O pokojových rostlinách s autorkami knížek Kvítka v bytě – Nikol Francovou a Veronikou Ježkovou.
Sestřenice Nikol Francová a Veronika Ježková se jednoho dne rozhodly na Flédě v Brně uspořádat bazar pokojovek. Nápad se během několika let přerodil v květinový ateliér, dvě publikace a nově také keramickou dílnu. V rozhovoru pro Refresher říkají, co nyní můžeme s pokojovkami dělat a nebo jaké jsou při jejich pěstování nejčastější chyby.
Proč nyní nastal v oblibě pokojovek takový boom, a co způsobilo v jejich oblibě mezi komunismem a současností pauzu?
Veronika: Já si myslím, že to je jen takové to střídání dějin. Lidé byli zvyklí na rostliny a po nějaké době jim přišlo cool mít svůj prostor zase sterilní – viz. třeba scandi style, kde rostlin moc nebývá. Potom jenom díky nějakým trendům, které vylezly na povrch, začaly být květiny opět populární. Já si myslím, že se to i po tomhle trendu bude zase opakovat, že z toho už budou lidé unavení a už to pokojovky nebudou doma chtít mít.
Podepsala se nějak pandemie na tom, jak lidé začali květiny nakupovat a pěstovat?
Jo a neuvěřitelně. Tím, že byli doma a chtěli si to tam vyzdobit, aby to pro ně bylo příjemnější – potřebovali kolem sebe zeleň, která jím to bude zútulňovat. Myslím, že k tomu pěstování přišlo hodně lidí, kterých by k tomu nikdy nepřišlo, kdyby pokračovali v chození do práce a přemýšleli o tom jinak.
Zleva: autorky Veronika Ježková a Nikol Francová
Řeší se ve vašem oboru etika, existují neetické rostliny?
Etické květiny se řeší často. Lidé na jednu stranu chtějí etickou rostlinu, na druhou stranu jí pak nechtějí zaplatit, nebo se jim nelíbí. Ona totiž nikdy nebude tak hezká, jako rostliny z velko-pěstírny. Další kategorií neetických květin - a ty jsou hard core neetické, jsou ty, co někdo dováží z jihovýchodní Asie a vlastně je pašuje do evropy. To si myslím, že se ale děje spíše u obchodníků na facebookových stránkách, kteří to potom prodávají za vysoké ceny. Většinou jde o vzácné kytky.