Japonská studie ukázala, že kočky, které žijí s jinými kočkami, se dokáží vzájemně identifikovat a naučit se jejich jména.
Vědci z Kjótské univerzity zkoumali chování 48 koček, které žily společně s nejméně dvěma dalšími domácími zvířaty. Ve studii, která byla publikována v odborném časopise Nature a upozornil na ni server Independent, vědci ukazovali kočkám obrázek jedné z dalších koček, s níž žily. Výzkumníci testovali kočky jednotlivě v místnosti, která jim byla známá.
Následně sledovali reakce koček, kdykoli bylo vysloveno jméno „kočičí kamarádky“ nebo jméno zcela nesouvisející. Pokud se kočka dívala na fotografii dostatečně dlouho, bylo to jednoznačné znamení, že zná skutečné jméno vyobrazeného zvířete. Některé kočky zůstaly nehybné, zatímco jiné poskakovaly kolem a zkoumaly fotografii na monitoru. „Jedna kočka dokončila pouze první pokus, než utekla z místnosti a zmizela z dosahu,“ popsali výzkumníci.
Z výsledků vyplývá, že kočky si spojují jméno společníka a odpovídající tvář bez explicitního tréninku. Předchozí studie se totiž zaměřovaly především na „výjimečná“ zvířata, která měla za sebou intenzivní trénink.
Kromě svých kočičích společníků a společnic – jak připouští autoři studie – kočky možná znají i jména svých lidských rodinných příslušníků. Jedná se o první důkaz, že domácí kočky spojují lidské výroky a jejich jména prostřednictvím každodenních zkušeností. Jaké motivy k tomu kočky mají, zatím není vědcům jasné.
Jedno z možných vysvětlení souvisí s konkurencí. „Například kočka může dostat jídlo, když majitel zavolá její jméno, ale ne, když zavolá jméno jiné kočky. Skutečnost, že lidé pravděpodobně nesoutěží s kočkami, by mohla vysvětlovat slabší asociaci mezi lidskými jmény a tvářemi,“ dodali vědci.