Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Zelenského prezidentská kampaň byla netradiční. Neorganizoval žádné větší mítinky ani nerozdával letáky. Jeho hlavní doménou byl internet a sociální sítě. Jeho heslo bylo „prezident je sluha národa“.
Ukrajinským prezidentem se stal komik, který hrál v seriálu roli fiktivního prezidenta, rozhodující politickou debatu vedl na fotbalovém stadionu a do kanceláře si přizval i kolegy baviče. Možná tě překvapí, že jeho mateřským jazykem je ruština. V pozici prezidenta ale bere současnou situaci s plnou vážností. Co víme o Volodymyru Zelenském?
Refresher se podíval na to, jak se herec dostal do prezidentského úřadu, jaké byly jeho předvolební sliby a jaký má vztah k východu Ukrajiny. Pokud chceš podpořit tvorbu kvalitní žurnalistiky a dostat přístup ke všem článkům na našem portálu, přidej se do klubu Refresher+.
1. Pochází z židovské rodiny
Volodymyr Zelenskyj se narodil v lednu 1978 v důlním městě v Dněpropetrovské oblasti ve městě Kryvyj Rih do židovské rodiny. Jeho otec pracoval jako profesor matematiky a inženýr, což Zelenskému v mládí přineslo i čtyřletý pobyt v Mongolsku. Matka je také inženýrka. Jedná se o prvního prezidenta židovského původu v zemi, kde se ještě před sto lety odehrávaly pogromy proti Židům.
I když se Zelenského rival v prezidentských volbách Petro Porošenko snažil zneužít jeho původu a jeho poradce na sociálních sítích psal, že by lídr Ukrajiny měl být křesťan, Zelenskyj v kampani nijak nevyzdvihoval, že je Žid. Právě naopak, podle listu New York Times se vyjádřil, že fakt, že je Žid, „patří k jeho dvaceti pochybným vlastnostem“. Americký deník zároveň podotkl, že ne všichni ukrajinští Židé byli nadšení z jeho kandidatury.
2. Prezidentem ještě předtím, než kandidoval
Současný ukrajinský prezident vystudoval právo na Kyjevské národní ekonomické univerzitě, ale své vzdělání v praxi příliš neuplatnil. Namísto tabulek v Excelu se zaměřil na pódium a rozvíjel svou kariéru herce a komika. Hrál v několika úspěšných filmech, ale největší úspěch mu přinesl komediální seriál Sluha národa.
Paradoxně v něm hrál fiktivního ukrajinského prezidenta Vasilije Holoborodka. Příběh ukazuje úspěch mladého středoškolského učitele dějepisu, který vyhraje volby poté, co se rozšíří virální video, ve kterém kritizuje zkorumpovanou ukrajinskou vládu.
Sluha národa měl premiéru v roce 2015, poměrně krátce po sesazení Viktora Janukovyče a v době, kdy nový prezident Petro Porošenko bojoval za uklidnění situace v zemi. Zelenskyj byl hlavním protagonistou příběhu a zároveň i producentem. Seriál zastřešovala jeho společnost Kvartal 95. Celkově odvysílali tři série a více než 50 epizod.
3. Založil stranu podle názvu seriálu
Sluha národa byl Zelenského neobvyklou vstupenkou do světa politiky. V roce 2018 společnost Kvartal 95 oficiálně zaregistrovala politickou stranu se stejnojmenným názvem.
Strana nakonec nezískala žádná křesla v parlamentu, ale Zelenskyj nečekaně zabodoval v prezidentských volbách a po nástupu do funkce zaměstnal ve své administrativě i některé kolegy z komediálního prostředí s tím, že údajně budou odolnější vůči korupci.
4. Problémový Kolomojskij
Boj s korupcí byl jedním z hlavních pilířů Zelenského programu. Během kampaně ho však začali spojovat s velmi pochybnou ukrajinskou figurou. Používal pancéřový mercedes, který byl registrován na jméno Igora Kolomojského.
Miliardář spoluzaložil největší ukrajinskou banku Privatbank, která byla v roce 2016 znárodněna. Měl tedy dobrý důvod nenávidět Zelenského hlavního rivala Petra Porošenka.
Kolomojskij si získal sympatie lidu poté, co dokázal porazit ruské separatisty nasazením vlastních bojových jednotek. Údajně chová v kanceláři žraloka, aby vystrašil hosty.
Se Zelenským ho spojuje i to, že vlastní televizní kanál, na kterém vysílali Sluhu národa. Kanál 1+1 v době Zelenského prezidentské kampaně věnoval 14 % vysílacího času programům, které produkovala Zelenského společnost Kvartal 95, a zpravodajské programy o něm – na rozdíl od programů o Porošenkovi — reportovaly jen pozitivní zprávy.
Oligarcha je ovšem obviňován z rozsáhlé korupce a zneužívání vlivu v době, kdy působil jako guvernér v Dněpropetrovské oblasti. USA na něj dokonce uvalily sankce. Zelenskyj ve volebním programu sliboval konec oligarchie a korupce. Očekává se, že zakročí i vůči Kolomojskému, aby vyvrátil tvrzení, že je jen jeho loutkou.
5. Netradiční kampaň
Zelenského prezidentská kampaň byla netradiční. Neorganizoval žádné větší mítinky ani nerozdával letáky. Jeho hlavní doménou byl internet a sociální sítě. Jeho heslem bylo „prezident je sluha národa“.
