18. května 2022 21:56
Čas čtení 5:34
Ivan Koribanič

MS 2022 v hokeji: Slovensko prehralo 3 : 5 v dôležitom zápase proti Švajčiarsku. Ide o tretiu prehru v rade

Zdroj: TASR/Martin Baumann

Po dvoch prehrách proti Nemecku a Kanade si chceli slovenskí hokejisti napraviť chuť a opäť zabodovať.

Refresher sleduje celý priebeh MS 2022 v hokeji. Pravidelne ti prinášame aktuálne dianie z ľadu aj mimo neho. Určite sleduj rovnomennú tému, aby ti nič neušlo. Ak sa ti športový obsah páči a chceš podporiť jeho tvorbu, pridaj sa do klubu Refresher+. Získaš neobmedzený prístup k prémiovému obsahu, ale aj množstvo ďalších výhod.

Slovenskí hokejisti nastúpili na svoj 4. zápas v základnej skupine A. Tím zo Švajčiarska však bol nad ich sily a prehrali 3 : 5. Po Nemecku a Kanade ide o tretiu prehru v rade. Za Slovensko nastúpila aj čerstvá posila z NHL Martin Fehérváry. Ten so svojím Washingtonom Capitals vypadol a obranca neváhal s podporou reprezentácie ani chvíľu.

Klinická smrť

Švajčiarsko vstúpilo do zápasu z pohľadu Slovenska ideálne. Už po 20 sekundách sa „Helvéti“ dopustili faulu na Tomáša Tatara a Slovensko teda čakala expresne rýchla presilová hra. Neprešla ani minúta a Peter Čerešňák sa vo vlastnej tretine dopustil fatálnej chyby. Puk mu vypichol Malgin a tvrdým príklepom poslal Švajčiarov do vedenia počas vlastnej oslabovky.

Stále v rámci slovenskej presilovky sa obdobnej chyby dopustil aj Peter Čerešňák. Švajčiar sa rútil na Adama Húsku v samostatnom nájazde, no slovenský brankár ho tentoraz vychytal a nedopustil zvýšenie stavu na 2 : 0.

Slovenská hokejová reprezentácia

Slovenskí hokejisti počas presilovky takmer vôbec nestrieľali na súperovu bránku, hoci boli v útočnom pásme.

Iniciatívy sa po vypršaní trestu chopili Švajčiari. Ich „život“ na ľade robil Slovákom veľké problémy. Zverenci Craiga Ramsayho sa preto nedokázali dostať do zápasového tempa, aké si predstavovali.

V nohách Švajčiarov akoby sa ani neodzrkadlil fakt, že za uplynulých 5 dní odohrali až 4 zápasy, zatiaľ čo Slováci mali pred týmto zápasom deň voľna. Z tribún nebolo počas úvodných minút počuť takmer žiadne povzbudzovanie slovenských fanúšikov. O to viac vynikol v 7. minúte hvizd hlavného rozhodcu, ktorý signalizoval faul Mária Grmana, a teda presilovku pre Švajčiarov.

Tí sa snažili početnú prevahu zužitkovať. Po tom, čo sa usadili v útočnom pásme, si rýchlymi prihrávkami vymieňali puk, čím sa snažili „rozbiť“ defenzívny blok Slovenska, ktorý však odolal a Švajčiarom sme ďalej nedovolili usadiť sa pred Húskovou bránou.

V 10. minúte dokázal po rýchlom prechode pohroziť strelou Mário Grman. Jeho strelu však Leonardo Genoni chytil. Chytil aj ďalší nájazd, tentoraz Róberta Lantošiho, ktorému predchádzalo vyhraté buly vo vlastnom obrannom pásme. Čo už Genoni nechytil, bola následná dorážka Miloša Romana. Vyrovnané na 1 : 1.

Strelený gól dodal hráčom Craiga Ramsayho potrebnú energiu. V ďalších chvíľach v tlaku nepoľavili, práve naopak. Zintenzívnili ho až do takej miery, že Tobias Geisser sa dopustil hákovania a daroval Slovensku presilovú hru.

Z tej mali – podobne ako na začiatku zápasu – viac Švajčiari. Získané puky pred svojím brankárom zbytočne nevyhadzovali, ale držali ich na hokejkách a dokonca sa im podarilo aj niekoľkokrát ohroziť bránu Adama Húsku.

Slovensko sa počas presilovky nedokázalo usadiť v útočnom pásme a po skončení trestu bola hra z nášho pohľadu opäť o čosi viac chaotická a nejednotná.

Záver tretiny sa niesol vo vysokom forčekingu Švajčiarov a Slováci sa dlhé minúty nedokázali dostať spred vlastnej brány. Po 20 minútach napokon odbila záverečná siréna, ktorú hráči potrebovali ako soľ.

„Prechody do útočného pásma musíme zjednodušiť a vyhrávať súboje,“ povedal v rozhovore pre RTVS Róbert Lantoši.

Zranený rozhodca a gólový Juraj Slafkovský

Do druhej tretiny vstúpili aktívnejšie a sebavedomejšie Slováci. Hra sa prelievala z jednej strany na druhú. Po jednej zo striel zazvonila za Genonim aj tyč. 2 minúty po začiatku ostal ležať na ľade po nepríjemnom páde Jakub Minárik. Už pred ním po prvej tretine vypadol zo zápasu Kristán Pospíšil, ktorého trápilo zranenie. Jakub Minárik však zostal k dispozícii.

