V dalším díle seriálu Nevyřešené vraždy se podíváme na záhadnou smrt teprve sedmnáctiletého Kendricka Johnsona, jehož tělo bylo nalezeno srolované v žíněnce. Záhadná smrt se nikdy nedočkala rozuzlení, ale rodina zesnulého se nevzdává.
V rámci našeho článkového seriálu Nevyřešené vraždy se tentokrát podíváme na příběh sedmnáctiletého Kendricka Johnsona, který byl nalezen mrtvý ve srolované žíněnce.
Kendrick Johnson byl v roce 2013 nalezen mrtvý srolovaný v žíněnce a nad celým vyšetřováním jeho smrti stále visí hned několik otazníků. Proč z jeho těla po první nesprávně odvedené pitvě zmizely orgány? A jak je možné, že nikdo neslyšel mladíkovo volání o pomoc? Záhadný případ byl v roce 2021 znovu otevřen a my pro tebe shrnujeme vše, co víme.
Mladého sportovce Kendricka Johnsona čekala hvězdná budoucnost. Sny o dráze profesionála se ale během jednoho dne rozplynuly
Kendrick Johnson se narodil 10. října 1995 ve městě Valdosta, které leží v americkém státě Georgia. Ve stejném městě navštěvoval i střední školu Lowndes High School a nic nenasvědčovalo tomu, že by se mladý student kdy mohl dostat do problémů. Jeho rodina, přátelé a spolužáci ho popisovali jako milého a tichého chlapce, který veškerý svůj volný čas věnoval hlavně sportu.
Sedmnáctiletý student, který vynikal v několika sportech, totiž toužil po tom stát se profesionálním hráčem fotbalu a vzhledem k jeho talentu, jenž mu byl dán do vínku, nikdo nepochyboval o tom, že by se to mladému muži nepovedlo. Jeho sen se však rozplynul 10. ledna 2013, kdy Kendrick zemřel ve své oblíbené tělocvičně v Lowndes High School.
Smrt mladého chlapce je zahalena tajemstvím, tak čti dál a dozvíš se, jak hrůzostrašný pohled se naskytl partě studentů, kteří Kendricka našli srolovaného v žíněnce.
Neškodná hra teenagerů, která skončila smrtí. Nebo ne?
Tělo mrtvého Kendricka bylo nalezeno 11. ledna 2013 skupinou studentů, kteří si do středoškolské tělocvičny přišli zaházet na koš. Ve chvíli, kdy jeden z mladistvých vyšplhal na smotané žíněnky vysoké 184 centimetrů, všiml si, že je v jedné z nich srolované tělo. Studenti ihned přivolali vedení školy, policii a začalo vyšetřování.
Kendrick byl v žíněnce srolován hlavou dolů a nejevil žádné známky života. Jednu paži měl nataženou nad hlavou, druhá byla umístěna v okolí pasu a poloha těla vypadala, jako by se chlapec snažil obout botu. Studenti vyšetřovatelům řekli, že si své věci běžně nechávali na žíněnkách, aby nemuseli platit za šatnu. Jiní studenti se policistům zase svěřili s tím, že často hráli hry, kdy jednomu ze spoluhráčů vhodili boty do srolované žíněnky a dotyčný je musel sám najít.
Vyšetřovatelé proto usoudili, že Kendrick Johson zemřel během neškodné hry, kdy spadnul do žíněnky, zaklínil se v ní a udusil se. Tomu nasvědčoval i fakt, že mladík v době smrti neměl obuté boty a poloha, v níž zemřel, také napovídala tomu, že se snažil obout.
S touto teorií se ale rodiče zesnulého odmítali smířit a podezřelé jim přišlo i to, že pod obuví, pro kterou Kendrick údajně sahal, se nacházela louže krve, ale na samotných botách nebyla ani kapka této červené tekutiny. Podivné bylo i to, že vzhledem k tomu, že mrtvý ležel celý den hlavou dolů, nahrnula by se mu do hlavy krev a začal by krvácet z obličejových otvorů. To se však nestalo a rodina Johnsonových se ptala: Čí je krev pod mrtvým tělem jejich syna?
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Dočti článek již od 125 Kč 25 Kč
Máš již předplatné?
Přihlásit se
Dočíst článek
Poslat sms
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 112039 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH.
Jak to funguje?Po odemčení získáš
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Např.:
Celodenný Skipas v PARK SNOW Donovaly ZDARMA
, Poukázka v hodnotě 200 korun na nákup v Furiosa
nebo PPV kód na Oktagon 65
Zobrazit všechny (9)
Na podlaze tělocvičny byla také nalezena mikina s kapucí, oranžovo-černé tenisky a stopy krve na zdi poblíž místa činu. Vyšetřovatelé však nalezené předměty odmítli prozkoumat a odebrali pouze krev, která údajně nepatřila Kendrickovi a byla stará již několik měsíců. I z těchto důvodů byli rodiče zesnulého k vyšetřování nedůvěřiví a nelíbilo se jim, že policisté jen 24 hodin po nalezení těla prohlásili, že se jednalo o nehodu.
Jak je možné, že nikdo neslyšel Kendrickovo volání o pomoc? A proč k jeho tělu přijel koroner až po 6 hodinách, nikoli ihned? Johnsonovi si na tyto otázky jednoduše odpověděli – je to proto, že byli Afroameričané a vyšetřovatelé případ nebrali vážně kvůli jejich barvě kůže. Rodina zesnulého se proto rozhodla zveřejnit fotografii Kendricka v médiích a když veřejnost viděla jeho extrémně oteklý obličej, který nevypadal ani jako lidský, začala se o případ více zajímat.
