Dobré je, když se oheň uhasí hned v zárodku. Ještě lepší je ale situace, kdy vůbec nevznikne. V USA, respektive v Kalifornii, kde požáry každoročně sežehnou tisíce čtverečních kilometrů půdy, jsou nejefektivnějším nástrojem proti ohni právě přežvýkavci.
Princip boje koz s následky klimatické krize, které každý rok proměňují kalifornské pláně ve stovky až tisíce kilometrů čtverečních spálenišť, je vlastně zcela jednoduchý. Jejich čelisti. Starají se o to, aby horká zem nebyla plná suchých rostlin a dřevin, zejména křovisek.
Toto ekologické řešení si pochvalují všechny strany. Městská zastupitelstva, soukromníci i samotní pastevci koz. „Myslím, že jak si lidé více uvědomují myšlenku a dopad na životní prostředí, stávají se více vědomými o tom, jaké metody chtějí použít k čištění plevele a ochraně krajiny před požáry. Takže určitě je větší poptávka a je to rostoucí trend,“ řekl pro BBC Michael Choi z rodinné farmy Fire Grazers Inc, která disponuje 700 kozami, které pronajímá i školám a institucím.
Výhodou je, že koza má neustále hlad. Proto je schopna za poměrně krátkou dobu zbavit velkou oblast mrtvé vegetace, která často poslouží jako vatra. Lidé se v rámci prevence samozřejmě o suchý plevel starají také, jenže nemají takové dovednosti šplhání po skalách. Kozám dokonce nevadí ani vysoké teploty, takže jsou prakticky nezastavitelnými sekačkami.
Novinka stará stovky let
Lidstvo nicméně neobjevilo, že kozy spásají suché rostliny, teprve nyní. Ve středomořské oblasti se využívají ke svému jedinečnému talentu okusovat keře, nebo dokonce i jedovaté rostliny stovky let. Nyní však jejich popularita stoupla v Kalifornii natolik, že se nakupují ve velkém. I některé hasičské jednotky uvažují o jejich koupi. Stanice v San Manuel jich má již například 300.
Účinnost zvířat již zkoumaly i některé studie. Například výzkumníci z Kalifornské univerzity zjistili, že kozy měly během testování svého vlivu na zalesněné plochy „významný dopad na snížení pokryvu rostlin“. Pokryv zredukovaly o 87 % a výšku pokryvu o 92 %.