Zatímco dnes bereme kávu, rýži nebo čokoládu za samozřejmé, v budoucnu by tomu tak být nemuselo.
Bývalý šéfkuchař Bílého domu Sam Kass bije na poplach ohledně budoucnosti kávy a několika dalších plodin. V rozhovoru pro magazín People se nedávno svěřil, že se stále více kloní k udržitelnému zemědělství a potravinářství. Jako důvod uvedl, že se obává o to, zda budou některé nejoblíbenější světové plodiny kvůli negativním dopadům změny klimatu vůbec dostupné.
Predikce: Potraviny nebudou dostupné všem nebo výrazně zdraží
Kass byl nejen hlavním šéfkuchařem Obamovy rodiny v Bílém domě, ale během svého působení ve Washingtonu se věnoval i politické práci. Působil jako výkonný ředitel iniciativy bývalé první dámy Michelle Obamy Let's Move a stal se vůbec prvním hlavním poradcem Bílého domu pro výživu. Nyní se zaměřuje na diskusi o udržitelných potravinářských a zemědělských postupech.
„Řada potravin, které nám velmi leží na srdci a které do značné míry považujeme za samozřejmost, je skutečně ohrožena,“ řekl Kass magazínu People. „Jsme na dobré cestě k tomu, aby se v budoucnu mnohé z těchto potravin staly docela vzácnými, byly pro většinu lidí z velké části nedostupné nebo výrazně zdražily,“ doplnil. Za ohrožené potraviny považuje kromě kávy ještě třeba víno, čokoládu, ale i rýži nebo měkkýše.
Kassovy připomínky jsou podložené i vědecky. V lednu letošního roku zveřejnili vědci z Institutu věd o přírodních zdrojích na Univerzitě aplikovaných věd v Curychu zprávu hodnotící dopad klimatických změn na kávu, kešu a avokádo. Ukázalo se, že káva je vůči dopadům klimatických změn nejzranitelnější. Změnou klimatu jsou postižené všechny klíčové země, kde se káva pěstuje. Kromě zvyšujících se teplot trpí pěstování kávy také silným úbytkem oblastí vhodných k pěstování. Na vině je odlesňování a ztráta biologické rozmanitosti.
Další ze studií z roku 2019 předpokládá, že nejméně šedesáti procentům všech druhů divoké kávy hrozí vyhynutí, a to potenciálně během příštího desetiletí.
„Potravinářství a zemědělství jsou celosvětově druhým největším zdrojem emisí skleníkových plynů a spotřebovávají přibližně 70 % světových vod. Je to hnací síla číslo jedna v odlesňování a střed mnoha environmentálních problémů,“ dodal Kass.