Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Neděle 25. 9. 2022 svátek má Zlata, Zlatuše

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Refresher - Reportáže

Lidé z duhového průvodu Prague Pride: Na ulici se bojím vzít přítelkyni za ruku. Budu bojovat za práva jakékoli menšiny

Kdo jsou lidé, kteří se zúčastnili duhového pochodu?

Lucie Kotvalová, Tereza Šnajdrová
14. srpen 2022, 12:55 Čas čtení: 8:41
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Lidé z duhového průvodu Prague Pride: Na ulici se bojím vzít přítelkyni za ruku. Budu bojovat za práva jakékoli menšiny
Zdroj: REFRESHER/Lucie Kotvalová
Refresher - Reportáže
1
Lucie Kotvalová
Tereza Šnajdrová
14. srpen 2022, 12:55
Čas čtení: 8:41

Lidé z duhového průvodu Prague Pride: Na ulici se bojím vzít přítelkyni za ruku. Budu bojovat za práva jakékoli menšiny

Kdo jsou lidé, kteří se zúčastnili duhového pochodu?

Lucie Kotvalová
Tereza Šnajdrová
14. srpen 2022, 12:55
Čas čtení: 8:41
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Lidé z duhového průvodu Prague Pride: Na ulici se bojím vzít přítelkyni za ruku. Budu bojovat za práva jakékoli menšiny
Zdroj: REFRESHER/Lucie Kotvalová
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.

V sobotu 13. srpna vyvrcholil festival Prague Pride 2022 duhovým průvodem, kterého se zúčastnilo na 60 000 lidí. Barevné akce se zúčastnil také Refresher a kromě reportáže ti přináší příběhy lidí, kteří zaplnili Václavské náměstí. Někteří přišli bojovat sami za sebe. Za svoji svobodu, bezpečnost a práva. Jiní je v tom jednoduše chtěli podpořit.

Obrovská radost

Margaret a Jay.
Margaret a Jay. Zdroj: REFRESHER/Lucie Kotvalová

 

Margaret (71) a Jay (76) jsou spolu již 42 let. Manželský pár, původně z Kanady, žije již přes třicet let napůl za oceánem, napůl v České republice. Pride je pro ně „obrovskou radostí“. Jsou tu, protože doufají, že česká vláda uvidí, kolik lidí podporuje rovná práva queer lidí a kolik lidí podporuje manželství pro všechny. 

 

„Doufáme, že nás přestanou brát jako občany druhé kategorie bez legálních práv a odpovědností, které s manželstvím přicházejí. Bolí nás, že jsme legálně své v Kanadě, ale Česká republika trvala na degradování našeho legálního svazku do registrovaného partnerství. Dokonce nám tvrdí, že se jedná o registrované partnerství i v Kanadě, což je lež. Takže vzkaz pro Česko: Pokud jste součástí Rady pro lidská práva, ukažte, že je lidem garantujete.“

 

Margaret a Jay se potkaly přes společnou kamarádku – Margaret jí tehdy volala, aby si postěžovala na nevhodné chování jedné firmy, ale telefon místo ní zvedla právě Jay.

 

Věděly od začátku, že se nebude jednat jen o přátelství? „Ano, myslela jsem si, že je ucházející člověk,“ směje se Jay. A Margaret? „Já si byla o něco méně jistá,“ říká. „Ohledně mě?“ ptá se udiveně Jay. „Ohledně tebe,“ odpovídá se smíchem Margaret. Říká, že ovšem netrvalo příliš dlouho, než došla ke stejnému závěru jako Jay.

 

Jedná se o jejich první Pride v Praze, ale říkají, že u nich vyhrává ze všech duhových pochodů, na kterých kdy byly. Proč? „Je tu spoustu krásných, mladých i starších lidí. Je to milé a klidné, nevšimly jsme si žádného konfliktu nebo zastrašovacích taktik ze strany odpůrců,“ vysvětlují.

Hlavně se navzájem milovat

Bartoś.
Bartoś. Zdroj: REFRESHER/Lucie Kotvalová

 

Osmadvacetiletý Bartoś z Polska je v Praze na dovolené – s kamarádkou Dominikou se rozhodli jet na eurotrip. Už byli v Berlíně, Drážďanech, nyní v České republice. Proč přišli na Pride? „Jsme tady spolu se všemi ostatními speciálními lidmi, přišli jsme si to užít.“

 

Pride – tento je jeho první – je pro něj především o lidech a samozřejmě o rovných právech. „Myslím, že je krásné, že máme příležitost tady být společně a sdílet spolu tyto krásné momenty.“

 

Co by podle něj přispělo k rovným právům? „Všichni by se měli vzdělat, být k sobě hodní a milovat se. To je podle mě to nejdůležitější.“

Všechno je speciální

Dominika.
Dominika. Zdroj: REFRESHER/Lucie Kotvalová

 

Dominika (24) – kamarádka Bartośe – říká, že je každý Pride skvělý. Jedinečný. Její nejoblíbenější aspekt duhových pochodů je to, že jsou zde lidé společně. Patří k sobě. „Toto je můj první pražský Pride, předtím jsem byla jen na polských. Tento je skvělý, ale mohlo by být lepší počasí,“ směje se. „Je moc teplo, ale zároveň není dostatek sluníčka!“

 

Vzpomene si na nějakou konkrétní vzpomínku z duhových pochodů? „Každý Pride sám o sobě je skvělou vzpomínkou. Ale vzpomínám si na jednu konkrétní – kamarád mě vzal do takového toho jedoucího auta, které bylo nahoře, na pódiu. Všechno dění jsem tak viděla seshora. To bylo úžasné.“

 

Dominika připomíná situaci v Polsku – ačkoli se bezpečnost queer lidí na některých místech lepší, v Polsku jde podle ní vývoj směrem dozadu.

Bahno a zábava

Matus (napravo) s přítelem.
Matus (napravo) s přítelem. Zdroj: REFRESHER/Lucie Kotvalová

 

Jednatřicetiletý Matus z Berlína je na pražském Pridu již popáté – miluje zdejší atmosféru, zdejší lidi. Co pro něj duhové pochody znamenají? „Jsou pro mě o setkávání se s lidmi, které přes rok nevidím. Přijedu a potkám se s přáteli, kteří nežijí v Berlíně a nemáme tolik příležitostí se vidět.“ Ačkoli Prahu nyní navštěvuje každý rok, nejoblíbenější Pridy jsou pro něj ty, které se konají v Hamburku.

 

S oblibou ovšem vzpomíná na pražský Pride několik let zpátky – zrovna hodně pršelo. S přáteli byli na Letné, všude bylo bahno, do kterého skákali. „To bylo opravdu zábavné,“ vzpomíná s úsměvem.

Tento obsah je dostupný pro každého

Abys článek mohl dočíst, stačí se přihlásit.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: REFRESHER/Lucie Kotvalová
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu refresher
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.