Ve čtvrtek 5. října vstupuje do kin ambiciózní český film Úsvit. Celá idea snímku vznikla v antikvariátu, kde scenárista našel starou knihu o lékařství.
Tvůrci Úsvitu našli inspiraci ve více než sto let staré učebnici soudního lékařství od doktora Františka Hájka, která obsahuje případy tzv. intersex lidí, tedy lidí s mužskými i ženskými pohlavními orgány.
Mezi nimi je i drama mladého truhláře, který se oběsil v dílně a při pitvě bylo zjištěno, že jde zároveň i o ženu. „Jeho příběh jsme začali rozvíjet, ale podobných případů je v knize až překvapivě hodně,“ podotýká producent a režisér filmu Úsvit Matěj Chlupáček.
Například československá „rekordwoman“ Zdena Koubková v polovině 30. let dvakrát překonala světový rekord v běhu na 800 metrů. Byly jí zjištěny mužské pohlavní znaky. Dívka poté podstoupila chirurgický zákrok, stala se Zdeňkem Koubkem, šťastným ženáčem a hráčem ragby za Říčany.
Tento fakt potvrzují vědecké studie z roku 2000, které zveřejnil například magazín Time. Ty uvádějí, že hermafroditní znaky lze nalézt dokonce až u dvou procent novorozenců, což zhruba odpovídá procentu přirozeně zrzavých lidí v populaci.
„Česká učebnice soudního lékařství ze 20. let od doktora Františka Hájka, kterou jsem našel před lety v antikvariátu, mi ukázala, jak se za první republiky přistupovalo k odlišnostem mezi lidmi,“ říká scenárista filmu Úsvit Miro Šifra.
„Bralo se to jako biologický fakt – příroda to tak zařídila. Intersex lidé byli mezi úspěšnými sportovci, umělci, řemeslníky i mezi chudými lidmi z vesnice. Některé osudy byly tragické, ale mnozí se ani na veřejnosti nestyděli za to, kým jsou. Je to součást naší historie, kterou dosud ignorujeme,“ dodává.
Pro hodně lidí je podle Šifry gender pouze teoretický koncept a ideologie, která přišla v posledních letech. „Lidi nemají co na práci, tak si vymýšlejí nesmysly. I Úsvit ukazuje, že otázky, které dnes řešíme ohledně genderu, řešili lidi už před sto lety,“ tvrdí scenárista, který stojí za seriály Rédl nebo Zrádci.
Podívej se na video, ve kterém scenárista Úsvitu popisuje ideu vzniku filmu: