Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Tereza Patočková ČTK
26. července 2022 v 7:50
Čas čtení 1:45

Kouř z požáru v Českém Švýcarsku se šíří přes celou republiku

Kategorie:
News
Uložit Uložené
Kouř z požáru v Českém Švýcarsku se šíří přes celou republiku
Zdroj: Twitter/Hasičský záchranný sbor ČR

Hasiči v Česku od rána evidují velký počet volání s nahlášením zápachu kouře nebo dýmu. Zaznamenali ho třeba v Praze nebo také v Pardubickém kraji.

Hasiči v noci na dnešek evakuovali v Hřensku kvůli rozsáhlému požáru v národním parku České Švýcarsko asi 50 lidí z pravého břehu Kamenice. Z Ferdinandova evakuovali německý dětský tábor, jehož účastníky převezli autobusem na hranice, kde si je přebrali kolegové z Německa. Kvůli sílícímu požáru se museli hasiči stáhnout z obce Mezná, kde hoří několik domů. Řekl to mluvčí krajských hasičů Milan Rudolf. Kouř a dým z rozsáhlého požáru se šíří v pásu téměř přes celou republiku.


„V noci bylo v Hřensku evakuováno asi 50 lidí z pravého břehu Kamenice až směrem ke státní hranici. Většinou to byli majitelé objektů,“ řekl mluvčí. Podle něj někteří obyvatelé odjeli sami vlastními auty, ostatní převezli hasiči do Děčína, kde nalezli dočasné ubytování. Z tábora evakuovali hasiči do 50 lidí, byl to jeden autobus, dodal. 

25. července 2022 v 20:57 Čas čtení 1:09 VIDEO: V národním parku České Švýcarsko hoří více než deset hektarů lesa VIDEO: V národním parku České Švýcarsko hoří více než deset hektarů lesa

Přes noc se požár rozšířil do obce Mezná, kterou hasiči evakuovali už v pondělí. V noci oheň podle Rudolfa zasáhl v Mezné několik domů, z obce se museli stáhnout i hasiči. „Nešlo to. Prostě to nešlo. Všichni jsme se v noci z Mezné museli stáhnout,“ uvedli na Facebooku hasiči z Varnsdorfu, kteří v obci zasahovali.

K požáru se podle mluvčího sjíždějí jednotky hasičů z jiných krajů. „V 7:00 bude proveden průzkum požářiště a přerozdělení jednotek včetně posil z okolních krajů a zahájeno intenzivní hašení i za pomoci letecké techniky,“ uvedli hasiči Ústeckého kraje po 06:30 na Twitteru.

Vzhledem k povětrnostním podmínkám lze kouř cítit na desítky kilometrů daleko. Hasiči doporučují lidem omezit větrání. Velký počet volání eviduje třeba operační středisko v Pardubicích, kde lidé hlásí šedý kouř. Kraj je přitom od místa požáru vzdálený zhruba 130 kilometrů. „V našem kraji nehoří. Kouř se šíří v pásu téměř přes celou republiku a je zřejmě z Hřenska. Doporučujeme zavřít okna a dveře,“ uvedli na Twitteru.

Rozsáhlý požár v NP České Švýcarsko vypukl v neděli ráno a v pondělí večer se přiblížil k Hřensku. Již v pondělí evakuovali hasiči z horní části Hřenska deset turistů ze čtyř domů. Hasební práce pokračovaly i přes noc. Letecká služba hasičů byla přes noc pozastavena.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) řekl v pondělí večer České televizi, že jedná o pomoci se Slovenskem. Slováci by podle Rakušana mohli na místo poslat svou požární vojenskou techniku. Ministr zároveň uvedl, že dnes pravděpodobně vyrazí na zasedání krizového štábu, kde se mezinárodní pomoc bude probírat.

Dopravní uzavírka a omezení:

policie
Zdroj: Policie ČR
Domů
Sdílet
Diskuse