Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
27. ledna 2022 7:00
Čas čtení 5:27
Radim Šlechta

Je zdravé pít kávu? Popsali jsme benefity i rizika konzumace oblíbeného nápoje

Je zdravé pít kávu? Popsali jsme benefity i rizika konzumace oblíbeného nápoje
Zdroj: Jenny Ueberberg, Unsplash
ZDRAVÍ
Uložit Uložené

Pokud patříš mezi milovníky kávy, možná tě překvapí, jaké dopady má na tvoje zdraví. Rozebíráme, pro koho je káva vhodná a co může lidem přinést.

Určitě to znáš. Ráno se probudíš a potřebuješ něco, co tě postaví na nohy. U velké části lidí je takovým životabudičem šálek čerstvě uvařené kávy. Svět pro ně s oblíbeným nápojem stává barevnějším, tváře lidí jsou milejší a problémy, jako by se utopily v lesklém obsahu hrníčku. Většina lidí vnímá kávu jako nápoj, který jim dodá energii a pomůže jim lépe se soustředit. Jiní tvrdí, že jim pomáhá po ránu nakopnout jejich metabolismus a někteří ji pijí prostě jen proto, že jim chutná.

Káva s sebou ale nese i řadu jiných zdravotních benefitů, o kterých možná zatím netušíš. Pomáhá bojovat proti cukrovce druhého typu a podle některých studií se jedná také o silného partnera v prevenci proti některým typům rakoviny. Není to ale tak, že by byl šálek kofeinového zázraku jen a pouze prospěšný.

Konzumace „kafíček“ představuje také několik zdravotních rizik, což je stále potřeba držet v hlavě. V následujícím textu si shrneme, co všechno ti pití kávy dá, i co ti naopak může vzít. Začněme ale s tou pozitivnější stránkou.

Prevence proti cukrovce

Jedním z hlavních uváděných benefitů pití alespoň jednoho šálku kávy denně je prevence cukrovky a podobných metabolických nemocí. Vyplývá to ze studie z roku 2014. Účastnilo se jí 48 tisíc lidí a ukázalo se, že ti, kteří zvýšili svůj denní příjem kávy alespoň o jeden šálek denně po dobu čtyř let, měli o 11 % menší riziko onemocnění diabetem druhého typu než lidé, kteří svou konzumaci nezvýšili.

káva
Zdroj: Unsplash/Nathan Dumlao/volně k užití

Toto podpořila také meta analýza z roku 2017. Podle ní měli lidé, co pijí čtyři až šest šálků kávy denně (s kofeinem i bez kofeinu), menší riziko výskytu některých poruch metabolického systému, mezi které patří právě i zmíněný diabetes druhého typu.

Snížení rizika rakoviny až o 18 %

Cukrovka není jediná zákeřná nemoc, jejíž rizika může pití kávy snížit. Nadšení fanoušci tohoto nápoje zároveň předchází riziku některých nádorových onemocnění. Zmíněná meta analýza hovoří o 18% snížení rizik rakoviny jater. Pomáhat ale může i v prevenci proti některým dalším jaterním onemocněním.

Pomoci může například proti cirhóze jater nebo podobným chronickým onemocněním tohoto orgánu. Studie publikovaná v odborném žurnálu World Journal of Hepatology říká, že pití jednoho šálku kávy denně snižuje riziko úmrtí v souvislosti s chronickým jaterním onemocněním až o 15 %. Pokud však piješ čtyři šálky denně, toto riziko se může snížit až o 75 %.

Káva může být prospěšná i srdci

Nejsou to ale jen orgány trávicí soustavy, kterým pití kávy prospívá. Pomoci totiž může i lidem, kteří mají zvýšené riziko onemocnění srdce a kardiovaskulárního systému. Fernando Rodríguez Artalejo and Esther López García je dvojice vědců, která se spojitosti onemocnění kardiovaskulárního systému s kávou věnovala. Podle jejich studie z roku 2018 je možné, že pití 3–5 šálků kávy denně může oběhovému systému prospět a snížit riziko jeho onemocnění až o 15 %.

káva
Zdroj: Unsplash/GC Libraries Creative Tech Lab/volně k užití

Snížit by měl nápoj také riziko smrti v souvislosti s tímto typem onemocnění. „U osob, které již prodělaly příhodu spojenou s kardiovaskulárním onemocněním, nezvyšuje obvyklá konzumace kávy riziko jejich opakování nebo úmrtí,“ píše studie Artaleja a Garcíe. Vědci však varují osoby s nestabilním krevním tlakem, aby se vyvarovali nadkonzumace kofeinu. 

Účinný pomocník při hubnutí

Dalším velkým benefitem kávy je jeho účinná pomoc, pokud chceš shodit pár (nebo více) kilo. Káva zde pomáhá hned na několika úrovních. Podle publikace z roku 2018 je pití kávy spojena s úbytkem hmotnosti, redukcí tělesného tuku a snížení BMI. Průzkum, který vědci realizovali o rok později, ukázal, že ještě o něco více funguje káva u mužů než u žen. Druhá zmíněná studie ale zatím nebyla ověřena, a proto se její závěry mohou ještě v průběhu let změnit.

Druhým způsobem, kterým káva pomáhá při shazování hmotnosti, je prostý fakt, že její konzumace nám dodává energii. Lidé, kteří pijí v průměru dva šálky kávy denně, se podle studie z roku 2018 s o 17 % vyšší pravděpodobností donutí k tomu, aby se vybičovali ke sportovním výkonům, které si předsevzali nebo které jsou přirozenou součástí jejího života. Káva ale rozhodně není náhražka pestré a vyvážené stravy, rozhodně s ní tedy zdravý jídlelníček nenahrazuj.

