Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Obě ženy pocházejí z opačných poměrů, ale v dnešní situaci vedou své země ruku v ruce do NATO.
V čele obou zemí, které se chystají vstoupit do NATO, stojí ženy. Zatímco finská premiérka Sanna Marin není historicky první ženou v čele finské vlády, Magdalena Andersson drží toto prvenství v sousedním Švédsku.
Obě pocházejí z opačných poměrů, zažily rozdílné prostředí i výchovu, ale dnes si ve světle ruské invaze na Ukrajinu rozumějí víc než dobře. Společnými silami chtějí ruku v ruce dovést Finsko i Švédsko do Severoatlantické aliance.
Ani jedna však za sebou nemá politickou kariéru bez kontroverzí a skandálů. Marin se stala premiérkou jako 34letá, stihla znechutit malou část Finů fotkou v saku bez podprsenky a nechala si za potraviny platit ze státního rozpočtu, zatímco Andersson zaskočila část Švédů rázným přístupem k imigrantům, ale také tím, že její první působení na postu premiérky skončilo už po pár hodinách.
Společně vstupujeme do NATO jako dva bratrské národy
Finsko a Švédsko dlouho zůstávaly neutrálními zeměmi, ale když padlo rozhodnutí vstoupit do Severoatlantické aliance, oba státy se automaticky rozhodly spojit a všemi kroky projít společně.
„Finsko a Švédsko souhlasily s tím, že celým procesem projdou ruku v ruce a společně podáme přihlášku,“ oznámila veřejnosti švédská premiérka Magdalena Andersson před pár týdny, kdy ji ve Stockholmu navštívil finský prezident Sauli Niinistö. Ten už doma ve Finsku společně s premiérkou Sannou Marin veřejně vystoupil ve prospěch vstupu do NATO.
Společný vstup do NATO je sice významným krokem pro obě země, jenže v minulosti už Finsko spolu se Švédskem několikrát ukázaly, že označení „bratrské národy“ si právem zaslouží. „Švédsko a Finsko mají dlouhou společnou historii. Teď už máme i společnou budoucnost,“ konstatovala švédská premiérka.
Na podzim roku 2020 se musel tehdejší švédský premiér Stefan Löfven omluvit z účasti na zasedání Evropské rady, kde se setkávají šéfové vlád členských zemí Evropské unie, protože šel na pohřeb své zesnulé matky. Neznamenalo to ale, že Švédsko na zasedání nikdo nezastupoval.
Löfven poprosil finskou premiérku Sannu Marin, zda by odprezentovala švédské postoje k projednávaným záležitostem, s čímž Marin souhlasila. Taková bratrská výpomoc je v Evropské unii vzácná, v minulosti se už ale například stalo, že tehdejšího slovenského premiéra Petera Pellegriniho zastupoval na jednáních v Bruselu tehdejší český premiér Andrej Babiš.
Finská premiérka z duhové rodiny, kterou opustil otec alkoholik
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemčení?
Co znamená, že Sanna Marin pochází z duhové rodiny.
Jak se její matka rozvedla s jejím otcem, který byl alkoholik.
Kdy si finská premiérka musela přivydělávat jako pokladní či pekařka.
Jak Sanna Marin schytala kritiku za fotku v saku bez podprsenky.
Z jakých poměrů pochází švédská premiérka Magdalena Andersson.
Kterou přezdívku si vysloužila z dob, kdy byla ministryní financí.
Co rázně vzkázala imigrantům v úvodním projevu, když se stala premiérkou.
Např.:
30-dňová výzva s ChatGPT od Jazykového mentoringu ZDARMA
, Zľava 300 EUR na laserovú operáciu v Excimer
nebo Celodenný Skipas v PARK SNOW Donovaly ZDARMA
V severských zemích vypadá politická kultura jinak než u nás. Tisíce studentů každý rok vstupují do mládežnických politických organizací, které nutně nemusí být ani součástí politických stran, a od mladého věku se aktivizují.
