Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a další letní festivaly
12. října 2022 6:00
Čas čtení 7:16
Ondřej Jarůšek

Strach z létání: Jak tato fobie vzniká a jak se jí zbavit? Odpovídá terapeutka

Strach z létání: Jak tato fobie vzniká a jak se jí zbavit? Odpovídá terapeutka
Zdroj: Pixabay/Lars Nielsen/volně k užití
ZDRAVÍ CESTOVÁNÍ DUŠEVNÍ ZDRAVÍ
Uložit Uložené

Strach z létání patří mezi nejběžnější druhy fobií. Podle statistik se mohou úzkosti z létání týkat až 40 procent lidí. Terapeutka Nikola Pavlíčková odpovídá, jak aerofobie vzniká a jak s ní bojovat.

Létání je nejbezpečnějším způsobem cestování. Říkají to alespoň statistiky. Podle Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA) míra fatálních nehod za rok 2018 v průměru vycházela na 0,28 na 1 milion letů, což se rovná jedné smrtelné nehodě na 4,2 milionu letů. Letadla vzlétají a přistávají více než statisíckrát za den, přesto má do nich řada lidí větší strach nastoupit než do auta. V důsledku dopravních nehod přitom podle Světové zdravotnické organizace (WHO) každý rok zemře 1,3 milionu lidí (více než polovinu obětí tvoří motorkáři, chodci či cyklisté).

Pokud s fobií chceme bojovat, vždy je nejdůležitější přijít na to, co naši fobii způsobilo a nadále způsobuje. To se může u každého lišit.

Jak vzniká fobie? Velký vliv mají i rodiče 

Co tedy stojí za vznikem strachu z létání, kterému se říká aviofobie (někdy také aerofobie), a jak jej překonat? Na to jsme se zeptali psychoterapeutky Nikoly Pavlíčkové, do jejíhož zaměření spadají právě i fobie a jejich překonávání – věnuje se také psychologii sportu a kromě lepších výkonů pomáhá lidem vést kvalitnější život. Odpověď na to, jak aerofobie vzniká, ale podle Pavlíčkové není jednoznačná. Fobie vrozené nejsou a jejich vznik ovlivňuje celá řada faktorů.

„S fobií se nikdo nerodí, je to naučené chování v průběhu života. Přesné příčiny, jak vzniká aerofobie, nejsou známé, ale několik faktorů hraje svou roli. Patří mezi ně špatné zkušenosti, prostředí – chování naučené od rodičů, kteří se báli létat a my jsme tuto fobii přejali. Někdy můžeme převzít fobii od někoho z blízkého okolí, kamaráda nebo příbuzného, ale obecně největší vliv mají rodiče. Když se staneme rodiči, bojíme se o děti a bojíme se více o sebe. U každého je příčina jiná, každý má jinou kombinaci faktorů, které ho ovlivňují,“ vysvětlila pro Refresher terapeutka.

Doporučeno
Smrt je přirozenou součástí života. Jak se s ní vyrovnat? (Rozhovor) Smrt je přirozenou součástí života. Jak se s ní vyrovnat? (Rozhovor) 26. července 2022 6:00

Tím, že je každý člověk jiný, se liší i míra, v jaké nás strach z létání ovlivňuje, dodává Pavlíčková. „Je to ovlivněno fyziologickými, psychologickými a sociálními faktory, které jsou u každého unikátní. Špatná zkušenost může znamenat to, že jsme zažili silnou turbulenci, trauma, které jsme zažili na dovolené, filmy, kde byla natočena nehoda letadla. Můžou nás ovlivnit i zprávy, kde je reportáž o pádu letadla. I to v nás může spustit strach z létání. Například po 11. září se počet lidí s touto fobií zvýšil,“ uvedla.

Strach z létání si můžeme vypěstovat i tím, že cestování letadlem máme spojené s různými nepříjemnými okolnostmi. „Pokud třeba často létáme kvůli práci a jsme dlouhodobě ve stresu, může se pak projevit strach z létání jako reakce na dlouhodobou situaci, ve které se necítíme dobře. Dále strach z létání můžou umocňovat další fobie, jako je klaustrofobie, strach z výšek, bacilofobie. I proto se strach z létání léčí jako ostatní fobie,“ popisuje Pavlíčková.

letadlo
Zdroj: Unsplash/Kevin Woblick/volně k užití (ilustrační foto)

Myšlenky umocňují naše emoce. Pokud tedy nemyslíme na nic jiného a přemýšlíme nad katastrofickými scénáři, cítíme se mnohem hůře.

