Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a další letní festivaly
Tereza Šnajdrová ČTK
1. září 2022 12:57
Čas čtení 1:11

Do škol v Česku nastoupilo až 60 tisíc dětí z Ukrajiny

Kategorie:
Politika
Uložit Uložené
Do škol v Česku nastoupilo až 60 tisíc dětí z Ukrajiny
Zdroj: TASR/František Iván

Původně se podle ministra školství Vladimíra Balaše (STAN) očekávalo, že žáků a studentů nastoupí až 130 000, ale středoškoláků se přihlásila pouze čtvrtina.

Nový školní rok je tu, statisíce dětí z celého Česka se vrací do školních lavic, a to včetně ukrajinských dětí, které k nám přišly kvůli válce. Těch se podle ministra školství Vladimíra Balaše do škol přihlásilo 57 000 až 60 000, ale resort byl připraven i na vyšší počty. Středoškoláků se oproti předpokladům přihlásila jen čtvrtina, informuji ČT24 a ČTK.

1. září 2022 10:57 Čas čtení 0:45 Šéf Lukoilu vypadl v nemocnici v Moskvě z okna, na místě zemřel Šéf Lukoilu vypadl v nemocnici v Moskvě z okna, na místě zemřel

Do škol v Česku nastoupilo 57 000 až 60 000 dětí z Ukrajiny, uvedl ministr školství Vladimír Balaš (STAN) na tiskové konferenci v Trmicích. Oproti původnímu předpokladu se přihlásila pouze čtvrtina středoškoláků. Ti prý mají problém s jazykovou bariérou a školní docházku chtějí raději dokončit na Ukrajině, i když se v současné chvíli vyučují online. „Problém máme spíš u středoškolské mládeže, to je dáno tím, že mají jiný vzdělávací systém, mají jedenáctiletku,“ řekl šéf resortu.

Balaš připomněl, že zemi trápí nedostatek středních škol, a to například v blízkosti satelitních městeček. „Jsou dotační programy, které se zabývají výstavbou škol, kde je problém největší. Je připravováno asi šest škol v okolí Prahy,“ dodal s tím, že dvě zařízení už pouze čekají na stavební povolení. 

Ministr školství pak všem žákům, studentům, učitelům, ale také rodičům popřál mnoho úspěchů v novém školním roce. „Vstup do letošního školního roku je pro nás všechny tak trochu vstupem do neznáma. Nevíme, jestli se přes nás nepřežene nová covidová vlna, nevíme, jak se nás dotkne válka, kterou Rusko rozpoutalo proti Ukrajině, a jistě existuje celá řada věcí, které nelze předvídat a s nimiž se budeme muset vyrovnat,“ napsal Balaš.

„Každý školní rok je pro naše děti velkou neznámou, je ale také skvělou příležitostí ukázat jim, jak jsme na budoucnost, na výzvy, které před námi stojí, připraveni, jak se umíme učit, jak se vyrovnávat s nejistotou a pochybnostmi, s jakým nadhledem a rozhodností dokážeme řešit problémy,“ dodal.

Domů
Sdílet
Diskuse