Aktivismus nakonec přivedl k politice i finskou premiérku. Její dětství nebylo jednoduché, protože pochází ze skromných sociálních poměrů a místy vyrůstala v neúplné rodině. Sama ráda říká, že pochází z „duhové rodiny“, protože ji její matka po rozvodu s jejím biologickým otcem vychovávala se svou partnerkou.
Ohledně své výchovy po nástupu na premiérský post konstatovala: „Chci vybudovat společnost, ve které se každé dítě může stát čímkoli a ve které může každý člověk důstojně žít a zestárnout.“
V mládí měli její rodiče finanční potíže, které zvýraznil alkoholismus jejího otce, a tak se velmi rychle musela postavit na vlastní nohy, píše CNN.
Během své politické kariéry se už stala terčem posměchu za poměry, ze kterých pochází, protože si kvůli situaci v rodině musela přivydělávat jako brigádnice v potravinách či pekárně. Ona sama však nic z toho nevnímá jako negativní zkušenost, spíše si své zážitky a získané dovednosti pochvaluje.
Je příliš mladá a má malé dítě, jak povede zemi?
Sanna Marin se musela vícekrát bránit útokům kritiků, kterým se nezamlouvalo, že na post premiérky nastupuje příliš mladá, nebo ji kritizovali za to, že nebude umět vést zemi, když vychovává dvouleté dítě.
„Nikdy jsem nepřemýšlela nad svým věkem nebo pohlavím. Přemýšlím jen nad důvody, proč jsem vstoupila do politiky, a nad věcmi, díky kterým jsme získali důvěru voličů,“ reagovala na hlasy, zda je její jmenování premiérkou správným krokem.
Marin vstoupila do politiky krátce po své dvacítce, kdy se začala angažovat mezi mladými socialisty ve Finsku, zanedlouho získala důvěru voličů ve volbách do městského zastupitelstva v Tampere, které následně vedla, a v roce 2015 již po volbách seděla ve finském parlamentu, informuje Forbes.
Její raketový vzestup pokračoval v roce 2019 na postu ministryně dopravy, odkud to o rok později po vypuknutí pandemie dotáhla na premiérku. V čele finských socialistů ze strany SDP vystřídala Anttiho Rinneho a sestavila svůj vládní kabinet, v němž je poměr žen a mužů nejen vyrovnaný, ale ženy dokonce ve chvíli sestavení kabinetu převažovaly.
Za pózování v saku bez podprsenky kritika od části veřejnosti
Dnes stále teprve 36letá finská premiérka navzdory své popularitě v domácí politice vícekrát narazila na vlnu odporu z některých částí veřejnosti. Hrstka kritiků jí vyčetla fotografii, na které Marin pózuje pro magazín Trendi jen v saku bez jakéhokoli oděvu či spodního prádla pod ním. Prý takovými fotkami znevažuje post premiérky, informovala CNN.
Marin si podle vlastních slov z této kritiky nedělala těžkou hlavu a označila ji za sexistickou, protože se jí velká část finské veřejnosti stejně zastala. Tento skandál však nebyl jediným, který se Marin během dvouletého premiérování přihodil.
V jednu chvíli vyšlo najevo, že s manželem používali na nákup potravin do domácnosti státní peníze, z nichž utratili téměř 350 tisíc korun, ale premiérka se omluvila za nevědomost, potraviny si už nedávala hradit ze státního rozpočtu a své křeslo si udržela.
Podle portálu Politicoji nepotopilo ani to, když koncem roku 2021 vyrazila do nočního klubu v Helsinkách navzdory tomu, že se týž den setkala se svým ministrem zahraničních věcí, který byl pozitivní na koronavirus. Vymluvila se, že u sebe neměla správný telefon a prý jí bylo řečeno, že po očkování pro ni už tato pravidla neplatí.
