Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Sobota 21. 5. 2022 svátek má Monika

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Politika - Česko

Dostupnější konopí, předjíždění cyklistů či odebírání dávek. Od nového roku se mění řada zákonů

Nový rok přináší řadu důležitých změn v zákonech.

Adam Smeták
1. leden 2022, 13:30 Čas čtení: 2:27
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostupnější konopí, předjíždění cyklistů či odebírání dávek. Od nového roku se mění řada zákonů
Zdroj: Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky
Politika - Česko
0
Adam Smeták
1. leden 2022, 13:30
Čas čtení: 2:27

Dostupnější konopí, předjíždění cyklistů či odebírání dávek. Od nového roku se mění řada zákonů

Nový rok přináší řadu důležitých změn v zákonech.

Adam Smeták
1. leden 2022, 13:30
Čas čtení: 2:27
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostupnější konopí, předjíždění cyklistů či odebírání dávek. Od nového roku se mění řada zákonů
Zdroj: Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.

Nový rok je tady a spolu s ním vchází v platnost řada legislativních změn. Mužům se prodlužuje otcovská na dva týdny, řidiči musí při předjíždění cyklistů držet odstup 1,5 metru, takzvaní „energošmejdi“ budou mít těžší život, lékařské konopí bude dostupnější a změní se také pravidla exekucí. REFRESHER přináší přehled změn v zákonech, které by měly zajímat i tebe. 

 

1. Třikrát a dost

V platnost vchází kritizovaná novela zákona o pomoci v hmotné nouzi. Prosadila ji vládní ODS a namířena je proti osobám, které se opakovaně dopouští přestupků a zároveň pobírají dávky. Úřady budou nově moci lidem, kteří opakovaně neplatí pokuty, sebrat část dávek v hmotné nouzi. Neuhrazené částky budou strhávány právě ze základních dávek pro život. 

 

Novela nicméně ještě bude procházet revizí, neboť ji část senátorů napadla u Ústavního soudu. „Představa, že tyto osoby nebudou po určitou dobu naplňovat své základní životní potřeby, je iluzorní. Naopak se lze důvodně obávat, že výpadek těchto příjmů si část z nich bude snažit kompenzovat i nelegálními způsoby,“ uvedl pro iRozhlas.cz k novele ombudsman Stanislav Křeček.

 

2. Dostupnější léčebné konopí

Prezident podepsal také novelu zákona, která zlepší dostupnost léčebného konopí. Nově mohou lékaři léčebné konopí předepisovat na elektronický recept a v technickém konopí může být vyšší obsah účinné látky.

 

Důležitou změnou je také fakt, že nyní mohou soukromé subjekty pěstovat léčebné konopí a vyrábět z nich léčivé látky a distribuovat je. Budou ale muset dodržovat stejné podmínky, jaké jsou platné při distribuci a výrobě jakékoli jiné návykové látky. 

 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 3485 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Už od 79.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš získat tyto benefity
VÍCE

3. Energošmejdi (snad) mají utrum

Podle novely energetického zákona musí každý energetický zprostředkovatel splňovat podmínky vzdělání, praxe i bezúhonnosti a vlastnit licenci od Energetického regulačního úřadu (ERÚ).

 

Důležitá změna je ale i na straně spotřebitele. Ten je oprávněn kdykoli odstoupit od smlouvy o zprostředkování, a to bez jakéhokoli postupu. To zamezí vysokým pokutám, které byly za ukončení smlouvy v minulosti rozdávány. Spotřebitel rovněž může do 15 dnů od zahájení dodávky vypovědět smlouvu o dodávce, kterou za něj uzavřel zprostředkovatel.

 

4. Delší otcovská dovolená

Otcové mohou od nového roku čerpat dva týdny placeného volna. Dosud měli nárok jen na jeden týden. Pokud o volno mají zájem, musí jej vyčerpat během prvních šesti týdnů po narození miminka. Otec tedy nově může počkat, až se matka s dítětem vrátí domů z nemocnice a čerpat volno až později. 

 

5. Předjíždění cyklistů

Od ledna rovněž začíná platit nové pravidlo pro řidiče. Díky novele silničního zákona mají nově motoristé povinnost předjíždět cyklisty ve vzdálenosti nejméně 1,5 metru. Pokud vzdálenost nedodrží, hrozí jim pokuta až 2 tisíce korun.

 

V oblasti, kde je rychlost snížena na maximum 30 km/h má řidič povinnost předjíždět cyklistu nejméně ve vzdálenosti jednoho metru. 

 

6. Cesta ven z exekucí

Exekuce jsou v Česku masivní problém. Zhruba každý jedenáctý Čech nebo Češka se minimálně s jednou potýká. Pomoci má část exekuční novely, která od ledna vchází v platnost. 

 

Jednotlivé exekuce dlužníka se nově budou sjednocovat do centrální evidence. Dlužník se nově bude moci za dodržení v novele upřesněných podmínek dohodnout na odložení zabavení majetku. 

 

 

Exekutoři nově musí nahrávat komunikaci s dlužníkem. Stát rovněž může pracovat s nástrojem tzv. „milostivého léta“ a ukončit exekuce týkající se drobných dluhů do 1500 korun, na kterých se penále vyšplhaly do násobných částek.

 

Exekuce se budou nově zastavovat nejen kvůli nezákonnosti, ale také nevymahatelnosti. Exekutor bude muset za splnění určitých podmínek upřesněných v novele po 6 letech bezvýslednou exekuci ukončit.

7. Konec komerční propagace totalitních hnutí

Nově platí zákaz komerčního šíření materiálu k propagaci hnutí potlačujících lidská práva. Novela vznikla v reakci na prodeje předmětů s fotografiemi představitelů Třetí říše. Dosud totiž nebylo možné prokázat, že účelem byla propagace nebo podpora nacismu. Jak upozorňuje navrhovatel zákonu lidovec Jan Bartošek, zákaz se netýká jen nacismu, ale všech  totalitních hnutí potlačujících lidská práva.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky
NAHORU
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu politika
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Dostávej upozornění na aktuální události, jako je tato. Zapnout upozornění
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Zavřít