Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
19. května 2022 17:04
Čas čtení 0:55
Adéla Ježková

Kočky, které spolu žijí, se znají jménem, ukázala studie

Kočky, které spolu žijí, se znají jménem, ukázala studie
Zdroj: Unsplash/Kelly/volně k užití
NEWS ZPRÁVY ZE SVĚTA ZVÍŘATA
Uložit Uložené

Japonská studie ukázala, že kočky, které žijí s jinými kočkami, se dokáží vzájemně identifikovat a naučit se jejich jména.

Vědci z Kjótské univerzity zkoumali chování 48 koček, které žily společně s nejméně dvěma dalšími domácími zvířaty. Ve studii, která byla publikována v odborném časopise Nature a upozornil na ni server Independent, vědci ukazovali kočkám obrázek jedné z dalších koček, s níž žily. Výzkumníci testovali kočky jednotlivě v místnosti, která jim byla známá. 

Následně sledovali reakce koček, kdykoli bylo vysloveno jméno „kočičí kamarádky“ nebo jméno zcela nesouvisející. Pokud se kočka dívala na fotografii dostatečně dlouho, bylo to jednoznačné znamení, že zná skutečné jméno vyobrazeného zvířete. Některé kočky zůstaly nehybné, zatímco jiné poskakovaly kolem a zkoumaly fotografii na monitoru. „Jedna kočka dokončila pouze první pokus, než utekla z místnosti a zmizela z dosahu,“ popsali výzkumníci.

Z výsledků vyplývá, že kočky si spojují jméno společníka a odpovídající tvář bez explicitního tréninku. Předchozí studie se totiž zaměřovaly především na „výjimečná“ zvířata, která měla za sebou intenzivní trénink. 

Doporučeno
Žena si po smrti kočky nechala naklonovat její identickou kopii. Zaplatila více než půl milionu korun Žena si po smrti kočky nechala naklonovat její identickou kopii. Zaplatila více než půl milionu korun 17. dubna 2022 19:22

Kromě svých kočičích společníků a společnic – jak připouští autoři studie – kočky možná znají i jména svých lidských rodinných příslušníků. Jedná se o první důkaz, že domácí kočky spojují lidské výroky a jejich jména prostřednictvím každodenních zkušeností. Jaké motivy k tomu kočky mají, zatím není vědcům jasné. 

Jedno z možných vysvětlení souvisí s konkurencí. „Například kočka může dostat jídlo, když majitel zavolá její jméno, ale ne, když zavolá jméno jiné kočky. Skutečnost, že lidé pravděpodobně nesoutěží s kočkami, by mohla vysvětlovat slabší asociaci mezi lidskými jmény a tvářemi,“ dodali vědci.

Domů
Sdílet
Diskuse