Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a další letní festivaly
Tereza Šnajdrová
29. ledna 2023 9:31
Čas čtení 1:03

Co bude následovat po výhře Petra Pavla? Po složení slibu chce navštívit i Ukrajinu

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
Co bude následovat po výhře Petra Pavla? Po složení slibu chce navštívit i Ukrajinu
Zdroj: TASR/AP/Petr David Josek

Pavel složí svůj prezidentský slib 9. března 2023. Dosluhující prezident Miloš Zeman má tak až do 8. března všechny pravomoci.

Česká republika zvolila nového prezidenta, kterým se stane Petr Pavel. Až do 8. března však všechny pravomoci i nadále náleží dosluhující hlavě státu Miloši Zemanovi. Co bude po výhře Petra Pavla v nadcházejících týdnech následovat?

Petr Pavel se od pondělka začne scházet s nejvyššími ústavními činiteli, s nimiž bude diskutovat o formě spolupráce. Prezidentský slib složí až 9. března ve Vladislavském sále Pražského hradu, informují předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová AdamováČT24.

28. ledna 2023 16:30 Čas čtení 0:32 Profil: Toto je nový český prezident Petr Pavel Profil: Toto je nový český prezident Petr Pavel
Petr Pavel
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

„Podle § 81 zákona č. 90/1995 Sb., o jednacím řádu Poslanecké sněmovny, jsem připravena svolat společnou schůzi obou parlamentních komor, na níž nově zvolený prezident republiky Petr Pavel složí slib do rukou předsedy Senátu ČR Miloše Vystrčila, na 9. března 2023,“ napsala na Twitteru předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

Znamená to tedy, že dosluhující prezident Miloš Zeman bude mít až do 8. března všechny pravomoci a Petru Pavlovi je, stejně jako celý úřad, předá 9. března.

Petr Pavel nezahálí

Nově zvolený prezident Petr Pavel však nezahálí. Již od pondělí se začne scházet s ústavními činiteli, s nimiž bude diskutovat o spolupráci. Podle slov, která pronesl na tiskové konferenci ve volebním štábu, je připraven naslouchat opozici, zvažovat její argumenty a hledat řešení problémů. 

Kromě toho bude také připravovat program pro své první týdny v prezidentské funkci. Co se zahraničních cest týče, Petr Pavel prý nejprve zamíří na Slovensko a následně navštíví Polsko. Společně se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou by Pavel rád navštívil také Ukrajinu. „Česká republika i Slovensko se podílí na podpoře Ukrajiny a určitě by bylo dobře, aby Ukrajina věděla, že i nové vedení státu bude v této politice pokračovat,“ řekl. 

Domů
Sdílet
Diskuse