Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a další letní festivaly
Vojtěch Vanda ČTK
17. září 2022 20:22
Čas čtení 2:28

Vesnicí roku 2022 se stala Kostelní Lhota z Nymburska. Zvítězila v konkurenci 175 obcí

Kategorie:
News
Uložit Uložené
Vesnicí roku 2022 se stala Kostelní Lhota z Nymburska. Zvítězila v konkurenci 175 obcí
Zdroj: KÚ Středočeského kraje

Vyhlášení soutěže v Luhačovicích na Zlínsku se zúčastnil i ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Hodnotící komise vybrala 13 finalistů, u nichž se hodnotil společenský život či aktivity obyvatel, ale i podnikání či úspory energií.

Vesnicí roku 2022 České republiky se stala obec Kostelní Lhota z Nymburska ve Středočeském kraji. Na druhém místě skončila ves Třeštice z Jihlavska v Kraji Vysočina, třetí příčku obsadila Poniklá ze Semilska v Libereckém kraji.

Hodnotící komise vybírala ze 13 finalistů, vítězů krajských kol. U soutěžících obcí komise hodnotila například společenský život, aktivity obyvatel, podnikání, ale i občanskou vybavenost, úspory energií nebo péči o veřejná prostranství a zeleň. Letošního 26. ročníku soutěže se zúčastnilo 175 obcí.

17. září 2022 15:46 Čas čtení 1:30 VIDEO: Policie zveřejnila záběry z honičky s nelegálním převaděčem. V křoví ho nakonec vyčmuchal pes VIDEO: Policie zveřejnila záběry z honičky s nelegálním převaděčem. V křoví ho nakonec vyčmuchal pes

Vítěze organizátoři vyhlásili dnes odpoledne na přehlídce Jarmark venkova, která je součástí Mezinárodního festivalu dětských folklorních souborů Písní a tanců v Luhačovicích na Zlínsku. Na jarmarku se divákům představovali jednotliví finalisté. Cenu veřejnosti získaly v internetovém hlasování Třeštice, dostaly přes 7000 hlasů. Koláčovou cenu za nejlepší domácí koláče obdržela Zašová ze Vsetínska ve Zlínském kraji.

Z téměř 300 kilometrů vzdálené Kostelní Lhoty, která má necelých 900 obyvatel, přijely do Luhačovic desítky lidí. Okamžitě po vyhlášení výsledků nadšeně gratulovali starostovi vesnice Tomáši Drobnému (BEZPP). „Především je to ocenění práce všech obyvatel obce. To, co dokázali, jak se dokázali semknout, připravit se na hodnotitelskou komisi a zároveň to, co všechno dělají během celého roku, to bylo neskutečné,“ řekl ČTK starosta.

Vyzdvihl bohatý spolkový život v obci i investice za poslední roky, díky kterým se v Kostelní Lhotě podařilo zvelebit veřejná prostranství nebo školu. Obec od církve získala také kostel. „Během třech let se jej podařilo prostřednictvím asi sedmi různých dotací zrekonstruovat i včetně nejbližšího okolí. A kostel pro nás není jenom symbolem, že jsme Kostelní Lhota, ale zároveň je to i místo potkávání,“ uvedl Drobný.

Noclehárna Prahy

Obec podle něj do jisté míry trpí tím, že je v blízkosti hlavního města. „Jsme, když to přehnaně řeknu, noclehárna Prahy. Ale myslím, že se nám docela daří bojovat s tímto hendikepem. Snažíme se právě proto co nejvíce podporovat komunitní život, abychom toto potírali. Aby to opravdu nebylo jen jezdit do Prahy a zpátky,“ řekl Drobný.

16. června 2024 14:50 Čas čtení 7:12 Top headlineři, neokoukané talenty a nezapomenutelná atmosféra. Rock for People je nejlepším festivalem v Česku (Reportáž) Top headlineři, neokoukané talenty a nezapomenutelná atmosféra. Rock for People je nejlepším festivalem v Česku (Reportáž)

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) před vyhlášením výsledků ocenil energii a odvahu všech starostek a starostů, kteří své vesnice do soutěže přihlásili. „Prezentují svou práci, práci ve svých obcích a ukázali, že naše vesnice a náš venkov má i v těžkém období svým lidem stále co nabídnout a čím se pochlubit,“ řekl Bartoš.

Do finále se dále dostaly Albrechtice nad Vltavou z Písecka v Jihočeském kraji, Biskupice ze Svitavska v Pardubickém kraji, Kařez z Rokycanska v Plzeňském kraji, Lukavec z Litoměřicka v Ústeckém kraji, Velká Hleďsebe z Chebska v Karlovarském kraji a Žďár nad Metují z Náchodska v Královéhradeckém kraji. Jihomoravský kraj reprezentoval Kostelec na Hodonínsku, Olomoucký kraj Slatinice na Olomoucku a Moravskoslezský kraj Závada na Opavsku.

To, že se jedná o vesnici roku, nemusí úplně znamenat, že se v ní nejlépe žije. Na druhou stranu okolí Prahy je opravdu vhodné místo k žití. Tvrdí to data projektu Obce v datech, jenž sestavil Index kvality života, který porovnává kvalitu života ve 206 českých obcích. Nejlépe se podle něho již několik let za sebou žije v Říčanech u Prahy, na druhém místě je Praha a třetí je Brandýs nad Labem-Stará Boleslav.

Vesnice roku 2022

Vítěz a nositel titulu Vesnice roku 2022 získá finanční odměnu v dotaci od ministerstva pro místní rozvoj ve výši až 2,6 milionu korun. Soutěž se koná od roku 1995 a vyhlašují ji Spolek pro obnovu venkova ČR, Svaz měst a obcí ČR a Ministerstvo pro místní rozvoj a zemědělství. Jejím cílem je vyzdvihnout aktivity obcí, jejich představitelů a obyvatel, kteří se snaží nejen zvelebovat svůj domov, ale rozvíjejí i místní tradice a zapojují se do společenského života v obci.

16. června 2024 14:00 Čas čtení 7:14 „Učitelka po vás chce učebnici za 600, když doma chcípáte hlady.“ Romku Naděnku sleduje 80 tisíc lidí, ráda provokuje rasisty „Učitelka po vás chce učebnici za 600, když doma chcípáte hlady.“ Romku Naděnku sleduje 80 tisíc lidí, ráda provokuje rasisty

V předchozích dvou letech se soutěž neuskutečnila. V roce 2019 se o titul Vesnice roku ucházelo 206 obcí, získala jej tehdy Lipová z Děčínska v Ústeckém kraji.

Domů
Sdílet
Diskuse