personálu určitou psychickou pomoc, podporu?
Ano, naše nemocnice personálu nabízí poměrně rozsáhlou psychosociální podporu, počínaje peer-to-peer, tedy podporou kolegů, kteří fungují jako dobrovolníci, peeři, konče pomocí psychologa nebo psychiatra.
Pomohlo by nám, kdyby někteří lidé nevyváděli na očkovacích centrech a kdyby se všichni chovali slušně. Ale nechci paušalizovat, to vůbec ne. Naopak i rozumím tomu, že toho lidé mají plné zuby, navíc se blíží Vánoce, lidé jsou nervózní, přibývají restrikce… ale musíme to přežít. Jednoduché řešení této krize bohužel neexistuje, žádné jednoduché východisko, jak z krize ven nenalezneme a musíme se s tím popasovat. Na druhou stranu není to válka, hladomor, vydržíme to.
Žádné dobrovolníky tedy nepřijímáte?
Dobrovolníky nepotřebujeme.
Znamená to tedy, že personálu máte dostatek?
Víte, ono to, že se někdo přihlásí jako dobrovolník je velmi chvályhodné, ale takový dobrovolník je pro zdravotnický provoz nemocnice většinou nepoužitelný. Je to práce složitá, odborná, dobrovolníka navíc musíte zapracovat, aby nebyl na překážku, ale ku pomoci…je to těžké.