Nouzová antikoncepce je cestou, jak zabránit nechtěnému těhotenství ve chvíli, kdy došlo k nechráněném sexu. Možností, jak těhotenství po styku, kdy jsme se nechránili nebo použitá antikoncepční metoda selhala, je více, nejrozšířenější a v posledních dnech také nejdiskutovanější je prášek, kterému se také lidově říká „pilulka po”.
Nouzová antikoncepce je na světě již poměrně dlouho. Už ve dvacátých letech minulého století výzkumníci prokázali, že estrogenové ovariální extrakty reagují na těhotenství savců. Tato zjištění byla poprvé použita veterináři, kteří podávali estrogen psům a koním, kteří se spářili proti vůli svých majitelů.
V Česku je na trhu několik druhů těchto prášků, které z těchto poznatků vycházejí. Všechny fungují na podobných principech. Nejčastěji je v tuzemsku k dostání lék Postinor, Navela či Ellaone. Není potřeba na ně mít recept od lékaře, ani se pro ně nemusí jezdit do nemocnice. Tyto léky jsou volně prodejné a k dostání v lékárnách.
Nouzovou antikoncepci je však doporučeno vzít co nejdříve po nechráněném styku. Pokud tedy k incidentu dojde během doby, kdy jsou lékarny zavřené, třeba o víkendu, je lepší zjistit jaké jsou možnosti například v nonstop lékárnách zdravotnických středisek, než čekat na otevření běžných lékaren.
Zatímco Postinor či Navelu je nutné užít nejpozději do 3 dnů po styku, lék Ellaone je možné použít až 5 dní od nechráněného sexu. Další možností nouzové antikoncepce je také například měděné nitroděložní tělísko. S ním už to ale není tak jednoduché, jako s prášky. Musí jej zavést lékař a stojí mnohonásobně více.
„Pilulka po” funguje tak, že oddaluje či blokuje ovulaci. To je v ženském cyklu 24hodinové okno, kdy může být vajíčko oplodněno. I přesto, že vajíčko může být oplodněno pouze během 24 hodin od doby, kdy je během ovulace z vaječníku uvolněno, plodné období ženy se většinou odhaduje na 6 dní v době kolem očekávané ovulace. Je to proto, že spermie dokáže ve vagíně takto dlouhou dobu přežít a na uvolněné vajíčko „počkat”.
Tím, že lék ovulaci oddálí či zadrží, nedojde k uvolnění vajíčka a spermie, která na vajíčko po nechráněném sexu „čeká” se jej díky zásahu léčiva „nedočká” a zemře. V důsledku čehož nemůže dojít k oplodnění.
Pokud jsi už ovulovala a až potom měla v tom stejném cyklu nechráněný sex, není možné otěhotnět. Ovulaci je však velmi těžké přesně předvídat a její datum se může měsíc, co měsíc kvůli různým faktorům lišit. Ovulaci může ovlivnit například stres, dieta ale i cestování. Pokud si tedy nejsi 100% jistá, „pilulka po” by pro tebe mohla být stále možnost, jak se před těhotenstvím chránit. V případě, že by sis pilulku vzala po ovulaci, nebude mít žádný efekt.
Je také důležité zmínit, že pokud by nechráněný sex proběhl přesně v 24hodinovém okně, kdy je vajíčko už uvolněno a ovulace se již rozběhla, nebude „pilulka po” fungovat. V takovém případě je efektivní nouzovou antikoncepctí zavedení měděného nitroděložního tělíska. To ale musí provést lékař. Výhodou potom je, že jej můžeš nadále několik let používat jako běžnou antikoncepci. Je potřeba se ale připravit na to, že se jeho cena pohybuje v řádech tisíců a zavádění je pro mnoho žen nepříjemné až bolestivé.
Po užití nouzové antikoncepce může dojít ke změnám v menstruačním cyklu. Například změně v délce krvácení, ke zpožďování nebo k předčasnému nástupu menstruace až o 1 týden. Pokud se tvoje očekávaná menstruace zpozdí o více než 7 dní, nebo se v době očekávané menstruace dostaví neobvyklé krvácení, doporučuje se provést si pro jistotu těhotenský test, nebo navštívit gynekologa. Je ojedinělé, aby došlo ke krvácení v případě, že by antikoncepční metoda selhala a žena otěhotněla. I to se ale může stát, takové krvácení bylo v těchto případech potom popisováno jako světlé a málo intenzivní.
