Ani nejdražší kousky nemusí vypadat dobře, jestliže se dopouštíš těchto chyb.
Známá klišé fráze, která tvrdí, že se ďábel skrývá v detailech, je pravdivá i ve světě módy. Malé drobnosti dokážou zkazit celkový dojem a promyšlený outfit pak zůstane bez povšimnutí. Kombinování barev, vzorů a střihů nebo to, jak se v oblečení cítíš, se odráží na celkovém dojmu.
Toužíš upoutávat pohledy díky tomu, jak vypadáš dobře, a ne naopak? Inspiruj se tipy, které jsme ve spolupráci s Philips a profesionální stylistkou dali dohromady. Každému stejně nejvíc sluší sebevědomí, proto ti poradíme, jak se vyhnout chybám, ušetřit čas a zároveň se ve svých outfitech cítit co nejlépe. Například pomačkané oblečení je přešlap číslo jedna, kterého bychom se neměli dopouštět.
Kromě pomačkaného oblečení se ale dopouštíme dalších módních přešlapů, kterými si zbytečně kazíme outfity. O rady, jak se jim vyhnout, se s námi podělí osobní stylistka Marcela Jurigová, která se věnuje poradenství v oblasti módy a o fashion tipy se dělí i na svém webu.
1. Nevhodně zvolené oblečení
Stylistka Marcela Jurigová jako častou chybu zmiňuje špatně zvolené oblečení k nějaké příležitosti. Například nošení funkčního oblečení a obuvi na běžný den nebo vyzývavé prvky do práce.
Kdysi byla pravidla v módě přísnější, ale na etiketu oblékání bychom neměli zapomínat ani dnes. Svým oblečením vyjadřuješ úctu vůči hostiteli a akci, které se účastníš. Do práce můžeš – pokud ti to uvolněné pracovní prostředí dovoluje – volit i ležérní oblečení, případně odvážnější kousky. Ale v případě, že se chystáš na nějakou akci, raději si předem ověř, jaký je dress code.
2. Jak kombinovat vzory a barvy
Vzory nemusí být vždy strašákem. Stačí vědět, jak je správně kombinovat a jaké se hodí k tvojí postavě. Stylistka doporučuje řídit se heslem „méně je více“. „Zároveň je při výběru velmi důležité dbát na proporce postavy,“ říká. Jako příklad uvádí, že pro někoho nižší postavy se nehodí velké vzory, protože se v nich doslova ztratí, a naopak k vysoké postavě se nehodí drobné vzory.
Je potřeba dbát na to, aby vzory zbytečně nezvýrazňovaly partie, které považuješ za kritické. Stylistka zároveň dodává, že je nutné brát ohled i na příležitost – například pruhovanou košili si můžeš vzít do práce, ale na párty nebo večerním drinku s přáteli bude působit nudně.
Svěžího vzhledu podle stylistky snadno docílíš správnou volbou barev, které ti ladí k pleti, očím a vlasům. „Výbornou pomůckou, jak si vyhrát s odstíny, je barevná typologie. Pomocí ní vždy klientům ukážu konkrétní kombinace a možnosti podle jejich vkusu, preferencí a profese. Pokud někoho nudí černo-bílé kombinace, barevná typologie je úžasná možnost, jak si rozšířit obzory a vybrat si jednotlivé tóny tak, aby seděly a snadno se mezi sebou kombinovaly.“
3. Nekladeš důraz na detaily – pomačkané oblečení a ohrnuté kalhoty
Outfit, který přitáhne pozornost, a nemusí přitom stát desetitisíce korun, je založený na důležitých detailech. Jakékoliv oblečení, když je pomačkané, okamžitě kazí dojem a působíš zanedbaně. Žehlení oblečení se může jevit jako zbytečná činnost, ale určitě máš i ty ve skříni kousky, které když jsou nevyžehlené, ztrácejí kouzlo. Nemluvě o takových, které mají puky a podobné prvky. Vyžehlit je dá zabrat, ale pokud to nechceš dělat, nemá smysl si takové oblečení ani kupovat.
Často však jde o opravdu stylové kousky, proto je škoda nechat se od jejich koupě odradit. Žehlení nemusí být vůbec zdlouhavé a náročné, s ručním napařovačem Philips Series 7000 stihneš cokoliv vyžehlit rychle před odchodem z domu. Za 30 sekund je nahřátý a připravený poradit si s nerovnostmi na jakémkoliv oblečení. Má nastavitelnou hlavu, takže je žehlení pohodlné a špičatý hrot lehce vyhladí límečky, záhyby či místa s knoflíky. Kromě toho, že tvoje oblečení dokonale vyrovná, zabíjí 99,9 % bakterií a zanechává ho svěží a měkké.
Kromě pomačkaného oblečení je dobré nezapomínat například na přeložené džíny. Je to lehký způsob, jak je zkrátit, ale nevypadá to vždy esteticky, hlavně když je přeložený velký kus textilu. Stejně tak si dej pozor, aby sis takto zbytečně opticky nezkrátil postavu. Příliš dlouhé kalhoty je lepší zkrátit, u košile to ale dělat nemusíš. Můžeš se inspirovat tímto trikem z instagramového reelsu.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
4. Nosíš oblečení, ve kterém se necítíš pohodlně
Důležitou součástí toho, jak tvoje outfity působí, je to, jak se v nich cítíš. Stylistka Jurigová říká, že bychom měli dbát i na správný střih oblečení. „Když při oblékání respektujeme tvar našeho těla, cítíme se během dne pohodlně, harmonicky a pěkně. A nejen to, také tak vypadáme. Například když žena vnímá jako svou problematickou partii boky a stehna, ale má hezky tvarovaný pas a útlejší vrchní polovinu těla, udělá pro své pohodlí a harmonický vzhled nejlépe, když zvolí spodní díl outfitu v tmavších barvách a u vrchního dílu si pohraje s barvami, vzory a aplikacemi (např. volány, vázání na halence, lodičkový výstřih),“ vysvětluje.
„Naopak jestli má žena oproti bokům širší ramena, udělá dobře, když volány na rukávech vynechá, protože by její ramena vypadala opticky ještě širší. Může si vzít například vzorovanou sukni s hladkým jednoduchým topem. Tak opticky podpoří souměrnost postavy,“ dodává.
Pokud máš křivky nebo partie, které chceš skrýt, obepnuté kousky na tobě nemusí vypadat tak, jak očekáváš. Zároveň ti takové oblečení nebude pohodlné, což se podepíše na tom, jestli v outfitu opravdu zazáříš. Stačí jeden pohled do zrcadla, kde spatříš flíček na košili nebo pomačkaný límeček, a už nemyslíš na to, že na tebe všichni koukají, protože vypadáš dobře, ale na to, že vidí flíček nebo zmačkaný límeček. Nezapomínej proto, že oblečení nestačí pouze sladit, ale je potřeba i vyladit maličkosti.