Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Hudba - Tip na hudbu

TOP 10: Nejlepší americká rapová alba první poloviny roku 2022

V první trojici najdeš ostřílené interprety, kteří vystoupili, respektive vystoupí i v našich končinách.

Richard Balog
29. červen 2022, 11:30 Čas čtení: 5:39
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
TOP 10: Nejlepší americká rapová alba první poloviny roku 2022
Zdroj: Interscope
Hudba - Tip na hudbu
0
Richard Balog
29. červen 2022, 11:30
Čas čtení: 5:39

TOP 10: Nejlepší americká rapová alba první poloviny roku 2022

V první trojici najdeš ostřílené interprety, kteří vystoupili, respektive vystoupí i v našich končinách.

Richard Balog
29. červen 2022, 11:30
Čas čtení: 5:39
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
TOP 10: Nejlepší americká rapová alba první poloviny roku 2022
Zdroj: Interscope
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.

Existuje hudební žánr, ve kterém vychází více alb než v případě rapu? Určitě ne. Každý týden spatří světlo světa spousta projektů od známých interpretů i nováčků, kteří si hledají své místo na scéně.

 

Zatímco v závěru roku 2021 jsme chválili projekty od Dona Tolivera, Maxa Kreama nebo Kanyeho Westa, prvních šest měsíců v roce 2022 ovládli jiní rapeři. Tentokrát jsme vsadili výhradně na zámořské hvězdy, které čas ve studiu přeměnily na kvalitní díla.

 

Čestné uznání si kromě námi vybraných projektů zaslouží také raper Redveil s projektem Learn 2 Swim, společné LP od 42 Dugga a EST Geeho nebo Conway the Machine a jeho album God Don't Make Mistakes.

 

Názory prezentované v tomto článku nejsou názory celé redakce.

10. Drake – Honestly, Nevermind

Zdroj: OVO Sound

 

Léto 2022, Nikki Beach Ibiza, míchaný drink v ruce a album Honestly, Nevermind v pozadí. Tuto atmosféru má sedmé sólové album hlavy vydavatelství OVO Sound, které věnoval zesnulému návrháři Virgilu Ablohovi.

 

Drake není raper, ale globální superstar, která překonává rekordy jako na běžeckém pásu. Jinak tomu není ani v případě novinky s prvky poctivého housu a klubové hudby. Projekt Honestly, Nevermind ovládl žebříčky ve více zemích, a to bez reklamy před vydáním.

 

Album obsahuje 14 stop včetně intra a jediným hostem je 21 Savage. Raper uzavřel album skladbou Jimmy Cook's, která bude rotovat ve tvém playlistu celé léto. Champagne Papi tentokrát vsadil na odlišnost a šlo o správný krok, minimálně z našeho pohledu.

 

 


9. Denzel Curry – Melt My Eyez See Your Future

Zdroj: Loma Vista

 

Denzel Curry zůstal věrný svému stylu a udělal album pro sebe a pro nikoho jiného. Výsledkem je dílo, které má několik tváří, a na své si přijdou zastánci staré rapové školy i fanoušci plnotučných bangrů.

 

Sedmadvacetiletý rodák z Floridy předvedl během tři čtvrtě hodiny všechny své lyrické i technické dovednosti, které vypiloval téměř do dokonalosti. Curry zkoumá sebe a stav světa, přičemž spolupracoval s různorodými producenty i interprety, kteří dodali albu nový rozměr. Raper do tvorby zahrnul i estetiku westernů či samurajských filmů, které ho inspirovaly k tomu, aby odhalil své vnitřní pocity a osobnost.

 

Album Melt My Eyez See Your Future získalo převážně pozitivní reakce, respektive recenze, čemuž je důkazem například 7,3 bodu z 10 od redakce magazínu Pitchfork.

 

 


 8. Future –⁠ I NEVER LIKED YOU

Zdroj: Epic

 

Future patří mezi nejaktivnější rapery na scéně, kdy od roku 2012 vydal devět sólových alb a několik společných projektů s kolegy z branže včetně Young Thuga či Lil Uzi Verta.

