Akné dokáže potrápit a srazit sebevědomí. Víš, co všechno má vliv na jeho tvorbu?
S akné se v nějaké míře potká téměř každý. Když se na naší pleti objeví sem tam nějaký pupínek, nejspíš nad tím mávneme rukou. Co ale dělat, když má tvoje pleť sklony k akné a pupínky tě trápí ve větší míře?
Tip 1: Zvol péči, která ti bude vyhovovat
Správná péče o pleť je (nejen) v boji proti akné nejdůležitější. Pečující rutina se moc neliší, protože téměř každá pleť potřebuje pravidelnou hydrataci, čištění, doplnění vitamínů, hloubkové čištění pomocí peelingu, ale i dostatečný odpočinek a pravidelný pitný režim.
Co se podstatně liší, jsou zvolené produkty, kterými o pleť pečuješ. Jejich výběr by se měl vždy odvíjet od toho, jaký typ pleti máš. Pokud máš aknózní pleť, je vhodné vybírat produkty, které neobsahují komedogenní látky (olej z pšeničných klíčků, extrakt z mořských řas, kakaové máslo, lněný olej…). To jsou látky, které způsobují ucpávání kožních pórů, což vede ke vzniku akné. Ideálně vyhledej produktovou řadu, která je přímo vyvinutá pro aknózní pleť.
Tip 2: Nezapomínej na pravidelné odličování
Odličování je nejdůležitějším krokem pečující rutiny, protože právě během něj zbavujeme pleť nečistot, které se na ní během dne nahromadily. Pokud bychom je z pleti neodstranili, mohly by se dostat hlouběji do pleti a způsobit infekci nebo další pupínky. Ale není odličování jako odličování! Roli hrají nejen správně zvolené odličovací produkty, ale i způsob, jakým se odličuješ. A jaký je tedy správný postup při odličování pleti?
- Odlič si oči: Pomocí odličovacího tamponu jemně odlič oční okolí. Vyhni se drhnutí, které by mohlo vést k zarudnutí očí a jejich podráždění.
- Teď je na řadě čisticí mléko nebo gel: Pomocí čisticího gelu nebo mléka a odličovacího tamponku pleť zbav make-upu a nečistot, které se na ní nahromadily.
- Nakonec pleťová voda: Ta odstraňuje zbytky nečistot, osvěžuje pleť a pomáhá obnovovat její přirozené pH.
Zaměř se na svou stravu
Víš, že cukry u potravin s vysokým glykemickým indexem (sladkosti a potraviny z bílé mouky) se rychle dostávají do krve a ovlivňují celkovou hladinu cukru v krvi? Tělo pak musí vytvářet více inzulínu, který hladinu cukru v krvi snižuje. Vyšší produkce inzulínu ale ovlivňuje hormony, které zvyšují produkci oleje v pleti, a to může mít za následek zvýšenou tvorbu akné.
Snaž se tedy do svého jídelníčku zařazovat více vitamínů a antioxidantů, které pleti prospívají:
- Kakao: To obsahuje mnoho aktivních látek, které pomáhají tělu odbourávat volné radikály.
- Citrusy: Vitamín C pomáhá v produkci kolagenu, který přispívá ke svěžímu vzhledu pleti. Zároveň potraviny s vitamínem C mají nízký glykemický index.
- Olivy: Nenasycené mastné omega 3 a omega 6 kyseliny pomáhají udržovat pleť pevnou a pružnou.
Tip 4: Malé věci, které mají velký vliv
Na to, jak úspěšně zatočit s pupínky, bohužel neexistuje jeden návod, který by fungoval. Je to souhrn spousty aktivit, vytrvání a zkoušení, co zrovna na vaši pleť funguje. Alfou a omegou je správná pečující kosmetika a rutina. Ale i tak pro tebe máme 3 malé tipy, které samostatně velké věci nezmůžou, ale když se spojí dohromady, začnou se dít věci! Tady jsou:
- Snaž se nesahat si na obličej: Vědci spočítali, že na prstu jedné ruky máme až 12 000 bakterií. Když si saháš na pleť, tyto bakterie na ní ulpívají a následně na ní páchají neplechu. Do akné si můžeš zanést bakterie, které povedou k infekci, a akné se tím pádem bude nezadržitelně šířit dál a dál.
- Pravidelně dezinfikuj svůj telefon: U bakterií ještě chvilku zůstaneme. Na telefonu je totiž až sedmkrát víc bakterií než na prkénku od WC. Asi ti nemusíme zdůrazňovat, že tyto bakterie v kombinaci se saháním si na obličej jsou vražedná kombinace.
- Pupínky nemačkej: Tohle je rozhodně velká výzva, protože nevymáčknout pupínek, když se ti v zrcadle posmívá, je téměř nadlidský úkon. Ale zkus vytrvat. Mačkáním pupínků se akné ještě víc šíří a navíc hrozí, že si tím způsobíš na pleti jizvičky.