Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Ilona Hobzová
27. února 2023 v 9:09
Čas čtení 1:18

Exploze na běloruském letišti poškodila ruský výzvědný letoun

Kategorie:
Zahraničí
Uložit Uložené
Exploze na běloruském letišti poškodila ruský výzvědný letoun
Zdroj: Wiki Commons/volně k užití

Podle běloruských opozičních politiků šlo o letoun za stovky milionů eur.

Na letišti v Mačuliščy u běloruského města Minsk došlo v neděli k výbuchu, při kterém byl podle běloruské exilové opozice zničen významný ruský letoun. Výbuch měli mít na svědomí běloruští partyzáni. Informovala o tom tamní opoziční média, zprávu potvrdil blízký spolupracovník šéfky opozice Svjatlany Cichanouské.

Útok pomocí dronů

„Partyzáni z plánu Pieramoha (Vítězství) potvrdili úspěšnou speciální operaci s cílem vyhodit do povětří vzácné ruské letadlo na letišti v Mačuliščy u Minsku. Jedná se o nejúspěšnější diverzní akci od začátku roku 2022,“uvedl na Twitteru Franak Viačorka, spolupracovník Cichanouské. Doplnil, že za operací stojí dva Bělorusové a provedli ji pomocí dronů. Nyní jsou podle Viačorky muži v bezpečí mimo území Běloruska. 

27. února 2023 v 8:28 Čas čtení 0:51 VIDEO: V Německu pozorovali polární záři, byla slabě viditelná i z Česka VIDEO: V Německu pozorovali polární záři, byla slabě viditelná i z Česka

Podle Viačorky výbuch poškodil speciální letadlo v hodnotě 330 milionů eur, kterých Rusko nemá mnoho. Konkrétní typ stroje však neuvedl. Podle opozičního média Naša Niva šlo o letoun typu A-50. Radarový systém tohoto sovětského letounu může současně sledovat 150 cílů na vzdálenost až 230 kilometrů nebo velké cíle, jako jsou lodě, na vzdálenost až 400 kilometrů. Rusko se k události zatím nevyjádřilo.

„Jsem hrdá na všechny Bělorusy, kteří pokračují v odporu proti ruské hybridní okupaci Běloruska a bojují za svobodu Ukrajiny. Vaše statečné činy ukazují světu, že Bělorusko bojuje proti imperiální agresi. Sláva našim hrdinům,“uvedla v reakci sama Cichanouská.

Bělorusko je jediným evropským spojencem Ruska ve válce proti Ukrajině. Před rokem, na začátku invaze, Minsk umožnil Rusku, aby použilo běloruské území k vysílání vojsk a odpalování raket. Minsk se do bojů na Ukrajině zatím přímo nezapojil. Rusko podle Kyjeva využívá k útokům proti Ukrajině i běloruská letiště.

24. února 2023 v 13:00 Čas čtení 4:38 Připomínáme si rok od invaze na Ukrajinu. Refresher připravil zajímavé příběhy i analýzy spojené s výročím Připomínáme si rok od invaze na Ukrajinu. Refresher připravil zajímavé příběhy i analýzy spojené s výročím

Rusko má v Bělorusku přibližně deset tisíc vojáků a obě země pořádají pravidelně společná vojenská cvičení. Běloruský prezident Alexandr Lukašenko tvrdí, že armádu na Ukrajinu vyšle pouze tehdy, pokud by bylo napadeno samotné Bělorusko.

Domů
Sdílet
Diskuse