Přinášíme tipy na krásné a unikátní vyhlídky (výběr je sice subjektivní, ale vyhlídky objektivně krásné).
Venku jsou sice na říjen netradičně vysoké teploty (z čehož mnozí oprávněně radost nemají), ale jak se říká: když ti dá život citróny, udělej citronádu. Chyť proto příležitost za pačesy (to se také říká, ne?) a vydej se na dobrodružství.
Doporučujeme tyto unikátní a fascinující rozhledny a vyhlídky – na podzim z nich navíc uvidíš nádherně zabarvenou krajinu.
Rozhledna Kobylí
Nachází se v blízkosti města Břeclav na jižní Moravě. Stojí na Kobylím vrchu, kterému, jak stojí na webu rozhledny, místní říkají Homole. Rozhledna nás zaujala svým neobvyklým tvarem – má podobu neuzavřeného kruhu, díky čemuž je možné kochat se výhledem do všech světových stran.
Ojedinělá rozhledna ti umožní spatřit malebné vinice obcí Kobylí, Vrbice a Čejkovice. „Rozprostře se před vámi velmi rozmanitý výhled. Pálava s Děvínem a Děvičkami, Chřiby s hradem Buchlovem, Ždánický les, Bílé Karpaty. Vidět jsou Strážkovské vrchy, Malé Karpaty i Velká Fatra,“ přibližují stránky rozhledny.
Mimochodem, kruhový tvar nebyl zvolen náhodou. Má reprezentovat přírodní cyklus i „neustálý rozvoj obce Kobylí“.
A jak se tam dostaneš? Vydej se Naučnou stezkou Kobylí. Vyrazit můžeš z obce Kobylí a následně půjdeš mezi vinohrady. A neboj se nic, po cestě tě provede několik informačních tabulí. Na vrchol stezky se pak podle stránek „pohodlně dostanou starší i hendikepovaní lidé a maminky s kočárky“. Schody jsou zde totiž nahrazeny nakloněnou rovinou.
Tak hurá na výlet.
Vyhlídka Špička
Tahle nádherná vyhlídka se nachází na Malém Špičáku nad Tanvaldem. Vyhlídková plošina, kam se dostaneš po žebříku, ti poskytne výhled na Tanvald a okolní hory. Liberecké architektonické studio Mjölk nebere lidský zásah do přírody na lehkou váhu. Jak uvádí na svém webu: „Staví se na pozadí hustých lesů, mlhy, mraků a kopců. Pracujete s měřítkem mravenců, ale i celých krajin a jediný opravdový a trvalý kontext je hvězdné nebe.“
Právě zkoumání staveb ve volné krajině je jedno z důležitých témat tohoto libereckého studia.
Vyhlídka tě zaujme svou formou. „Má tři tenké ocelové nohy a lesklý břich, ve kterém se zrcadlí žula, stromy, lidé a nebe. Zrcadlený obraz na zakřiveném povrchu je deformovaný, barvy a odlesky se kroutí a mísí. Zážitek z pohledu na stavbu tak nikdy není stejný,“ popisují poněkud lyricky tvůrci.
Na místě vyhlídky dříve začínala Tanvaldská bobová dráha, přičemž ve svahu Malého Špičáku je stále možné zpozorovat její pozůstatky. „Svým způsobem je Špička tedy i poctou regionálním hrdinům v upnutých kombinézách, kteří se na nablýskaných bobech neohroženě řítili do prudkých zatáček v touze useknout ze svého času každou další sekundu,“ uvádí studio na stránkách.
Hlídka na Stráži
Od stejných tvůrců – architektonického studia Mjölk – je pak i další z unikátních projektů. Takzvaná Hlídka na Stráži je uskupení čtyř fascinujících staveb, které najdeš na hřebenu kopce Stráž u Rokytnice nad Jizerou.
„Hlídku“ tvoří čtyři separované vyhlídky – Liška, Medvěd, Ovce a Horník –, které najdeš blízko u sebe. Během procházky tak můžeš vyhlížet do zamlžené krajiny rovnou ze všech čtyř. Tito hlídači dohromady reprezentují čtyři vesnice, které se „v dávných časech spojily v město Rokytnice“, jak uvádí architekti na svém webu.
A kudy se tam dostat? Můžeš vyrazit pěšky nebo na kole ze samotného města Rokytnice. Z Dolní Rokytnice se můžeš vydat po žluté turistické značce, z Horní Rokytnice můžeš vyrazit po zeleně značeném poznávacím okruhu a z Františkova po žluté poznávací stezce Dřevosochání.
Pokud k Lišce, Medvědovi, Ovci a Horníkovi plánuješ vyrazit z větší dálky, tady se můžeš dozvědět, kde na místě ideálně zaparkovat.
Jednotlivé vyhlídky si prohlédni v galerii.