Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Rozdáváme lístky na letní festivaly
Tereza Patočková
9. listopadu 2022 8:04
Čas čtení 0:42

Spojené státy si volí politickou budoucnost. První výsledky jsou tu a jsou velmi těsné

Kategorie:
Politika
Uložit Uložené
Spojené státy si volí politickou budoucnost. První výsledky jsou tu a jsou velmi těsné
Zdroj: Unsplash/Robert Linder

V sázce těchto voleb je kontrola nad oběma komorami Kongresu, přičemž Republikánská strana aktuálně potřebuje zisk pouhého jednoho křesla, aby vyhrála Senát, a pěti křesel, aby vyhrála Sněmovnu reprezentantů. Výsledky jsou ale nečekaně velmi těsné.

V úterý začalo sčítání hlasů v amerických volbách do Kongresu, takzvaných midterms. Američané rozhodují o tom, kdo bude nově ve Sněmovně reprezentantů a třetině Senátu a jak si republikáni s demokraty rozdělí moc. K nadpoloviční většině potřebuje strana ve Sněmovně 218 mandátů. 

V současné chvíli zatím ve Sněmovně reprezentantů vedou republikáni se 196 mandáty. Výsledky zatím přičítají demokratům 169 mandátů. V Senátu to ze zatím sečtených hlasů vychází na 48 demokratických křesel a 47 republikánských. Zbývá šest křesel, která rozhodnou o ovládnutí Sněmovny reprezentantů. Na rozhodnutí je tak nyní ještě příliš brzy. Šest mandátů, včetně těch v Georgii a Arizoně, ještě nebylo odhadnuto.

V sázce těchto voleb je kontrola nad oběma komorami Kongresu, přičemž Republikánská strana potřebuje čistý zisk pouhého jednoho křesla, aby vyhrála Senát, a pěti křesel, aby vyhrála Sněmovnu reprezentantů. Čekalo se drtivé vítězství republikánů, takové predikce se ale podle průběžných výsledků nenaplnily. Demokraté také udrželi pozice v silných státech, jako je New York nebo Kalifornie. 

V USA se také rozhoduje o guvernérech, státních tajemnících a generálních prokurátorech. 

O dalších výsledcích voleb tě budeme informovat.

Domů
Sdílet
Diskuse