Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Rozdáváme lístky na letní festivaly
Radim Šlechta
26. října 2022 9:52
Čas čtení 0:48

Nelegální pobočky čínské policie: V Nizozemsku slouží k umlčení lidí

Kategorie:
News
Uložit Uložené
Nelegální pobočky čínské policie: V Nizozemsku slouží k umlčení lidí
Zdroj: TASR/AP

Zjistili to místní novináři.

Čínská vláda provozuje na území Nizozemska minimálně dvě nelegální policejní služebny. Ty mají mapovat činnost disidentů a postarat se o jejich umlčování. Samotná země popřela, že by podobné provozovny vedla, ambasáda v Nizozemsku o jejich existenci prý nemá ani ponětí. Informuje o tom britský server BBC.

Podle zjištění tamních novinářů provozuje Čína alespoň dvě služebny, které se starají o umlčování disidentů. Tvářit se přitom mají jako kanceláře k zajišťování běžných diplomatických záležitostí. Podobných středisek je podle zprávy Safeguard Defenders po Evropě ještě víc. „Střediska zahraničních policejních služeb“ mají údajně bojovat proti nadnárodní trestné činnosti v rámci čtyřiapadesáti poboček v jedenadvaceti zemích.

Podle organizace se ale ve skutečnosti zabývají přesvědčovacími operacemi, které mají přimět lidi podezřelé z vystupování proti čínskému režimu, aby se vrátili domů. To je případ i Wanga Jingyua, který se s nizozemskými novináři z RTL News sešel kvůli telefonátu, který měl. Zavolat mu měl člověk, který pracoval na jedné z podobných stanic. Přesvědčoval ho, aby se vrátil domů a myslel na své rodiče. Následovala prý řada výhrůžek, zastrašování a obtěžování.

2. května 2024 15:42 Čas čtení 0:57 Sdílíš děti online? Riskuješ sexuální zneužití fotek, ukázala studie Sdílíš děti online? Riskuješ sexuální zneužití fotek, ukázala studie

Čínská ambasáda podle nizozemských médií nemá o existenci podobných nelegálních stanic ponětí. Nizozemská vláda se ale jejich provozem bude nadále zabývat. Nenahlášené policejní stanice jsou totiž v zemi protizákonné.

Domů
Sdílet
Diskuse