Šálek pro dobrou náladu

Ve výše uvedených bodech jsme se věnovali především zdraví tělesnému. Účinky kávy se ale pravděpodobně pojí i s lepším zdravím psychickým. Výsledky některých studií totiž naznačují, že by pití kávy mohlo snižovat riziko výskytu depresí. V roce 2016 ukázal jeden takový výzkum, že každý šálek, který za den vypiješ, snižuje riziko vzniku depresí, a to až o 8 %. Pití již jen jednoho šálku denně může toto riziko výrazně snížit především u lidí, kteří kávu běžně nepijí.

V souvislosti s nižším rizikem deprese se také pojí nižší riziko sebevraždy. V roce 2013 zkoumali vědci několik případů sebevražd a všimli si silného propojení mezi konzumací kávy a sníženým rizikem toho, že si lidé vzali svůj vlastní život.

káva
Zdroj: Unsplash/Alexandra Gorn/volně k užití

Některým jedincům káva přímo škodí

I přesto, že může káva vypadat jako univerzální medicína, situace se nemá tak, že by nám šálky kávy jen prospívaly. Stejně jako u většiny přínosných věcí může i nadkonzumace kávy našim tělům i myslím škodit. Převážně proto, že v každém šálku kávy je jistá dávka kofeinu, který s sebou nese i řadu zdravotních rizik. 

Primárně není dobré pít kávu v těhotenství. Pro vyvíjející se plod není ani zdaleka prospěšné, když jej nadcházející maminka zásobuje kofeinem. Jistá meta analýza ukázala, že existuje spojení mezi přerušením těhotenství a nadkonzumací kávy. Riziko potratu se navíc zvyšuje s každým zvýšením kávy, stejně tak jako riziko špatné výživy plodu během těhotenství. Dítě se pak může narodit slabší či podvyživené.

Především kofein se pojí také s vyšším rizikem výskytu úzkostí a výjimečně také mánií. Hrozbu představuje převážně pro lidi, kteří mají k psychickým onemocněním předpoklady nebo je v minulosti trápily například panické ataky. Nevhodná je káva také pro lidi, kteří trpí sociálními fóbiemi nebo úzkostmi ve společnosti. Pití kávy ohrožuje také mozek především během dospívání.

Potvrdila to studie z roku 2016, která hovoří o riziku trvalých změn v mozku. Pokud máš občanku teprve pár dní a tvoje tělo se ještě mění, není dobré kávu konzumovat v příliš velkém množství. Změny v mozku, které káva může během dospívání člověka způsobit mohou vést k dalším duševním komplikacím v dospělosti, včetně výše uvedených úzkostí.

káva
Zdroj: Unsplash/Marvin Meyer/k volnému užití

Pozor na vedlejší účinky

Vedle přímých nežádoucích účinků, které ohrožují především určité skupiny lidí, s sebou nese káva také některé vedlejší účinky, které mohou způsobit další zdravotní komplikace. Mezi ty patří především zvýšení krevního tlaku, který může být u některých osob skutečně nežádoucí.

Pití kofeinového nápoje odpoledne může vést k poruchám spánku, které se mohou následně promítnout do našich stravovacích návyků, výskytu nádorových nebo kardiovaskulárních onemocnění. Nedostatek spánku může také vést k některým psychickým neduhům.

Pokud kávu miluješ, dávej si také pozor na to, aby tvé tělo dostalo dostatečné množství tekutin. Především menší drinky tělo v určité míře dehydrují. Avšak jedná se především o problém u lidí, kteří to s pitím kávy skutečně přehánějí. U těch pak hrozí i předávkování kofeinem nebo zažívací problémy.

Všeho s mírou

Pokud bychom měli shrnout, jestli kávu pít, nebo se jí raději vyvarovat, musíme připomenout staré pořekadlo. Všeho moc škodí. A u kávy tohle platí zrovna tak. Přiměřené pití kvalitní kávy ti může přinést mnoho zdravotních benefitů, ale příliš vysoká konzumace naopak může dát tělu opravdu zabrat. Vyplatí se také říct, že výše jmenované benefity kávy mohou být menší nebo dokonce zcela zmizet, pokud šálek obohatíš o cigaretu jakožto blízkého přítele kávy.

O tom, jaké je pro tebe vhodné množství kávy, je vhodné promluvit si s lékařem. Ideální počet šálků za den se totiž odvíjí od tvého tělesného i duševního zdraví. Měj tedy na paměti, že je dobré vědět, jaký máš tlak, jak dobře funguje tvůj metabolismus nebo to, zda máš předpoklady k úzkostem nebo jiným psychickým poruchám.

Káva by v žádném případě neměla představovat náhradu vyvážené stravy a neměla by být ani kompenzací zdravého spánku a pohybu. Benefity zároveň tlumí také obohacení kávy o další ingredience jako je mléko nebo cukr. Na cukr či mléko bohaté nápoje mohou jít proti zmíněným benefitům stejně tak jako cigarety.

Pokud si tedy v kávě libuješ a chceš využívat výhod, které její pití přináší, můžeš postupně snižovat dávky cukru i mléka, až se postupně propiješ ke kávě černé a hořké jako život (slovy klasika) a užiješ si jak zdravotní benefity, tak i rozličné chutě různých zrn z různých koutů světa.

Domů
Sdílet
Diskuse