Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
30. dubna 2022 7:00
Čas čtení 13:06
Lucie Kotvalová

Alena Spálenská o životě s ADHD: Není to handicap, je to skrytá výjimečnost. Troufám si říct, že jsem díky němu vtipná

Alena Spálenská o životě s ADHD: Není to handicap, je to skrytá výjimečnost. Troufám si říct, že jsem díky němu vtipná
Zdroj: Lucie Kotvalová / REFRESHER
REFRESHER ADHD
Uložit Uložené

Se studentkou psychologie Alenou Spálenskou o tom, jaký je život s ADHD, proč to není „nemoc zlobivých dětí“, proč je důležité mít ADHD diagnostikované, i o tom, z jakých důvodů se rozhodla o tomto syndromu založit osvětový profil.

Je studentkou druhého ročníku Psychologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a na stejné škole má vystudovanou i Žurnalistiku. Jedním z logických vyústění této kombinace tak pro Alenu bylo založení informačního profilu o ADHD, které jí bylo diagnostikováno nedávno. „Jsem speciální – řekli mi to v poradně,“ vtipkuje Alena. Humor je jí ostatně přirozený: „Tím, jak člověka s ADHD trochu nudí normální realita, vyhledává větší zábavu a bývá díky tomu zábavnější,“ vysvětluje v rozhovoru pro Refresher.

ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder) je dědičný neurovývojový syndrom.

Jak bys přiblížila život s ADHD lidem, kteří s touto diagnózou nežijí?

Je náročné někomu přibližovat něco, co sám nezažil, to je jako snažit se představit si barvu, kterou jsi nikdy neviděla. Když se můj kluk dozvídal o tom, co ADHD je, tak mi říkal, že mu to připomíná jeho potom, co někde chlastal. Takovou tu mentální kocovinu. Třeba ti ani není blbě, ale ten den prostě nic neuděláš, do ničeho se ti nechce, neudržíš myšlenku. Takže šlo by to připodobnit k takové roztěkanosti po kocovině.

Ale jinak je to zkrátka úplně jinak fungující mozek. Teď tedy beru medikaci, takže asi dokážu trochu pochopit, v čem se můj mozek liší od ‚normálních‘ lidí. S ADHD je to tak, že si sednu, že budu dělat něco do školy, ale než se ten mozek na práci naladí, tak to trvá třeba hodinu. I když chci začít hned, tak to prostě nejde. Pořád odbíhám dělat jiné věci, jdu do ledničky, vzpomenu si, že nemám věci na psaní. Ani to není, že bych chtěla odbíhat, ale moje hlava je jako televize, jejíž ovladač drží někdo jiný a neustále přepíná kanály. Je těžké pak něco skutečně začít dělat, udržet pozornost. A tak to má člověk s ADHD úplně se vším – i s dlouhodobými cíli nebo s motivací do života. 

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený Můj ADHD mozek (@muj_adhd_mozek)

Já ADHD nejspíše nemám, tobě bylo relativně nedávno diagnostikováno. Nyní proti sobě sedíme v kavárně a povídáme si. Jak se bude lišit tvé a mé prožívání tohoto – předpokládejme – hodinového rozhovoru?

Teď mě třeba napadá, že bych ráda dělala něco s rukama – třeba cvakala propiskou. Cítím, že mám v sobě nevybitou energii, kterou bych na něco ráda zaměřila. Což ty asi nemáš. Je to jako kdybys seděla na špendlíku a stále bys něco chtěla dělat. Máš tu potřebu a touhu, ale není, kam ji nasměrovat. A když tu přebytečnou ‚energii‘ někam nenasměruješ, tak ona to udělá za tebe, a to jsou pak ty rozbíhající se myšlenky. Třeba fidget spinner, hračka z roku 2016, vznikla pro lidi s ADHD, aby měli co dělat s rukama a lépe se soustředili. Až pak se z toho stala hračka pro všechny.

Mám také tendenci neustále kontrolovat mobil. Kdybychom si to teď prohodily a já kladla otázky tobě, tak kdybys řekla něco, co by mě zaujalo, tak bych nad tím začala přemýšlet a zapomněla bych tě vnímat. A tak to mám pokaždé, když mi někdo něco říká.

Na svém osvětovém profilu Můj ADHD mozek píšeš: „Není to nemoc zlobivých dětí,“ čímž odkazuješ k tomu, že se dlouho předpokládalo, že se ADHD týká převážně dětí – což tak není, často přetrvává do dospělosti. Jak ovlivňuje životy dospělých?

Přidej se do klubu REFRESHER+
Základní
125 Kč
Účtuje se jednou za 4 týdny
Přístup k prémiovým článkům
 • Přístup k benefitům
 • Méně reklam
 • 150 kreditů každé 4 týdny na nákup benefitů
 • Všechny možnosti předplatného Mám slevový kód
  Dokončením souhlasím s pravidly a podmínkami portálu Refresher.
  Vyzkoušej předplatné REFRESHER+
  a čti vše bez omezení
  Přidej se k předplatitelům
  nebo Odemkni článek přes SMS
  Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 114100 a dočti tento článek.
  Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
  Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
  POSLAT SMS
  Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
  POSLAT SMS
  Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
  POSLAT SMS

  Co se dozvíš po odemknutí?

  • Co je „časová slepota“ a jak ovlivňuje život lidí s ADHD
  • Jak ADHD ovlivňuje vztah k jídlu
  • Proč o své diagnóze poprvé začala přemýšlet díky TikToku
  • Proč je důležité mít ADHD diagnostikované
  Domů
  Sdílet
  Diskuse