Z nejostřejší ministryně Evropy až k první ženské premiérce Švédska
Na rozdíl od finské premiérky švédská předsedkyně vlády Magdalena Andersson nežila v dětství ve skromnějších podmínkách. Její rodiče se věnovali akademické a učitelské činnosti, a tak měli ve Švédsku vytvořeny podmínky, ve kterých se jim dcera dobře vychovávala.
Andersson se mezi mladými sociálními demokraty ve Švédsku začala angažovatuž na střední škole, a tak si od mladého věku dláždila cestu k politické kariéře. Vedle aktivismu se profesionálně věnovala plavání, ve kterém dosáhla několika úspěchů na regionální i celostátní úrovni.
Sama říká, že se svým manželem, se kterým se vzali už v roce 1997, tedy předtím, než se Andersson naplno vrhla do politiky, nejraději tráví volný čas v přírodě, což ve Švédsku patří mezi nejpopulárnější volnočasové aktivity.
Od roku 2014 zastávala úřad švédské ministryně financí, předtím si dokonce vyzkoušela šéfování švédskému daňovému úřadu a za svůj nekompromisní přístup si od médií vysloužila přezdívku „nejostřejší ministryně financí Evropy“.
Její první vládnutí jako premiérky trvalo jen pár hodin
Magdalena Andersson se loni v listopadu stala švédskou premiérkou až na druhý pokus. Když ji parlament zvolil do funkce 24. listopadu, vzápětí rovnou rezignovala, neboť se dozvěděla, že její koaliční partner Strana zelených okamžitě opustil novou vládní koalici v reakci na schvalování státního rozpočtu v parlamentu, píše Euronews.
Ve Švédsku funguje schvalování rozpočtu tak, že hlavní verzi navrhovaného rozpočtu připraví vláda, ale opozice může rozpočet překopat podle svého a rovněž jej podat do parlamentu ke schvalování. Andersson se stalo to, že vypracovaný vládní rozpočet nezískal potřebnou podporu poslanců, zatímco opoziční rozpočet konzervativců podporu získal a parlament uzákonil ten.
Jak informuje BBC, Andersson se proto po jednáních s parlamentními stranami opět ucházela o důvěru na zvolení do funkce premiérky 29. listopadu, když se jí to už v parlamentu, který se ve Švédsku nazývá Riksdag, podařilo.
Pro její působení na postu premiérky přitom nehlasovala většina parlamentu, ale jelikož proti jejímu zvolení nebyla většina poslanců, ve švédském systému tento výsledek hlasování postačoval k tomu, aby se ujala postu předsedkyně vlády. Stala se tak první ženou v historii, která byla zvolena za švédskou premiérku.
Imigranti musí začít pracovat, jinak jim Švédsko nezaplatí dávky
Nástup Andersson na premiérskou pozici se ovšem nerodil snadno. Už když převzala zemi do svých rukou, mnohým liberálnějším sociálním demokratům udělala čáru přes rozpočet, když ve svém prvním projevu před celou zemí prohlásila, že migranti to ve Švédsku nebudou mít tak jednoduché a budou se muset přizpůsobit místnímu způsobu života.
„Pokud už máte profesionální dovednosti, po kterých je poptávka, musíte se co nejdříve naučit švédsky a začít pracovat. Pokud jste trošku starší a dovednosti vám chybí, můžete začít se státem dotovaným zaměstnáním a pomáhat ve společnosti prací, která by se jinak neudělala,“prohlásilaAndersson.
Z jejího projevu vyplynulo, že imigranti ve Švédsku musí vychodit střední školu a začít pracovat, jinak je stát nebude podporovat sociálním systémem. Imigrantům dokonce vzkázala, že bez ohledu na svou domovskou kulturu či náboženství budou muset ve Švédsku dovolit svým ženám pracovat a plnohodnotně se zapojovat do fungování společnosti.