Na úbytku ledovců se podle expertů podílely klimatické změny i rozsáhlejší požáry v Amazonii.
Ledovce v tropické části jihoamerických And se za posledních třicet let zmenšily téměř o polovinu, vyplývá to ze studie MapBiomas Amazônia publikované stránkou Ecodebate. Výzkumníci z Brazílie a Peru přisuzují výrazný úbytek ledovců klimatickým změnám i rozsáhlejším požárům v Amazonii.
Největší část ledovců v tomto regionu připadá na Peru a Bolívii, menší procento pak na Ekvádor, Kolumbii, Venezuelu a Chile. MapBiomas je brazilská iniciativa, která se věnuje mapování změn zemského povrchu v Jižní Americe, zejména v Brazílii a Amazonii.
Podle studie se plocha ledovců v tropických Andách během let 1990 až 2020 zmenšila o 42 %, z maximálních 2 429,38 kilometru čtverečních na pouhých 1 409,11 kilometru čtverečních.
„Tento bezprecedentní nárůst úbytku ledovců, jak v rozsahu, tak v objemu, lze přičíst změně klimatu a neklimatickým faktorům, jako je větší výskyt lesních požárů v posledních letech v Amazonii. Při požárech vzniká černý uhlík, který může urychlit tání ledovců,“ uvádí studie.
Vědci se mimo jiné obávají možných negativních dopadů nedostatku sladké vody na obyvatele a produkce potravin v andském regionu. Ledovce procházející rychlým úbytkem mohou mít environmentální, kulturní a ekonomické dopady na místní obyvatelstvo, varují.
„Úbytek ledovců ovlivňuje ekosystémy, zemědělství, zásobování vodou, výrobu elektřiny a v důsledku i cestovní ruch, a může tak mít důsledky nejen ekologické, ale pro místní obyvatele i ekonomické a kulturní,“ popisuje jeden z autorů studie, Efrain Yury Turpo Cayo.