Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Úterý 27. 9. 2022 svátek má Jonáš

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
News

Evropský soud zrušil let, jímž chtěla Velká Británie deportovat migranty do Rwandy

Těsně před odletem vydal Evropský soud pro lidská práva příkaz, který prvnímu deportačnímu letu zabránil.

Barbora Volfová, TASR
15. červen 2022, 13:45 Čas čtení: 2:41
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Evropský soud zrušil let, jímž chtěla Velká Británie deportovat migranty do Rwandy
Zdroj: TASR/AP
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.
News
0
Barbora Volfová
TASR
15. červen 2022, 13:45
Čas čtení: 2:41

Evropský soud zrušil let, jímž chtěla Velká Británie deportovat migranty do Rwandy

Těsně před odletem vydal Evropský soud pro lidská práva příkaz, který prvnímu deportačnímu letu zabránil.

Barbora Volfová
TASR
15. červen 2022, 13:45
Čas čtení: 2:41
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Evropský soud zrušil let, jímž chtěla Velká Británie deportovat migranty do Rwandy
Zdroj: TASR/AP

Británie zrušila úterní večerní let, kterým měla do Rwandy deportovat první neúspěšné žadatele o azyl. Důvodem byla podle slovenské agentury TASR intervence ze strany Evropského soudu pro lidská práva (ESLP), který se těsně před odletem rozhodl, že přinejmenším jeden z migrantů nemůže být momentálně z Británie deportován.

 

Se záměrem britské vlády deportovat do této východoafrické země více migrantů dlouhodobě nesouhlasí řada představitelů politické opozice, charitativní organizace či náboženští vůdci, kteří jej označili jako nelidský. Deportaci tak byla vláda nucena prosazovat u londýnských soudů.


Přinejmenším 30 migrantů, kteří měli být původně na palubě tohoto letu, v uplynulých dnech u soudů úspěšně argumentovalo, že by neměli být deportováni buď ze zdravotních, nebo lidskoprávních důvodů. 


Evropský soud pro lidská práva však těsně před odletem vydal příkaz, kterým v podstatě zastavil let. Došlo k tomu v době, kdy už mělo letadlo nastartované motory a na palubu nastupoval personál. Soud v rozsudku týkajícím se případu jednoho z neúspěšných azylantů, který měl být deportován, konkrétně Iráčana, totiž uvedl, že tento muž by měl zůstat v Británii minimálně do doby, než tamní justice (vrchní londýnský soud) nerozhodne o zákonnosti takové deportační praktiky. Iráčan mohl být ve Rwandě vystaven mučení.

„Očekával jsem podporu od vlády Spojeného království, ale žádnou jsem nedostal, proto žádám Brity, aby mě podpořili. Mám syna ve Spojeném království, ale pokud mě pošlou do Rwandy, nebudu ho moci vidět. Jsem ve velkém stresu a já i můj syn jsme na tom velmi špatně psychicky. Moje rodina v Íránu se velmi obává toho, co se mi děje ve Spojeném království. Vždycky jsem si myslel, že tady existuje spravedlnost, ale v této zemi jsem žádnou spravedlnost nenašel,“ vypověděl pro The Guardian jeden z žadatelů o azyl.

 

„Šest měsíců mě vykořisťovali překupníci v Albánii. Převezli mě do Francie. Nevěděl jsem, do které země mě vezli,“ řekl Guardianu dvacetišestiletý Albánec, který na poslední chvíli zahájili právní kroky, aby nebyl násilně převezen do východoafrické země. 

 

„Jsem ve velmi špatném psychickém stavu. O Rwandě jsem nic nevěděl. Nikdy jsem v Africe nebyl a myslím, že to pro mě nebude bezpečné. Nemohu se vrátit do Albánie, protože mě tamní překupníci zabijí. Jediným bezpečným místem je pro mě Velká Británie,“ dodal.

 

Demonstranti protestující před budovou Nejvyššího soudu v Londýně proti odsunu nelegálních migrantů a odmítnutých žadatelů o azyl z Británie do Rwandy.
Demonstranti protestující před budovou Nejvyššího soudu v Londýně proti odsunu nelegálních migrantů a odmítnutých žadatelů o azyl z Británie do Rwandy. Zdroj: TASR/AP/Alastair Grant

 

Británie podepsala v dubnu dohodu s Rwandou, na jejímž základě má tato africká země přijímat zpět neúspěšné žadatele o azyl ve Spojeném království. Rwanda za to od Londýna obdržela příspěvek dosahující v přepočtu zhruba 144 milionů eur plus další platby v závislosti na počtu deportovaných. Záměrem dohody je odradit migranty, aby nepodnikali riskantní plavbu do Británie na malých člunech přes Lamanšský průliv. Počet takových pokusů se za poslední dva roky výrazně zvýšil.

Britská ministryně vnitra Priti Patel značila úterní zásah ESLP za velmi překvapující. Slíbila, že bude i nadále v tomto směru prosazovat kritizovanou vládní politiku. „Nenecháme se odradit. Náš právní tým posuzuje každé rozhodnutí o tomto letu, přičemž už nyní začíná příprava na další takový let,“ řekla. Na Twitteru označila Rwandu za bezpečnou zemi.

 

Britská ministryně vnitra Priti Patelo řeční během zasedání vlády na Downing Street 10 v Londýně.
Britská ministryně vnitra Priti Patelo řeční během zasedání vlády na Downing Street 10 v Londýně. Zdroj: TASR/AP/Alberto Pezzali

 

„Jsme rádi, že se úterní let do Rwandy neuskutečnil. Nyní se těšíme na úplné soudní přezkoumaní tohoto systému, který je prováděn nezákonným a nespravedlivým způsobem,“ napsala na Twitter charitativní organizace Asylum Aid.

 

 

K celé situaci se také vyjádřil starosta Londýna, Sadiq Khan. „Jsem vděčný, že nelidská deportace žadatelů o azyl do Rwandy byla včera v jedenáct hodin zastavena. Naše země a město byly po staletí útočištěm pro lidi v nouzi. Toto teď nesmí přestat,“ napsal na Twitteru.

 

 

Britská vláda nadále plánuje letecký transport neúspěšných žadatelů o azyl do Rwandy. Rovněž podnikne právní kroky vůči rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Zdroj: twitter.com, twitter.com, twitter.com, theguardian.comNáhledový obrázek: TASR/AP/Alastair Grant
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu news
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Dostávej upozornění na aktuální události, jako je tato. Zapnout upozornění
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.