Mobilní telefon. Věc, kterou řada z nás odkládá jako poslední, než jde spát. A taky první věc, kterou hned po probuzení bereme do ruky. Je ale pokládání telefonu blízko místa, kde spíme, bezpečné?
O vlivu mobilů na lidské zdraví se hojně diskutuje zejména kvůli potenciálně škodlivým účinkům záření. Studie z července 2023 publikovaná v časopise Cancers zjistila pozitivní, i když slabou souvislost mezi úmrtím na rakovinu mozku a používáním mobilních telefonů. Podle autorů této studie je však důležité uvědomit si, že v této oblasti stále nelze činit definitivní závěry.
Záření zřejmě nebezpečné není, jsou tu ale jiná rizika
Velká diskuze se ale vede o pokládání telefonu vedle postele – nebo jiného místa, kde spíme. Měli bychom se u takto položeného telefonu obávat záření? Neha Narula, docentka medicíny na Stanfordově univerzitě, je toho názoru, že nejde o nic nebezpečného a není třeba se obávat. A to ani v případě, že máme mobilní telefon během spánku položený přímo u hlavy.
„V současné době skutečně neexistují žádné důkazy, které by potvrzovaly, že záření, které je vyzařováno ze smartphonů nebo tabletů, má dlouhodobý vliv na naše zdraví,“ uvedla lékařka v rozhovoru pro Yahoo Life. Poukázala na to, že typ záření vyzařovaného z mobilních telefonů je jiný než například záření rentgenové. Právě o něm víme, že může způsobit poškození DNA.
Narula vysvětlila, že záření, které vyzařují mobilní telefony, se nazývá neionizující a kromě mobilních telefonů se s ním můžeme setkat například u mikrovlnné trouby. „Samozřejmě nemáme ani žádné konkrétní důkazy o tom, že není škodlivé, jak zdůrazňuje Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny, která ho klasifikovala jako ‚možný lidský karcinogen‘,“ doplnila Narula.
Mobilní telefon u místa spánku však může podle ní mít jiné negativní dopady. Pokud máš totiž mobil v dosahu, je mnohem více pravděpodobné, že ho budeš používat těsně před spaním. A dosavadní výzkumy ukazují, že ti, kteří zařízení používají těsně před usnutím, mají nedostatečný nebo nekvalitní spánek v porovnání s lidmi, kteří mobil odloží například hodinu nebo dvě před spaním.
„Telefony vyžadují hodně manuálního ovládání a aktivní mysl při jejich používání. To vyvolává pocit bdělosti a ostražitosti, což není ideální pro chvíle, kdy se člověk snaží uklidnit,“ dodala Narula. Velkým problémem může být i modré světlo, které obrazovka vyzařuje a které nabourává přirozené spánkové cykly.
Ne každý se však mobilu u postele zvládne vzdát. Profesor spánkové medicíny Rafael Pelayo ze Stanfordovy univerzity je toho názoru, že vliv přítomnosti telefonu u postele se může měnit v závislosti na okolnostech života jednotlivců. Jako příklad uvedl člověka, který žije sám a bojí se, že se k němu někdo vloupá. „Mít telefon poblíž mu může poskytnout pocit bezpečí. Nejde tedy o telefon jako takový, ale o to, co pro vás představuje,“ říká.