Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
29. března 2022 8:30
Čas čtení 8:36
Tereza Patočková

Začít podnikat na mateřské je nejlepší startovní pozice. Nejvíc tě brzdí, když si nevěříš, říká designérka

Začít podnikat na mateřské je nejlepší startovní pozice. Nejvíc tě brzdí, když si nevěříš, říká designérka
Zdroj: Tereza Patočková / Refresher
NEWS FEMME FOCUS
Uložit Uložené

S Martinou Feitovou o designu, módě a recyklování použitého oblečení.

Martina Feitová začala vytvářet recyklovanou módu, když byla čerstvě na mateřské. Podnikání jí dalo svobodu a zároveň možnost dělat něco smysluplného. Zároveň přiznává, že kdyby měla od začátku počítat zisk, nikdy by ve své tvorbě nepokračovala.

„Velké úskalí recyklované módy je, že je někdy těžké naplánovat, jak budou věci přesně vypadat. Ty si můžeš říct, že bys chtěla vytvořit nádhernou minimalistickou kolekci, ale kolikrát přijde taková barevnost, že se to zkrátka ovlivnit nedá,“ říká v rozhovoru o módě vytvořené z věcí z druhé ruky.

Jak ses dostala k tomu, že budeš vytvářet módu z věcí, které by už by třeba nikdo nenosil?

Úplně na začátku jsem prodávala vintage módu na bleším trhu na Tylově náměstí. Byly to vlastně moje nenošené věci, které už jsem chtěla poslat dál. Přišlo mi to hrozně super a díky tomu jsem udělala Facebookovou stránku Recycle with love a potom jsem začala pořádat i vintage markety. Když bylo mojí dceři Emce deset měsíců, tak jsem úplnou náhodou narazila na to, že se tady na Letné ve Veverkově ulici uvolnil prostor a nevím proč, ale nějakým šíleným způsobem jsem si myslela, že je to skvělý nápad. Instagram jsem si založila až s obchodem. Tehdy ale nefungoval tak jako dnes.

Recycle Store
Recycle Store Zdroj: Katarina Bell / Recycle Store

 
Takže první myšlenka založit obchod s vlastní lokací přišla, až když jsi viděla volný prostor?

Jednou jsem šla  z focení na kafe do Bistra 8 a uslyšela: „Hele, uvolnilo se tady místo, nechceš kontakt?” Já si řekla: „Jo proč ne.” Potom jsem stála před obchodem, koukala na domy okolo a říkala si, třeba se sem jednou i nastěhujeme a za dva měsíce se tak stalo. Takže bydlíme přímo v domě nad obchodem. Od té doby všem říkám, že to, na co myslíš nebo co si přeješ, je splnitelné.

Kdy přišla na řadu tvoje vlastní tvorba? 

Na začátku jsem s vintage módou prodávala i tvorbu jiných mnou vybraných autorů a myslím, že právě to mě inspirovalo. Vintage móda mě bavila v tom, že jsem dělala selekci a bylo to něco speciálního. Potom už ale vintage začalo být a momentálně i je, mainstreamovou záležitostí. Jsem ráda, že jsem tomu takhle unikla. Někdy se lidé omezují a myslí si, že něco nemůžou. Když se ale uvolníš, zjistíš, že je dost dobře možný všechno. Já jsem si třeba řekla, že od léta už budu prodávat jen předělané věci a udělala to. Kdybych si tu myšlenku nedovolila, tak by se to nestalo.

Potom jsem si třeba řekla, že už tu nechci být a bude místo mě prodávat někdo jiný a nikdy už jsem tu od té doby nebyla. Během covidu jsem si zase řekla, že bude otevřeno jen ve čtvrtek – a je otevřeno jen ve čtvrtek.

A pak se ti najednou stane, že přijdou turisti a překvapí tě, když si kvůli otvíračce obchodu dokonce i přerezervovali jízdenku domů. To jsou momenty, kdy si řekneš, že je až neskutečné, že to jde. Zvlášť když si uvědomím, že obchod byl před „covidem” otevřený 7 dní v týdnu. Ale covid mě naučil ještě víc si uvědomit, že ten obchod musí bavit hlavně mě, i když jde o byznys.

Vyzkoušej předplatné REFRESHER+
a čti vše bez omezení
Přidej se k předplatitelům
nebo Odemkni článek přes SMS
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 112107 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
POSLAT SMS

Co se dozvíš po odemknutí?

  • Co Martina považuje za největší překážku v podnikání
  • Proč a jak každý rok mění logo obchodu
  • Proč a jak jí jejich obchod dal svobodu
  • Jak probíhá proces výroby
Domů
Sdílet
Diskuse