Jednotný postoj Poslanecké sněmovny k válce na Ukrajině již nejspíš nepanuje. Důkazem může být prohlášení poslance Jaroslava Bašty z SPD.
Hnutí SPD otočilo. Poslanecká sněmovna, která byla do středečního rána jednotná v postupu proti ruské agresi na Ukrajině, byla rozdělena sdělením SPD. Jaroslav Bašta, poslanec strany, který obvykle tlumočí stanoviska hnutí k válce na Ukrajině, uvedl před jednáním Poslanecké sněmovny, že by se na Ukrajinu měly přestat dovážet zbraně z Česka. Podle ní je třeba tlačit i na Ukrajinu, aby zastavila střelbu.
Přestože SPD minulý týden hlasovala, stejně jako vláda, že nesouhlasí s rétorikou Vladimira Putina a že Ukrajina má právo si bránit vlastní území, dnes to vidí trochu jinak. Před novináře předstoupil poslanec Jaroslav Bašta, bývalý velvyslanec na Ukrajině a v Rusku a politický vězeň, kterého Okamura posílá uvádět stanoviska strany k této problematice, aby upravený pohled strany oznámil.
Nově je podle Bašty posílání zbraní ukrajinské armádě nepřijatelné, jelikož tímto „přiléváme do ohně“. V této situaci by prý bylo lepší se tvářit umírněněji, aby se situace mohla uklidnit. Novináři se také ptali na to, že přestože již k nějakému mírovému jednání došlo, ruská strana nepřestala útočit. Jak se má tedy Ukrajina k tomu postavit?
„Jediná možná cesta je tlačit na obě strany – je mi to líto, musím to říci, na obě strany –, aby co nejdříve došlo k zastavení palby a pak k následnému jednání, které situaci vyřeší,“ uvedl Bašta.
Seznam Zprávy a iDNES překroutili vyjádření SPD, napsal Okamura
Po jednání Sněmovny se SPD rozhodlo vystoupit na tiskové konferenci s tím, že média, zejména Seznam Zprávy a iDNES.cz, překroutila jejich sdělení a že vše upraví na pravou míru. „Odsuzujeme invazi a agresi Ruské federace proti Ukrajině. SPD vnímá konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem jako nesmírně bolestný a zároveň nesmírně nebezpečný, a to nejen pro obyvatelstvo obou uvedených zemí, ale pro všechny evropské národy,“ stálo v „opravném“ popisku na Facebooku.
„Z tohoto důvodu vyzýváme představitele Ruska i Ukrajiny k okamžitému zastavení bojových operací a zahájení mírových rozhovorů. Jsme přesvědčeni, že dva tak historicky spjaté národy, jakými jsou Rusové a Ukrajinci, dokáží najít východisko, které umožní zajištění bezpečí, stability a prosperity na území Ruska, Ukrajiny a celé Evropy mírovou cestou lépe než cestou ozbrojeného konfliktu,“ pokračovalo SPD.
Dle jejich upraveného vyjádření docházelo u obou stran k porušování tzv. minských dohod. Kvůli těmto dohodám se otevřený konflikt na východě Ukrajiny změnil v „klid zbraní“ s vojáky v zákopech na bojových hranicích. Podle SPD dlouhodobé porušování klidu zbraní vyústilo v invazi, kterou hnutí znovu odmítlo.
„Chceme mír a nikoliv válku. Vyzýváme současnou vládu, aby přispěla k řešení tohoto konfliktu a učinila nezbytné kroky k jeho zastavení,“ dodalo hnutí s tím, že se tak „vyjádřil minulý týden i maďarský premiér Viktor Orbán.“ Dodalo, že odmítá vývoz blíže neurčené těžké výzbroje techniky a munice na Ukrajinu, tudíž souhlas tlumočený premiérem Fialou je nepravdivý..