Nespokojení rodiče si vyžádali druhou pitvu. Orgány mrtvého Kendricka ale chybí
Policie případ uzavřela, Kendrick Johnson byl pohřben, avšak v jeho rodičích stále vrtaly pochybnosti. Požádali proto o opakovanou pitvu, která potvrdila jejich domněnky – hoch utrpěl ránu tupým předmětem do krku a ta se stala příčinou jeho smrti.
Během pitvy je navíc odhalena další nesrovnalost. V těle zesnulého chyběly orgány, srdce, plíce i játra. Jeho tělesná schránka je místo toho vycpána novinami a letáky, což pohřební ústav označil za běžný postup po provedené pitvě. „Dali jsme je do těla, zavřeli ho a poslali do pohřebního ústavu. Jako obvykle,“ uvedl mluvčí úřadu Sherry Lang.
„Úplně nás to dorazilo. Když jsme syna pohřbívali, mysleli jsme, že pohřbíváme Kendricka, a ne jeho polovinu,“ řekl tehdy Kenneth Johnson, otec zesnulého.
Poté, co rodiče zjistili, že byl jejich syn zavražděn, případ se podařilo znovu otevřít. První na mušku si pozůstalí vzali koronera, který měl špatně zacházet s tělem mrtvého, ale soudce žalobu smetl ze stolu. Další žaloba byla mířena na pohřební ústav, který znemožnil bližší přezkoumání Kendrickových orgánů, což údajně udělal proto, aby zakryl skutečnou příčinu smrti. I tuto obžalobu však soud zamítl a rodina se musela obrátit na guvernéra Gruzie a aktivisty za občanská práva. Právě tlak veřejnosti nakonec amerického prokurátora přiměl k tomu, aby případ znovu přezkoumal.
Kdo zničil záznam z bezpečnostních kamer?
Vyšetřovatelé se znovu pustili do práce a tentokrát se rozhodli projít i bezpečnostní kamerový systém, který mířil přímo na tělocvičnu. Místo činu zabíralo hned 35 kamer, ze kterých bylo nutné prohlédnout 290 hodin záznamů.
Hodina, kdy k vraždě studenta došlo, však na záznamech chyběla. Soubory z kamer, které mířily přímo na vchod do tělocvičny, někdo smazal a policisté se ocitli ve slepé uličce. Veřejnost začínala čím dál více věřit rodině zesnulého, která byla přesvědčena o tom, že smrt Kendricka nebyla náhoda a někdo se snaží zmařit vyšetřování.
Proč by ale policisté záměrně někoho kryli? Zpravodaj Ebony tvrdí, že Kendrick byl v minulosti šikanován dvěma bratry – Brianem a Brandonem Bellovými, jejichž otec byl shodou okolností tamním agentem FBI a podílel se na vyšetřování případu. Johnosovi jejich otce dokonce obvili z krytí vraždy a manipulace, avšak státní žalobce odmítl podat trestní oznámení.
V roce 2015 pak Johnsonovi podali občanskoprávní žalobu v celkové výši 100 milionů dolarů proti 38 lidem, včetně výše zmíněných bratrů, pěti agentů GBI a agenta FBI, kteří měli vraždu krýt. Žádné pádné důkazy pro toto obvinění ale neexistovaly, a i z této žaloby nakonec sešlo. Rodina zesnulého nakonec dokonce musela kvůli žalobě zaplatit detektivovi FBI jeden milion dolarů (tedy 22,3 milionu korun) za pomluvu.
Záhadná smrt Kendricka Johnsona se nikdy nedočkala rozuzlení
V červnu roku 2016 pak tamní ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že v případu smrti Kendricka Johnsona proti nikomu nebudou vznesena žádná obvinění, neboť neexistují dostatečné důkazy a vyšetření bylo opět uzavřeno. „Po rozsáhlém vyšetřování této tragické události federální vyšetřovatelé zjistili, že neexistuje dostatek důkazů, které by nade vší pochybnost dokázaly, že někdo nebo nějaká skupina lidí úmyslně porušil občanská práva Kendricka Johnsona,“ psalo se ve zprávě ministerstva.
Rodina zabitého chlapce se však odmítala vzdát a v červnu 2018 bylo tělo Kendricka Johnsona podruhé exhumováno, aby se potvrdila druhá pitevní zpráva, v níž stálo, že byl chlapec zabit. „Smrt byla způsobena úderem do krku činkou o hmotnosti 45 liber,“ zněl verdikt, který úřady donutil, aby v roce 2021 vyšetřování znovu otevřely.
Vyšetřování v současné chvíli stále probíhá a podle šerifa okresu Ashleyho Paulka může trvat i několik let. „Pokud existují otázky, a jsou legitimní, musím znát odpovědi. Případ proto opět přezkoumám, sám projdu všechny důkazy,“ řekl Paulka, který se dokonce rozhodl vypsat odměnu 500 000 dolarů (tedy 11 milionů korun) tomu, kdo přijde s informacemi, jež by mohly vést k vyřešení tohoto hrůzostrašného případu.
Zároveň však uvedl, že nemůže říci, že by s původním vyšetřováním bylo něco v nepořádku a že případ nepovažuje za vraždu. Bratři, kteří Kendricka šikanovali, údajně podezřelí nejsou a rodině tak nezbývá než doufat, že se po 13 letech konečně dočká spravedlnosti.