Místo toho, aby zveřejnil svůj manifest oficiální cestou, v lednu krátce po ohlášení kandidatury uveřejnil na Facebooku video, ve kterém vyzval Ukrajince, aby mu pomohli s tím, co má manifest obsahovat. Video mělo 1,2 milionu zobrazení a přes 10 tisíc komentářů.
V dalším videuprosil o tipy, které profesionály by měl zaměstnat do svého úřadu. Chtěl tím dokázat, že jako prezident bude poslouchat Ukrajince.
Debatas Petrem Porošenkem před druhým kolem voleb se na Zelenského žádost odehrála na Národním fotbalovém stadionu před 22 tisíci diváky. Během volební noci hrál s novináři v centrále stolní tenis. Rozhovor dostali jen ti, kteří nad ním vyhráli.
6. Antisystémový kandidát
Portál Politico napsal, že Volodymyr Zelenskyj je celosvětově nejméně připravený prezidentský kandidát, který povede demokratický stát. Voličům, kteří byli unaveni z dlouhodobě nefunkčního státu, to ale vyhovovalo.
Hlavními body jeho kampaně bylo ukončení války na Donbasu cestou dialogu s Ruskem, odstranění korupce a zajištění lepšího života pro běžné lidi. Podporuje členství Ukrajiny v EU i NATO, ale tvrdí, že by o tom měli Ukrajinci rozhodnout formou referenda. Faktem je, že na Ukrajině je dlouhodobě většina lidí pro vstup do těchto uskupení.
Mimo záře reflektorů ve skutečném životě se sliby plní hůř, ale protikorupční aktivisté podle deníku New York Times registrují progres. Zelenského nový generální prokurátor se snažil před začátkem války vyčistit úřad a propustil už stovky prokurátorů podezřelých z korupce. Prezident dokonce podepsal legislativu, která umožní jeho vlastní impeachment. Nejžhavější otázkou však zůstává, co udělá s Kolomojským.
7. Podpořil Euromajdan i vojáky na Donbase
Zelenskyj podle portálu čt24podpořil hnutí Euromajdan, které organizovalo protivládní protesty, a finančně i ukrajinskou armádu na Donbase. Jako prezident ale slíbil, že se pokusí urovnat tento konflikt cestou dialogu s Ruskem.
Ještě předtím než Rusko vtrhlo na Ukrajinu, mluvil o dvou scénářích návratu Donbasu pod kontrolu Kyjeva. Obyvatelé Donbasu by si měli podle něj uvědomit, že jsou Ukrajinci, a ukrajinské orgány by měly ukázat obyvatelům konfliktních regionů, že je stále považují za své občany.
Trvá na tom, že obyvatelům Luhanska a Doněcka by měla Ukrajina platit důchody, i když je to velká tíha pro rozpočet. Krym se podle něj vrátí Ukrajině jen tehdy, když se změní vedení Ruska.
8. Jeho mateřštinou je ruština
Zelenského mateřským jazykem je ruština, i když dnes mluví plynně i ukrajinsky a anglicky. Narodil se v oblasti, kde se mluví převážně rusky. I proto v současné situaci promlouvák ruským obyvatelům v jejich jazyce.
Jako prezident vícekrát apelovalna to, že i rusky mluvící Ukrajinci jsou plnohodnotnými občany státu, a bojoval proti utlačování ruského jazyka.
9. Nechtěně pomohl prvnímu Trumpovu impeachmentu
V roce 2019 se Volodymyr Zelenskyj dostal do povědomí celého světa. Prezident Donald Trump tlačilna svého ukrajinského protějška, aby mu udělal „malou službu“ a vyšetřil pochybení jeho politického rivala Joea Bidena a jeho syna Huntera. Jako revanš měl Trump vojensky pomoci Ukrajině. Zelenskyj byl v té době v úřadu jen krátce. Tento skandál, na který upozornil pracovník amerických tajných služeb, vedl k Trumpovu prvnímu impeachmentu.
Ukrajinský prezident o celé záležitosti nejprve mlčel. Potom uvedl, že na něj nebyl vyvíjen nátlak a nebyly stanoveny žádné podmínky. Dodal, že prezident v ukrajinském systému nemá pravomoc nařídit generálnímu prokurátorovi nebo vyšetřovacím orgánům, aby pracovali na určitém případu.
10. S Putinem začal optimisticky
Poté, co Zelenskyj vyhrál volby, napsal dnes již bývalý ruský premiér Dmitrij Medveděv na Facebooku, že je šance, že se zlepší interakce mezi Ruskem a Ukrajinou, pokud bude dodržena upřímnost, pragmatický a zodpovědný přístup.
Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí, se dokonce vyjádřila, že Ukrajina může zažít restart.
Zpočátku mluvilZelenskyj o konstruktivních dialozích s ruským prezidentem, ale s dodatkem, že ve skutečnosti nevěří nikomu. Jak se tlak z Kremlu stupňoval, začal si z Putina dělat legraci. Když Putin napsal dopis o Ukrajině, ukrajinský prezident vzkázal, že má asi hodně času, kdy může psát takové slohy.
Vztahy byly stále napjatější. Zelenskyj začal podezírat Rusko, že proti němu připravuje spiknutí. V kontextu současných událostí ruské invaze na Ukrajinu prezident věří, že pro Putina je cílem číslo jedna. Hned druhým má být jeho rodina. Přečtěte si také 10 faktů o Vladimiru Putinovi.