V poslední řadě je důležité mít na paměti, že „pilulka po“ tě neochrání před žádnou pohlavně přenosnou nemocí. Pokud jsi tedy měla nechráněný sex s někým, koho neznáš, je určitě na místě zvážit testování na pohlavně přenosné choroby. Pravidelné testování by mělo být tak, jako tak, součástí zdravého sexuálního života.
O nouzové antikoncepci panují nejrůznější mýty, které vychází z neznalosti. Podívej se na nejčastější z nich.
Pilulka je jako potrat
Jedním z nejčastějších mýtů je, že „pilulka po” je stejná jako potrat. To není pravda. Nouzová antikoncepce těhotenství zabraňuje, pokud už je vajíčko oplodněno a těhotenství začalo, nic s tím nezmůže. Potratové léky oproti tomu ukončují již započaté těhotenství. Takové medikamenty navíc nejsou volně prodejné, jako tomu je u nouzové antikoncepce. Neexistují také žádné důkazy, že by měla nouzová antikoncepce vliv na těhoteství. Pokud už je žena v jiném stavu, nemůže „pilulka po” způsobit potrat ani dítěti jinak ublížit.
Pilulka přestane fungovat, pokud se bere moc často
To není pravda, nouzová antikoncepce, pokud se bere přesně podle instrukcí, je stejně účinná během prvního i padesátého použití. Výrobce léku Ellaone například také uvadí, že je možné si pilulku vzít i dvakrát v jednom cyklu, pokud se žena dostane do situace, kdy ji potřebuje. Měla by to však oznámit lékarníkovi a probrat s ním všechny možnosti.
Nouzová antikoncepce poškozuje plodnost
Neexistují důkazy na to, že by „pilulka po” měla nepříznivý vliv na dlouhodobou plodnost a schopnost otěhotnět ve chvíli, kdy žena chce.
Celé platíčko antikoncepce funguje jako pilulka po
I přesto, že nouzová antikoncepce obsahuje ve větším množství podobné hormony a nebo látky, které hormony ovlivňují, jako je tomu u antikoncepce, která se bere denně, rozhodně by ženy neměly v případě, že potřebují nouzovou antikoncepci sníst více prášků běžné antikoncepce. Jednak je těžké odhadnout, kolik pilulek by fungovalo jako jedna pilulka nouzové antikoncepce a za druhé se každá značka antikoncepce ve složení liší. Pokud potřebuješ nouzovou antikoncepci a nemáš možnost koupit si „pilulku po“, je určitě nutné zavolat lékaři a domluvit se s ním, jak postupovat. Nezkoušej nic na vlastní pěst.
Pilulku po si můžeš vzít už před plánovaným nechráněným sexem
Léčivé látky, které se v nouzové antikoncepci nachází, zabraňují těhotenství pouze z nechráněného styku, který už proběhnul. Na zabránění těhotenství z nechráněného sexu, který bys měla po tom, co si pilulku vezmeš, už fungovat nebude. Je to proto, že spermie může ve tvém těle žít až 6 dní, nouzová antikoncepce funguje nejlépe mezi třemi až pěti dni od styku. Pokud by sis tedy vzala nouzovou antikoncepci a nechráněný sex měla až v následujících dnech, znamenalo by to, že bys propásla nejúčinnější dobu, kdy lék působí.
Po pilulce začneš ihned silně krvácet
Je pravdou, že jedním z vedlejších efektů nouzové antikoncepce je rozhozený cyklus, nebo začátek menstruce mimo očekávané datum. Někteří lidé mohou také pozorovat lehké špinění. Není ale pravda, že všichni, co si vezmou nouzovou antikoncepci, začnou okamžitě krvácet. Pokud po tom, co si vezmeš pilulku, začneš abnormálně krvácet, měla by ses poradit s lékařem.
Pilulka po nemá žádné vedlejší efekty
To není pravda. I přesto, že jsou volně dostupné nouzové antikoncepce velmi bezpečné, je možné, že po jejich užití dojde k vedlejším účinkům. Z milionů žen, které nouzovou antikoncepci už po 30 let užívají, však nebyly zaznamenány žádné závažné vedlejší účinky a ani žádné následky.
Mezi vedlejší účinky, které se ale dostavit mohou, patří například:
bolest hlavy
nevolnost
nepravidelné krvácení nebo špinění
zvýšená citlivost prsou
bolest břicha
změny nálady
zvracení