Po 4 minútach od začiatku druhej tretiny sa Švajčiari dokázali vôbec prvýkrát usadiť v útočnom pásme. Po strele od modrej čiary z hokejky Scherweyho sa po viacerých odrazoch dostal puk za chrbát Adama Húsku od Mária Grmana.

Už po pár sekundách narazil Samuel Takáč do čiarového rozhodcu. Po páde sa Takáč otriasol podstatne skôr ako rozhodca. Ten sa zviechal zo zeme niekoľko desiatok sekúnd a na ľad sa dostali aj nosidlá. Rozhodca sa však dokázal postaviť a za potlesku opustil ľadovú plochu. V pískaní teda pokračovali zostávajúci traja rozhodcovia.

O 2 minúty neskôr sa po vybojovanom puku dostal k strele Juraj Slafkovský a pohotovým ťaháčikom z otočky vyrovnal na 2 : 2.

Na konci 28. minúty si Adam Sýkora vypýtal faul a získal pre Slovensko presilovú hru. Medzitým sa na ľad dostal rezervný rozhodca, ktorý nahradil svojho zraneného kolegu. Rozhodcovia tak opäť pokračovali v plnom zložení.

To sa však nedalo povedať o Švajčiaroch a o slovenskej presilovke bolo možné konečne povedať, že sa na ňu „dalo pozerať“. Slováci si vypracovali sľubný tlak a dvakrát sa usadili v útočnom pásme. Gólom sa to nanešťastie neskončilo.

Len pár sekúnd po návrate Siegenthalera na ľad sa nebezpečnej hry vysokou hokejkou dopustil Timo Meier a Slovensku tak ponúkol ďalšiu presilovú hru. Tá sa skončila rýchlejšie, než sa začala. Za podrazenie šiel na trestnú lavicu Róbert Lantoši. Hra pokračovala vo formáte štyria na štyroch.

Aby toho nebolo málo, vo faulovaní sa pokračovalo aj ďalej. Previnilcom bol tentoraz Moser. Ten sa dopustil hákovania. Slovákov teda čakala 20-sekundová presilovka štyroch proti trom. Tú sme nevyužili. V momente, keď sa Meier vracal na ľad, sa k nemu dostal odrazený puk a rútil sa na Adama Húsku zoči-voči. Za chrbtom pritom nemal žiadneho Slováka. Hráč San José s prehľadom skóroval a vrátil vedenie na stranu Švajčiarov – 3 : 2.

Namiesto zodpovednej hry pokračovali Slováci vo faulovaní a Mário Grman sa porúčal na trestnú lavicu za podrazenie. Po zodpovedne ubránenom oslabení si Slováci nepostrážili striedanie a na ľade bolo v jednom momente 6 hráčov v bielych dresoch. To znamenalo ďalšie vylúčenie, ktoré si šiel odsedieť Juraj Slafkovský. Práve on si neustrážil, či je hráč, ktorého striedal, už na lavičke.

Švajčiari „v tom Slovákov nenechali“ a už po pár sekundách si ani oni neustrážili striedanie. Na trestnú lavicu šiel za príliš veľa hráčov na ľade Kurashev. Martin Fehérváry si necelé 2 minúty pred koncom 2. tretiny vypýtal ďalší faul. Slovákov tak čakala nádejná presilová hra piatich proti trom. Tej predchádzal slovenský time-out.

Ani takúto prevahu hráči Craiga Ramsayho nevyužili a do poslednej tretiny si odniesli zostávajúcu presilovku piati proti štyrom.

Nádej umiera posledná, no predsa len zomrela

Úvod záverečnej tretiny nemal v podaní Slovákov hlavu ani pätu. Nádej na nájdenie ideálneho herného rytmu dali Slovensku Švajčiari. Tí sa nepoučili a aj v ďalšej tretine mali na ľade 6 hráčov, čo znamenalo presilovú hru pre Slovensko.

Jej tempo bolo v podaní našich hráčov svižné, Tomáš Tatar dokonca nastrelil hornú žrď. To bolo nanešťastie všetko a Slováci už nič ďalšie nepredviedli.

Tým, kto niečo predviedol, bol švajčiarsky hráč Nico Hischier. Ten v úniku zasunul puk medzi Húskove betóny a zvýšil stav stretnutia na 4 : 2. Po tomto góle bolo na striedačke vidieť frustrovaného a nahnevaného Tomáša Tatara, ktorý sa strelecky na týchto majstrovstvách sveta trápi.

A nielen on. O streleckej chudobe hovorí aj fakt, že Švajčiari prestrieľali Slovákov v polovici 3. tretiny v počte 29 striel k našim 12. Efektivitu streľby zlepšil Samuel Takáč. Ten nastrelil puk na bránu a jeden zo švajčiarskych hráčov si puk zrazil do vlastnej brány. Stav stretnutia bol 4 : 3.

Kontaktný gól znamenal vodu na mlyn pre Slovákov. Po faule na Adama Líšku prišiel vyšší trest pre Michaela Fora. Za faul kolenom dostal 5 + 10 minút a 6 minút pred koncom zápasu to znamenalo veľkú nádej na vyrovnanie. Aby toho nebolo málo, za hrubosť šiel na trestnú lavicu aj Siegenthaler a Slováci tak mali k dispozícii plné 2 minúty v prevahe piati proti trom. Ani takáto výhoda sa neskončila gólom v sieti Švajčiarov.

2 minúty a 45 sekúnd pred koncom šiel Adam Húska na striedačku. To znamenalo absolútny vabank. Po zbytočnom naťahovaní striedania dostalo Slovensko 2 minúty na trestnej lavici. Zápas napokon hráči Craiga Ramsayho prehrali.