Co říci a jak se ubránit, když k útoku dochází na místech, kde ho neočekáváš? Článek, ve kterém se ptáme expertky a experta z Moderní sebeobrany, vyšel původně na serveru Refresher.sk.
Před pár dny byl v Bratislavě zadržen muž, který na hlavním nádraží obtěžoval ženy. Jednu starší paní chytal za prsa ve výtahu a pronásledoval ji, k další si přisedl a začal jí sahat na nohy.
Jak na podobné situace reagovat a jak se bránit tak, aby to útočníka ještě více neprovokovalo? Zeptali jsme se lektorů Pavla a Jasmíny Houdkových a lektorky sebeobrany Bianky Urbanovské. Popsali nám, jak použít slzný sprej, který měla po ruce i jedna z bratislavských obětí, jak se bránit ve stísněných prostorách, jako je výtah, a co dělat, když tě někdo začne osahávat a nestydí se to dělat na veřejnosti.
Sebeobrana ve výtahu a v jiných stísněných prostorách
Pavel a Jasmína Houdkovi pro Refresher říkají, že výtah či místa, ze kterých se nedá utéct, jsou typickým místem, kde dochází k sexuálnímu obtěžování. „Základem je dávat pozor, než do výtahu nastoupíme. O podobných situacích jsme slyšeli často a ty příběhy vždy začínají stejně,“ řekli nám lektoři z Moderní sebeobrany.
Lidé jim často říkají, že měli z útočníků nepříjemný pocit dříve, než k útoku došlo. Něco se jim nezdálo, ale nedali na svou intuici (nebo nechtěli být za drzé a neslušné) a nastoupili i tak. Houdkovi radí prostě nenastoupit do „železné klece“ s někým, kdo se nám nezdá, ani nepouštět takového člověka k sobě domů.
„V případě, že se s pachatelem ocitnete v uzavřeném prostoru, snažte se získat čas,“ radí dál. Jedna žena, se kterou pracovali, se například vyhnula útoku tak, že na útočníka nahlas promluvila a ptala se ho, jestli chodil s jejím synem do školy. „Pamatuješ si Jana?“ Každý přece nějakého Jana zná, útočník proto znejistěl a žena tím získala čas utéct.
Pokud to nepomůže, braň se, jak jen můžeš. Odborníci radí útočit na oči, jelikož je to nejcitlivější místo.
Osahává tě na veřejnosti? Nestyď se křičet
Pachatel spoléhá na to, že ti bude trapné a nepříjemné dělat scény na veřejnosti, vysvětluje lektorka sebeobrany Bianka Urbanovská. „Predátor ke svému jednání potřebuje dvě věci: soukromí a kontrolu. Soukromí dokáže dosáhnout tím, že je s námi mezi čtyřmi stěnami, ale i v davu, kde předpokládá, že se budeme stydět ozvat nahlas a volat o pomoc. Pocit kontroly mu můžeme vzít například tím, že ho překvapíme a postavíme se za sebe.“
Všichni tři odborníci doporučují jasně a nahlas pojmenovat, co ti pachatel dělá, protože kolemjdoucím se to může zdát jako obyčejná partnerská hádka. Nejlepší je útočníkovi při tom i vykat, například: „Co to děláte? Vy mi saháte na nohy! Dejte mi pokoj!“
„Lidé, kteří sexuálně obtěžují, si vybírají za terč osoby, u kterých nepředpokládají odpor. Jakmile se však začneme bránit (ať už křikem, odstupem, fyzicky, nebo použitím nějaké obranné pomůcky), je velká šance, že svůj pokus dotyčný vzdá,“ dodává lektorka.
Někdy je lepší utéct, jindy zakřičet nebo zvážit i fyzickou obranu.
Žena v Bratislavě na zadrženého Karla vytáhla slzný sprej, což je také dobrý nápad. Dala mu tím najevo, že se jen tak nenechá. O slzných sprejích a o tom, jak se používají, dělali lektorka a lektor z Moderní sebeobrany ve spolupráci s redakcí Refresheru i video, které můžeš vidět níže.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Je vhodné vytáhnout mobil, když tě někdo obtěžuje?
V dnešní době je běžné, že si lidé útok začnou nahrávat na video. Dělo se to tak i u několika mužů, kteří masturbovali ve vlacích. Ale experti na sebeobranu radí mobil použít k přivolání policie. „Je pravda, že nahrávka policii usnadní práci. Ale nejste tady k tomu, abyste policii usnadňovali práci, ale abyste se udrželi v bezpečí.“
Pachatel, který si natáčení všimne, se může rozčílit a chovat se agresivněji nebo se může snažit mobil vzít. Ve vyhrocených situacích je lepší snažit se ze situace dostat a přivolat si pomoc než se snažit ovládat mobil.
Podobně jako v případě obtěžování v Bratislavě, pokud se na to cítíš, můžeš nevhodné chování nahlásit na policii. Obecně platí, že bychom měli případy ohlašovat na nejbližší stanici, v případě, že k tomu došlo ve vlaku nebo na vlakových nádražích, můžeš jít i na železniční policii.