Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Vojtěch Vanda ČTK
23. září 2022 21:17
Čas čtení 1:11

Okamura zřejmě omylem volil TOP 09. Jeho „protestní hlas“ by měl být platný

Kategorie:
Politika
Uložit Uložené
Okamura zřejmě omylem volil TOP 09. Jeho „protestní hlas“ by měl být platný
Zdroj: ČTK/Kamaryt Michal

O volbě předsedy SPD informovaly Seznam Zprávy, jejichž článek sdílela na Twitteru strana TOP 09 s citací z § 41 zákona 247/1995 Sb., v němž se uvádí, že poškození či přeložení hlasovacího lístku nemá na jeho platnost vliv, pokud jsou údaje čitelné.

Předseda SPD Tomio Okamura informoval média a veřejnost o tom, že v pátek odvolil ve volbách do Senátu protestním hlasem, jelikož prý volební lístek „škrtl, natrhl a vybral v něm kandidáta do Senátu za Spolu Jiřího Růžičku, kterému tak snížil procentní výsledek“. Informovala o tom ČTK. To však zaregistrovala strana TOP 09 skrze článek webu Seznam Zprávy, podle níž je hlas platný, a tak Okamurovi poděkovala skrze Twitter.  

22. září 2022 13:10 Čas čtení 1:41 Okamurovi hrozí ve Sněmovně řízení kvůli výroku vůči Pekarové Adamové. Řekl jsem pravdu, míní šéf SPD Okamurovi hrozí ve Sněmovně řízení kvůli výroku vůči Pekarové Adamové. Řekl jsem pravdu, míní šéf SPD

„Škrtl jsem jeho volební lístek a ještě jsem ho natrhl. Voleb jsem se tímto zúčastnil, vždycky jsem pro to, abychom k volbám chodili. Můj hlas tak bude započítán mezi odevzdané, tímto jsem však vyjádřil svůj nesouhlas a zároveň snížil procentní výsledek panu Růžičkovi, protože absolutně nesouhlasím s politikou TOP 09 a vládní koalice,“ uvedl Okamura po odvolení u voleb do Senátu, kde v takto poškozeném lístku vybral kandidáta Jiřího Růžičku, současného senátora za Prahu 6.

Podle volebního zákona je volební lístek neplatný, pokud není na předepsaném tiskopise, je přetržený nebo není vložený do úřední obálky. Naproti tomu poškozený či přeložený lístek platný je, pokud jsou z něj patrné potřebné údaje. Platnost v takovém případě posuzuje okrsková volební komise, což bude nejspíš i tento případ. Lístek by tak mohl být klidně platný, což ocenila TOP 09, která na Twitteru část z volebního zákona odcitovala.

„Poškození nebo přeložení hlasovacího lístku nemá vliv na jeho platnost, pokud jsou z něho patrny potřebné údaje. Děkujeme srdečně panu Okamurovi za hlas, dobrá volba!“ uvedla strana.

Volby do Senátu a zastupitelstev budou trvat 23. a 24. září. Volební místnosti jsou otevřené v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.

Domů
Sdílet
Diskuse