Je to jedna z nejčastějších fobií

Strach z létání patří mezi nejčastější druhy fobií, projevovat se může silnými úzkostmi, zvýšeným srdečním tepem, potížemi s dýcháním a dalšími symptomy. Létání se přitom v posledních dekádách stalo daleko častějším a bezpečnějším, než tomu bylo kdykoliv dříve. Na to, jak malé riziko při létání dnes hrozí, poukázal i profesor Arnold Barnett z Massachusettského technologického institutu (MIT). „Riziko je tak malé, že bát se létání je jako bát se jít do supermarketu, protože by se tam mohl propadnout strop,“ řekl.

Doporučeno
Muži versus penisy. Proč tolik řešíme vlastní přirození? Muži versus penisy. Proč tolik řešíme vlastní přirození? 17. června 2024 11:00

Některé studie naznačují, že létání se lidé bojí méně než v minulosti. Například podle norské studie míra aerofobie mezi lety 1986 až 2015 v tamní populaci klesla z 8 procent na 3 procenta a stejně tak kleslo také procento osob, které uvedly, že letadlem nikdy neletěly (z 5 procent na 0,5 procenta Norů). Z 11 procent na 7,5 procenta klesl také poměr cestujících, kteří se potřebovali před letem „posilnit“ alkoholem. Největší úzkosti či strach lidem způsobovaly turbulence, neidentifikovatelné zvuky nebo obava z teroristického útoku.

Je však důležité rozlišovat osoby, kterým byla fobie diagnostikována lékařem či terapeutem, a ty, kterým létání způsobuje daleko méně intenzivní pocity strachu či úzkosti. Určitou míru těchto nepříjemných pocitů totiž dle statistik zažívá až 40 procent lidí. Zdaleka ne každý z nich má ale diagnostikovanou fobii, takových osob jsou spíše jednotky procent.

V přesných číslech se statistiky různí. „Některé uvádí, že se aerofobie objevuje u 3–40 % lidí, jiné zase u 1 ze 3 lidí, s tím, že nižší čísla reflektují jedince s velice silnou úzkostí, kteří byli diagnostikováni odborníkem, zatímco vyšší číslo zahrnuje lidi s mírnými symptomy, kdy se o fobii nejedná,“ říká terapeutka Pavlíčková.

Doporučeno
„Poslední den mého života byl den před synovým narozením.“ Rodičovství není pro každého aneb když matky litují „Poslední den mého života byl den před synovým narozením.“ Rodičovství není pro každého aneb když matky litují 4. srpna 2022 11:00

Jak strach z létání překonat? Metod je spousta

Přidej se do klubu REFRESHER+
Základní
125 Kč
Účtuje se jednou za 4 týdny
Přístup k prémiovým článkům
 • Přístup k benefitům
 • Méně reklam
 • 150 kreditů každé 4 týdny na nákup benefitů
 • Všechny možnosti předplatnéhoMám slevový kód
  Měj aktivní roční předplatné REFRESHER+ a získej lístek na festival dle vlastního výběru.Zapoj se do slosování
  Dokončením souhlasím s pravidly a podmínkami portálu Refresher.
  Vyzkoušej předplatné REFRESHER+
  a čti vše bez omezení
  Přidej se k předplatitelům
  nebo Odemkni článek přes SMS
  Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 122966 a dočti tento článek.
  Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
  Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
  POSLAT SMS
  Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
  POSLAT SMS
  Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
  POSLAT SMS

  Co se dozvíš po odemknutí?

  • Jaké metody na zbavení se strachu z létání existují.
  • Proč neexistuje žádná jedna nejlepší forma terapie.
  • Jak nám mohou pomoci nejmodernější technologie.
  • Jaký první krok je třeba udělat, pokud se chceš zbavit strachu z létání.
  • Podle čeho se odvíjí, jak dlouho léčba potrvá.
  Domů
  Sdílet
  Diskuse