Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
20. prosince 2021 v 18:45
Čas čtení 2:49
Ilona Hobzová

PŘEHLEDNĚ: Jaké léky na covid-19 existují, pro koho jsou dostupné a jakou mají účinnost

PŘEHLEDNĚ: Jaké léky na covid-19 existují, pro koho jsou dostupné a jakou mají účinnost
Zdroj: Picnio/ Bicanski/volně k užití
NEWS KORONAVIRUS
Uložit Uložené

Do České republiky míří první lék, který lze brát doma.

Internet a sociální sítě jsou plné tipů, jaké léky užívat v případě, že se nakazíš koronavirem. REFRESHER ti přináší souhrn schválených léků včetně informací o nich nebo o tom, zda jsou či nejsou volně dostupné a jak se k nim staví zdravotnické organizace.

Mononukleární protilátky

Monoklonální protilátka je protilátka (typ proteinu), která byla navržena tak, aby rozpoznávala a připojovala se ke specifické struktuře (nazývané antigen). 

Léčba pomocí mononukleárních látek je určena pro:

- dospělé a děti od 12 let vážící alespoň 40 kg,
- podání do 10 dnů od začátku příznaků,
- pouze pro osoby s vybranými rizikovými faktory
- pro léčbu mírného až středně závažného onemocnění

Nevýhody:

- cena – dávka pro jedno podání stojí kolem 40 tisíc korun

- podávají se v infuzích, pacient za nimi musí do nemocnice

- nutné podat jen v počátcích nemoci 

Patří sem:

  • Bamlanivimab a etesevimab

Byly navrženy tak, aby se navázaly na S-protein (neboli spike protein) na povrchu viru SARS-CoV-2. Navázání protilátky na S-protein brání vstupu koronaviru do lidských buněk a může tak bránit dalšímu rozvoji nemoci. Bamlanivimab v kombinaci s etesevimabem jsou určeny pro dospělé pacienty a děti starší 12 let, pokud váží více než 40 kg. Jsou určeny k léčbě mírného až středně závažného onemocnění COVID-19 u rizikových pacientů. Kdo je rizikový pacient? Například ten, kdo je starší 65 let, nebo je starší 55 let a má chronické plicní onemocnění, hypertenzi nebo kardiovaskulární onemocnění. Kompletní seznam kritérií pro podání bamlanivimabu a etesevimabu vydalo Ministerstvo zdravotnictví. 

  • REGN-COV2

Lék je kombinací monoklonálních protilátek casirivimab a imdevimab, což jsou proteiny, které mají bránit vstupu viru do lidských buněk. Je určen pacientům s rizikem vážného průběhu onemocnění covid-19. Podání je nutné hned na počátku nemoci a při přítomnosti maximálně mírných nebo středně závažných příznaků, které netrvají déle než 7 dní. Je možné ho podávat i pacientům bezpříznakovým, pokud splňují výše zmiňovaná indikační kritéria.

Léky

  • Lagevrio (molnupiravir)

Jedná se o nový lék proti koronaviru, který mohou pacienti brát doma. Lagevrio s účinnou látkou molnupiravir jsou hnědé tobolky, které které se polykají. Podle Státního úřadu pro kontrolu léčiv (SÚKL) snižují schopnost viru SARS-CoV-2 množit se v těle. Lék je pouze na předpis a jen pro dospělé rizikové pacienty s mírným průběhem. Zpráva Ministerstva zdravotnictví dále uvádí, že lék nemůže pacientovi předepsat praktik, ale pouze lékař se
specializovanou způsobilostí a vydat jej může jedině nemocnice. Lék se užívá pět dnů, každých 12 hodin si pacient vezme čtyři tabletky. Mezi běžné vedlejší účinky patří průjem, nevolnost, závratě a bolest hlavy. Lék také nesmí užívat těhotné ženy.

Další možnosti léčby

  • Isoprinosin

Lék vázaný na lékařský předpis obsahující účinnou látku Inosinum pranobexu. Je určen k léčbě dospělých a dětí starších 1 roku k léčbě onemocnění, kdy naše vlastní imunitní odpověď těla je slabší a boj s virem je pro něj náročný, zdlouhavý a vyčerpávající. Jak ale uvádí zdravotnické servery, Isoprinosin není schválen k léčbě koronavirového onemocnění.

  • Remdesivir

Experimentální antivirotikum vyvinuté k léčbě infekcí, které způsobuje například vir ebola. Původně se o remdesiviru mluvilo jako o zázračném léku, který může pomoci s pandemií koronaviru. V březnu 2020 vydal kladné stanovisko k používání léku i SÚKL. V listopadu ale Světová zdravotnická organizace ve svém prohlášení uvedla, že neexistují důkazy, že by remdesivir jakkoli zvyšoval šance na přežití nebo zkracoval hospitalizaci. Jeho užívání nedoporučila

Symptomatické volně prodejné léky

Ministerstvo zdravotnictví uvádí, že na onemocnění COVID-19 není lék, lze pouze tlumit obtíže, které ho doprovázejí. Mezi ty nejčastěji patří horečka a bolest. Resort uvádí seznam léků, které tyto příznaky tlumí.

  • Léky s obsahem ibuprofenu

snižují teplotu a bolest a mají protizánětlivé účinky

- při léčbě nemoci Covid-19 není nutné se jim vyhýbat, naopak

- prodávají se nejčastěji pod názvem Ibalgin, Brufen a Nurofen

- více spolknutých tablet neznamená větší snížení bolesti či teploty, vždy je potřeba dodržovat doporučené dávkování

  • Léky s obsahem paracetamolu

- snižují teplotu a bolest

- nedráždí žaludek

- nedoporučuje se pacientům s jaterním onemocněním 

- k dostání pod názvem Panadol nebo Paralen 

  • Léky s obsahem kyseliny acetylsalicilové

- snižují teplotu, bolest a záněty

- užívat by je neměly děti do dvanácti let, hrozí u nich Reyův syndrom, tedy silné zvracení přecházející v křeče a poškozující mozek

- patří sem Aspirin Acylpyrin

Domů
Sdílet
Diskuse