Náhlé intenzivní pocity energie a štěstí může velmi rychle vystřídat panika nebo záchvat. Takto kokain působí na tvé tělo.
Kokain už dávno není jen záležitostí boháčů, celebrit či rockových hvězd. Tato prášková droga je mnohem rozšířenější, než by sis možná myslel*a. Užívají ji lidé blízcí důchodovému věku, osoby s nižšími příjmy, manažeři i studenti. A možná i tvůj soused odvedle.
Nejnovější evropská Analýza odpadních vod 104 míst odhalila, že užívání kokainu v posledních letech neustále roste. Hlavním „evropským městem kokainu“ je belgický přístav Antverpy. Následuje španělská Tarragona, Amsterdam, Brusel a Curych. Na 8. místě se umístila Praha.
Na historicky rekordní úrovni je i samotná produkce kokainu – mezi lety 2021 a 2022 vzrostla o neskutečných 35 %. To se alespoň píše v letošní zprávě Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu.
"If you want to hang out, you've got to take her out". The @EMCDDA completed its yearly analysis illicit drugs of European wastewater and found #Amsterdam had the most cocaine with 1,028mg per 1000 people in its drains. Banking hub Zurich ranked 2nd. https://t.co/ePiYPQeSls pic.twitter.com/d6xSWYY5dJ
— Statista (@StatistaCharts) October 27, 2020
Za tento trend, který pozorujeme od roku 2016, mohou stále sofistikovanější sítě dealerů, kteří dnes působí zejména na „dark netu“, v podsvětí internetu, kde mohou působit anonymně a často beztrestně, píše The Sydney Morning Herald.
Díky dark netu mohou zákazníci lépe kontrolovat čistotu drogy, což ve skutečnosti posouvá trh směrem k vyšší kvalitě. Nákupy přes internet však stále tvoří jen malý zlomek obchodů s drogami, většina lidí je kupuje od známých.
Už malá dávka kokainu může mít drastické účinky na tvé tělo, mozek a duševní zdraví. V tomto článku ti vysvětlíme, jak droga ve skutečnosti účinkuje.
Upozorňujeme, že článek je čistě informativní a v žádném případě nemá vybízet k užívání drog.
V Refresheru ti v rámci kategorie Zdraví přinášíme vědecky podložené zajímavosti o úžasných mechanismech lidského těla. Přístup k prémiovému obsahu ti umožní členství v klubu Refresher+.
Co způsobuje nával energie?
Kokain patří mezi vysoce návykové drogy. To znamená, že čím více ho budeš užívat, tím více si na něj tvůj mozek bude přivykat, takže časem budeš potřebovat stále vyšší dávky.
O škodlivosti kokainu nám může ledacos říci již samotný proces jeho výroby. Kokain se získává z listů rostliny koka, která pochází z Jižní Ameriky. Listy se nejprve namočí do benzínu a jiných chemikálií, jako je ether, kyselina sírová či amoniak, čímž se extrahuje hydrochlorid kokainu. Benzín a rozpouštědla se pak vysuší a kokainový základ ztuhne na pastu.
Pasta se vaří, dokud se kapalina a jiné chemikálie neodpaří. Následně vzniknou „cihly“ s obsahem hydrochloridu kokainu. Ty se pak zpracují s dalšími chemikáliemi, jako je kyselina chlorovodíková, amoniak nebo draselná sůl. Na závěr se hydrochlorid rafinuje na známý bílý krystalický prášek.
První účinky se po užití drogy projeví téměř okamžitě – během několika minut až hodiny. Droga začne uměle zásobovat mozek vysokými hladinami dopaminu, neurotransmiterem, který má vliv na emoce spojené s potěšením a obyčejně zajišťuje dobré pocity po sexu či po cvičení.
Co se dozvíš po odemčení?
- Co způsobí nahromadění dopaminu ve tvém mozku.
- Jak kokain ovlivní tvou pozornost a smyslové vnímání.
- Jaká jsou největší rizika užívání kokainu.
- Co může způsobit kombinace dané drogy s alkoholem.
- Kolik stojí kilo kokainu v různých zemích.