 

Interpret z Atlanty představil nejnovější album s názvem I NEVER LIKED YOU začátkem května a během 48 minut předvedl všechny své dovednosti, které známe z minulosti, akorát v odlišném kabátě. Díky účasti mladších raperů v čele s Gunnou, s EST Geem nebo s Temsem má novinka potřebnou šťávu a drzost. Kvalitní sloku doručil také Kanye West na skladbě Keep It Burnin.

 

Pluto během poslední dekády v trapovém odvětví nepředstavil špatný projekt a album I NEVER LIKED YOU považujeme za jedno z nejlepších.

 

 


 7. Blxst –⁠ Before You Go

Zdroj: Evgle LLC

 

Sedmé místo v našem výběru nejlepších amerických rapových alb obsadil interpret s pseudonymem Blxst, který 22. dubna představil svůj debut. V našich končinách zatím neznámý hudebník přetavil talent do třinácti skladeb, které jsou kombinací rapu a R&B s prvky soulu. Výsledkem je projekt, na který nezapomeneme již po několika poslechnutích.

 

Interpret s občanským jménem Matthew Dean Burdette nabízí svůj pohled na lásku, vděčnost a úspěch zabalený do melodických produkcí.

 

Album Before You Go má co říct a kromě Blxsta dodal sloky i Rick Ross, Zacari nebo Arina Raya. Naše číselné hodnocení 7 bodů z 10 hovoří jasnou řečí. Teď už utíkej na svou oblíbenou streamovací platformu a vyslechni si tento poctivý rapový projekt s melancholickou duší, který debutoval na 90. místě v žebříčku Billboard 200.

 

 


 6. $NOT –⁠ Ethereal

Zdroj: 300 Entertainment

 

První polovina výběru těsně unikla newyorskému raperovi s uměleckým jménem $NOT, který vydává své sólové projekty pod vydavatelstvím 300 Entertainment. Dílo s názvem Ethereal spatřilo světlo světa 11. února a $NOT předvedl svůj rozsáhlý repertoár přesvědčivých stylů a flowů během 35 minut.

 

Edy Edouard, jak zní občanské jméno umělce, se nebojí riskovat a není vázán vyhrazeným hudebním stylem, což je jeho možná největší devizou. Samotný raper řekl, že album dostalo název Ethereal proto, že každá píseň jako by patřila do jiného světa.

 

$NOT na albu Ethereal spolupracoval s několika zvučnými jmény, jako jsou například A$AP Rocky, Trippie Redd nebo Joey Badass, díky čemuž získal pozornost širšího spektra posluchačů rapového žánru. Níže najdeš ukázku raperových dovedností v podobě úderné skladby Benzo.

 

 


5. Action Bronson –⁠ Cocodrillo Turbo

Zdroj: Loma Vista

 

Action Bronson patří mezi stálice americké rapové scény a my ho milujeme od dob alba Mr. Wonderful z roku 2015. Rodák z Queensu v New Yorku představil novinku s názvem Cocodrillo Turbo koncem dubna a získal převážně pozitivní ohlasy od kolegů z branže i od kritiků.

 

Album obsahuje deset skladeb v zuřivém tempu, které jsou jako stvořené pro živá vystoupení. Action Bronson není typickou rapovou hvězdou v drahých modelech oblečení a s kily zlata kolem krku, ale je autentický a s humorem rozebírá jakékoli téma, přičemž jinak tomu není ani v tomto případě. Jedná se o starou newyorskou školu, kterou milují i ​​mladí lidé.

 

Profesionální gurmán opět vystupuje jako přátelský místní špinavec, který může říkat, co chce, protože každý ví, že to nemyslí vážně, a jde mu to skvěle.

 

 


4. Gunna –⁠ DS4EVER 

Zdroj: 300 Entertainment

 

Gunna byl na vrcholu popularity, když přišlo obvinění za spojení s aktivitami gangu a od 10. května sedí ve vazbě. Jde o trpkou pachuť úspěchu, které dosáhl svým třetím studiovým albem DS4EVER v úvodu roku.

 

Sezóna dripu číslo 4 obsahuje dvacet skladeb s množstvím známých hostů včetně interpretova mentora Young Thuga a debutovala v čele hudebního žebříčku Billboard 200. Je důkazem toho, že Gunna se nespokojil se slávou a pracuje na svých technických dovednostech, i když řeči kolem bohémského životního stylu nejsou pro každého.

