Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
ČTK
22. února 2023 v 7:58
Čas čtení 0:51

Ve středu můžeš pozorovat blízké setkání Měsíce s Venuší a Jupiterem. Přečti si, v kolik hodin bude nejlepší podívaná

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
Ve středu můžeš pozorovat blízké setkání Měsíce s Venuší a Jupiterem. Přečti si, v kolik hodin bude nejlepší podívaná
Zdroj: MaxPixel/volně k užití

Dnes (ve středu) se k sobě na večerní obloze přiblíží planety Venuše a Jupiter s Měsícem.

Takzvaná konjunkce nastává v momentě, kdy se k sobě objekty na obloze přiblíží z pozice pozorovatele. Středeční trojitá konjunkce bude viditelná už za soumraku po 17:00 nízko nad západojihozápadním obzorem, uvedl pro ČTK Fyzikální ústav v Opavě.

V 18:00 a z vyvýšeného místa

Venuše a Jupiter jsou podle Planetária Praha nejjasnějšími planetami, lidé mohou jejich konjunkci pozorovat zhruba jednou či dvakrát ročně. Při středečním blízkém setkání se mezi ně podle ústavu promítne Měsíc v téměř rovnoramenném trojúhelníku. Nejlepší podívanou nabídne vesmírný útvar v 18:00 velmi nízko nad západem. V té době však budou tělesa klesat k obzoru, ústav proto doporučuje, aby zájemci sledovali trojitou konjunkci z vyvýšeného místa.

21. února 2023 v 8:30 Čas čtení 0:27 KVÍZ: Nahoprdelník, kundibál nebo koštěkotka. Vyznáš se ve staročeských a nářečních vulgarismech? KVÍZ: Nahoprdelník, kundibál nebo koštěkotka. Vyznáš se ve staročeských a nářečních vulgarismech?

Blízké setkání Venuše a Jupitera budou moct lidé spatřit i na začátku března. Podle Planetária Praha budou konjunkce nejlépe viditelné ve středu 1. a ve čtvrtek 2. března. V těchto dnech proto Štefánikova hvězdárna v Praze a Hvězdárna Ďáblice v Praze mimořádně prodlouží svou otvírací dobu do 19:00.

V minulosti připisovali lidé konjunkcím planet velký význam. Například v roce sedm před naším letopočtem nastala vzácná trojnásobná konjunkce planet Jupitera a Saturna, která někdy bývá spojována s betlémskou hvězdou. Dva roky před naším letopočtem se k sobě planety Venuše a Jupiter přiblížily natolik, že je nebylo možné rozlišit pouhým okem, a tak na pohled splynuly v jednu výraznou „hvězdu“.

Domů
Sdílet
Diskuse