Kdo jsou lidé, kteří se zúčastnili duhového pochodu?
V sobotu 13. srpna vyvrcholil festival Prague Pride 2022 duhovým průvodem, kterého se zúčastnilo na 60 000 lidí. Barevné akce se zúčastnil také Refresher a kromě reportáže ti přináší příběhy lidí, kteří zaplnili Václavské náměstí. Někteří přišli bojovat sami za sebe. Za svoji svobodu, bezpečnost a práva. Jiní je v tom jednoduše chtěli podpořit.
Obrovská radost
Margaret (71) a Jay (76) jsou spolu již 42 let. Manželský pár, původně z Kanady, žije již přes třicet let napůl za oceánem, napůl v České republice. Pride je pro ně „obrovskou radostí“. Jsou tu, protože doufají, že česká vláda uvidí, kolik lidí podporuje rovná práva queer lidí a kolik lidí podporuje manželství pro všechny.
„Doufáme, že nás přestanou brát jako občany druhé kategorie bez legálních práv a odpovědností, které s manželstvím přicházejí. Bolí nás, že jsme legálně své v Kanadě, ale Česká republika trvala na degradování našeho legálního svazku do registrovaného partnerství. Dokonce nám tvrdí, že se jedná o registrované partnerství i v Kanadě, což je lež. Takže vzkaz pro Česko: Pokud jste součástí Rady pro lidská práva, ukažte, že je lidem garantujete.“
Margaret a Jay se potkaly přes společnou kamarádku – Margaret jí tehdy volala, aby si postěžovala na nevhodné chování jedné firmy, ale telefon místo ní zvedla právě Jay.
Věděly od začátku, že se nebude jednat jen o přátelství? „Ano, myslela jsem si, že je ucházející člověk,“ směje se Jay. A Margaret? „Já si byla o něco méně jistá,“ říká. „Ohledně mě?“ ptá se udiveně Jay. „Ohledně tebe,“ odpovídá se smíchem Margaret. Říká, že ovšem netrvalo příliš dlouho, než došla ke stejnému závěru jako Jay.
Jedná se o jejich první Pride v Praze, ale říkají, že u nich vyhrává ze všech duhových pochodů, na kterých kdy byly. Proč? „Je tu spoustu krásných, mladých i starších lidí. Je to milé a klidné, nevšimly jsme si žádného konfliktu nebo zastrašovacích taktik ze strany odpůrců,“ vysvětlují.
Hlavně se navzájem milovat
Osmadvacetiletý Bartoś z Polska je v Praze na dovolené – s kamarádkou Dominikou se rozhodli jet na eurotrip. Už byli v Berlíně, Drážďanech, nyní v České republice. Proč přišli na Pride? „Jsme tady spolu se všemi ostatními speciálními lidmi, přišli jsme si to užít.“
Pride – tento je jeho první – je pro něj především o lidech a samozřejmě o rovných právech. „Myslím, že je krásné, že máme příležitost tady být společně a sdílet spolu tyto krásné momenty.“
Co by podle něj přispělo k rovným právům? „Všichni by se měli vzdělat, být k sobě hodní a milovat se. To je podle mě to nejdůležitější.“
Všechno je speciální
Dominika (24) – kamarádka Bartośe – říká, že je každý Pride skvělý. Jedinečný. Její nejoblíbenější aspekt duhových pochodů je to, že jsou zde lidé společně. Patří k sobě. „Toto je můj první pražský Pride, předtím jsem byla jen na polských. Tento je skvělý, ale mohlo by být lepší počasí,“ směje se. „Je moc teplo, ale zároveň není dostatek sluníčka!“
Vzpomene si na nějakou konkrétní vzpomínku z duhových pochodů? „Každý Pride sám o sobě je skvělou vzpomínkou. Ale vzpomínám si na jednu konkrétní – kamarád mě vzal do takového toho jedoucího auta, které bylo nahoře, na pódiu. Všechno dění jsem tak viděla seshora. To bylo úžasné.“
Dominika připomíná situaci v Polsku – ačkoli se bezpečnost queer lidí na některých místech lepší, v Polsku jde podle ní vývoj směrem dozadu.
Bahno a zábava
Jednatřicetiletý Matus z Berlína je na pražském Pridu již popáté – miluje zdejší atmosféru, zdejší lidi. Co pro něj duhové pochody znamenají? „Jsou pro mě o setkávání se s lidmi, které přes rok nevidím. Přijedu a potkám se s přáteli, kteří nežijí v Berlíně a nemáme tolik příležitostí se vidět.“ Ačkoli Prahu nyní navštěvuje každý rok, nejoblíbenější Pridy jsou pro něj ty, které se konají v Hamburku.
S oblibou ovšem vzpomíná na pražský Pride několik let zpátky – zrovna hodně pršelo. S přáteli byli na Letné, všude bylo bahno, do kterého skákali. „To bylo opravdu zábavné,“ vzpomíná s úsměvem.