 

Album DS4EVER získalo v recenzích průměrné, respektive mírně nadprůměrné hodnocení, ale z našeho pohledu jde o zajímavý projekt s moderním zvukem a s tématy, která si najdou svou cílovou skupinu mezi mladými posluchači. Pokud bychom měli hodnotit číselně, udělíme DS4EVER 8 bodů z 10.

 

 


3. Kendrick Lamar –⁠ Mr. Morale & The Big Steppers

Zdroj: Interscope

 

Album Mr. Morale & The Big Steppers není nejlepším sólovým projektem Kendricka Lamara, ale všem ukázal, že uvědomělý rap má místo na scéně i v roce 2022. Novinka je rozdělena do dvou částí a kombinuje hudební prvky jazzu, R&B, soulu, funku a trapu s poctivým rapem.

 

Lamar na 18 skladbách zkoumá spoustu sociálních témat, jako například trauma z dětství, nevěru, otcovství, náboženství, genderovou identitu, falešné zprávy a podobně. Texty jsou silné, a proto neočekávej žádné úderné klubové bangry, u kterých budeš rozdávat lokty a ramena na každou stranu. Jedná se o poutavou výpověď člověka, který hodně zažil a prostřednictvím hudby bojuje za lepší společnost.

 

Toto komplexní dílo můžeš slyšet živě 10. října, kdy Kendrick Lamar vystoupí v rámci evropského turné v pražské O2 aréně.

 

V pořadí páté studiové album comptonského rapera dokonale popsal v recenzi kolega Viktor ihned po vydání.

 

 


 2. Vince Staples –⁠ Ramona Park Broke My Heart

Zdroj: Motown

 

Těsně pod vrcholem zůstalo album Ramona Park Broke My Heart, jehož prostřednictvím nás 29letý interpret z Comptonu, Vince Staples, opětovně přesvědčil o tom, že patří mezi nejlepší storytellery na scéně.

 

Raperovo v pořadí páté studiové album vyšlo pod hlavičkou vydavatelství Motown a je poutavým návratem k raperovým kořenům, který vzdává hold své rodné čtvrti. Pod sluneční atmosférou západního pobřeží jsou ukryty jeho problémy s vyrovnáváním se s násilím a smrtí v jeho rodišti Long Beach.

 

Mezi hosty najdeš jen trojici interpretů, a to jmenovitě Ty Dolla $igna, Lil Babyho a Mustarda, kteří skvěle zapadli do konceptu osobní výpovědi talentovaného rapera.

 

 


 1. Pusha T –⁠ It's Almost Dry

Zdroj: Def Jam

 

Rozhodování, které album bude na prvním místě v žebříčku, bylo složité, ale nakonec jsme se rozhodli pro It's Almost Dry. Rapový matador Pusha T se vrátil na scénu po čtyřleté přestávce a doručil další skvělý projekt, který vybočuje z řady.

 

45letý interpret nezůstal nic dlužný své pověsti jednoho z nejlepších lyriků s jedinečným flowem i rytmem a naplno předvedl své kvality na 12 plnohodnotných skladbách. Album It's Almost Dry se setkalo s pozitivními reakcemi hudebních kritiků a debutovalo na první příčce v žebříčku Billboard 200. Zásluhu na tomto úspěchu má kromě samotného interpreta i množství známých hostů a produkce od Pharrella Williamse či Kanyeho Westa.

 

Největším hitem z alba je singl Diet Coke, na kterém spolupracoval se zmíněným Kanyem Westem. Mladší generaci rapových posluchačů potěší Scrape It Off s Lil Uzi Vertem a Donem Toliverem.

 

P.S. –⁠ Název It's Almost Dry je referencí na mistrovská umělecká díla, u kterých se lidé ptají, kdy už budou hotová/suchá.

 

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Foto: OVO Sound, Loma Vista, Epic, Evgle LLC, 300 Entertainment, Interscope, Motown, Def JamNáhledový obrázek: Interscope
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu hudba
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Zavřít