Chceš si užít koupání i během menstruace, a to bez tamponu nebo kalíšku? Řešením můžou být menstruační plavky.
Menstruační kalhotky, které denně zjednodušují život všem menstruujícím, nejsou na trhu žádnou novinkou. Stále větší oblibě se však v poslední době těší menstruační plavky, které fungují na podobném principu jako kalhotky. K dostání jsou už nějakou dobu i v Česku. Jak fungují?
Škodlivost koupání během menstruace je mýtus
Často slýcháme, že během periody bychom měli na vodní radovánky zapomenout. To, že by se lidé během menstruace neměli koupat, aby nedostali infekci, však patří mezi nejčastější mýty. Koupat se samozřejmě lze i během menstruace. Pokud není voda nějak znečištěná, není právě probíhající menstruace něco, co by nás mělo zastavit. Riziko podráždění stydkých pysků a pochvy kvůli chlóru v bazénu nebo sedimentu v moři existuje pro koupání obecně, bez ohledu na to, zda zrovna menstruuješ, nebo ne. Riziko gynekologického zánětu není při menstruaci vyšší než obvykle. Mýtem je i to, že voda může zatéct do dělohy a tam způsobit zánět.
Menstruační kalhotky, jejichž obliba stále roste, ale nejsou na plavání a koupání ve vodě uzpůsobené. Podle webu Kalíšek.cz, zaměřeného na menstruační hygienu a zdraví i pohodlí ženy, se krev ve chvíli, kdy menstruační kalhotky namočíme, „vypere“ do vody. Je proto vhodné používat úplně jiné menstruační pomůcky. Mezi jejich výhody patří, podobně jako u menstruačních kalhotek, ekologická šetrnost a z dlouhodobějšího hlediska i cena.
Na koupání je nejlepší menstruační kalíšek, který ale ne každému vyhovuje. Problematický může být mnohdy i tampon. Řada lidí proto v poslední době sahá právě po menstruačních plavkách.
Neviditelný pomocník pro všechny
Menstruační plavky jsou ve srovnání s jinými menstruačními pomůckami docela novinkou, a to nejen na českém, ale i světovém trhu. S využitím patentované technologie zvané Modifier Swim je od roku 2016 vyrábí značka Modibodi z Austrálie, která na český trh expandovala v roce 2021. Nově jsou v Česku dostupné také menstruační plavky britské značky WUKA.
Menstruační plavky nejsou na první pohled od běžných plavek rozeznatelné. Obsahují ale zvenčí neviditelnou podšívku tvořenou třívrstvou vložkou. Jednu vrstvu tvoří nepromokavý materiál, který zabraňuje úniku menstruační krve. Střední vrstva je navržena tak, aby krev absorbovala. Svrchní vrstva pak odvádí vlhkost od pokožky, pomáhá bojovat proti bakteriím a zabraňuje vzniku zápachu.
Savost se může u jednotlivých typů plavek trochu lišit, obecně jsou však schopné absorbovat okolo deseti mililitrů, což odpovídá přibližně dvěma tamponům. Jeden je totiž běžně schopný pojmout asi pět mililitrů.
Plavky tedy nejsou určené pro dny, kdy je menstruace nejsilnější, aspoň ne samostatně. „Lze je použít jako samostatnou hygienickou pomůcku při slabší menstruaci, při silnější menstruaci se dají použít jako pojistka ke kalíšku či tamponu. Hodí se také pro ženy, které praktikují volnou menstruaci (stav, kdy je žena schopna kontrolovaně odvádět menstruační krev z těla bez jakýchkoliv pomůcek, pozn. red.),“ říká zakladatelka specializovaného e-shopu s menstruačními kalhotkami a dalšími pomůckami Maluna.cz Ilona Bittnerová.
-
Nemají rádi pomůcky zaváděné „dovnitř“.
-
Již menstruují, ale nedaří se jim zavést tampon.
-
Mají silnou menstruaci, tampon nebo kalíšek pro ně nepředstavuje dostatečnou jistotu a chtějí při koupání ještě nějakou pojistku.
-
Menstruaci očekávají každým dnem a díky menstruačním plavkám je během vodních radovánek nepříjemně nepřekvapí.
-
Mají dlouhou menstruaci, na tampon nebo kalíšek je krvácení už příliš slabé a zároveň ještě nemohou vyrazit k vodě „jen tak“.
-
Trpí občasnou inkontinencí.
Menstruační plavky jsou vhodné pro každého bez ohledu na výše zmíněné kategorie. Jejich velkou výhodou je, že když se neosvědčí při menstruaci, lze je stále využít jako klasické plavky od udržitelných a k životnímu prostředí šetrných značek. Plavky jsou zčásti vyrobené z recyklovaného nylonu, jehož použití mimo jiné šetří energii a snižuje emise uhlíku, ke kterým dochází při výrobě nového nylonu.
Plavky mě překvapily – když jsem je ve sprše vymývala, divila jsem se, kolik krve vstřebaly, přitom ven nepustily ani kapku. Teď mám s plavkami jistotu, že se dostanu z bazénu ven, a nemusím si nervózně kontrolovat rozkrok.
Velké oblibě se tento typ plavek v poslední době těší u těch, kteří se plavání věnují závodně nebo v delších časových úsecích. „Jsem učitelka plavání, takže jsem v bazénu tři nebo čtyři hodiny v kuse. První den mám menstruaci hodně silnou – supersavý tampon mi vydrží dvě hodiny, pak už mi hrozí protečení. Takže jsem mívala problém, jak se dostat z bazénu. Nikdo nechce, aby mu krev stékala po nohou, když se snaží důstojně sbalit a odejít do sprch. Plavky mě překvapily – když jsem je ve sprše vymývala, divila jsem se, kolik krve vstřebaly, přitom ven nepustily ani kapku. Teď mám s plavkami jistotu, že se dostanu z bazénu ven, a nemusím si nervózně kontrolovat rozkrok. Moje dcery a já už se bez nich neobejdeme,“ citoval web Kalíšek.cz plaveckou instruktorku Clare.
Jaké plavky vybrat a jak se o ně starat?
Jak WUKA, tak Modibodi nabízí menstruační plavky v jednodílné i bikini verzi. Jejich bohatý výběr nabízí už zmiňovaná značka Maluna. Samotný spodní díl lze pořídit od 759 korun, jednodílný komplet za 1350 korun. Plavky lze bez problému vyprat, ovšem bez použití aviváže, která funkčnost nepropustného prádla snižuje.