Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
16. listopadu 2023 6:00
Čas čtení 9:32
Vojtěch Vanda

Kateřina Vodvářková z Novy: Během rozhovoru musela utéct do krytu. „V Izraeli jsem otupěla, na pach krve si nezvyknu,“ říká

Kateřina Vodvářková z Novy: Během rozhovoru musela utéct do krytu. „V Izraeli jsem otupěla, na pach krve si nezvyknu,“ říká
Zdroj: se svolením Kateřiny Vodvářkové
REFRESHER ČESKO IZRAEL PALESTINA ŽURNALISTIKA
Uložit Uložené

Televizní reportérka Kateřina Vodvářková strávila poslední týdny v Izraeli, kam se jako zástupkyně televize Nova vydala informovat o aktuálním vývoji konfliktu. Byla to pro ni první taková zkušenost, proto jsme si o ní popovídali.

Během videorozhovoru s Kateřinou Vodvářkovou slyším slabé klepání. Novinářka si sundává sluchátka. „Já se asi omlouvám, ale slyším sirény. Počkejte vteřinku. Jdu se schovat na schodiště a do krytu.“ Mladou reportérku televize Nova odvádí kameraman, který se ji snažil taktéž upozornit na poplach v Tel Avivu. Někde nad jejich hlavami může letět raketa.

Kateřina v relativním bezpečí schodiště.
Kateřina v relativním bezpečí schodiště. Zdroj: se svolením Kateřiny Vodvářkové

Po pár minutách se naštěstí vrací zpět a dokončujeme rozhovor o její první zahraniční reportérské misi z válečného konfliktu. Jaké to je? Jak se k práci dostala? Co musí všechno dělat a dokáže si představit, že by tohle byla její novinářská kariéra? 

Kde se nacházíte a jak to tam vypadá?

V tuhle chvíli jsem zrovna v Tel Avivu a troufla bych si říct, vzhledem k tomu, co se tu v posledním měsíci děje, že asi i na nejbezpečnějším místě v Izraeli. Přestože je země ve válce, tak se domnívám, že jsme tady v relativním bezpečí. 


Nebyli jsme tu ale celou dobu, přijeli jsme včera večer. Ale už jsme stihli několikrát utíkat do krytu kvůli sirénám, naštěstí pouze z preventivních důvodů. Nic se nám nestalo.

Co konkrétně máte za úkol v Izraeli dělat? Jaká je vaše náplň práce?

Pokrývat aktuální situaci. Nemám žádné přesné úkoly. V podstatě je na mně, abych si pozjišťovala, kam se dostanu a jaká je situace. Vzhledem k tomu, že jsem na místě, vím nejlépe, kde je pro mě bezpečné se zdržovat.


Jinak jsem v kontaktu jak se zahraničními novináři, tak s lidmi z izraelské vlády, z armády nebo s příbuznými obětí či unesených, kteří na vlastní kůži zažili teror Hamásu. Mým úkolem je přenést příběhy a konkrétní situaci českým divákům co možná nejautentičtěji.

Kateřina Vodvářková
Zdroj: se svolením Kateřiny Vodvářkové


Jak jste se k tomu dostala? 

Naše mediální skupina CME, kterou vlastní PPF, má šest televizí. A reportéři, kteří spadají pod tyto televize, se zde střídají. První tu byl kolega ze slovenské televize Markíza, pak z bulharské BTV a já jsem přišla jako další. Střídáme se, abychom měli nepřetržité vlastní mediální pokrytí. Nyní přišla na řadu Česká republika.

Doporučeno
Thirty Seconds to Mars přivezli do Prahy hudební mišmaš. Show připomínala rockový nářez i diskotéku z Horní Dolní (Reportáž) Thirty Seconds to Mars přivezli do Prahy hudební mišmaš. Show připomínala rockový nářez i diskotéku z Horní Dolní (Reportáž) 16. května 2024 13:00

Jak probíhá příprava na podobnou „misi“? Co musíte splňovat, abyste se jí mohla zúčastnit?Zaprvé jsou to zkušenosti. Já jsem na Nově šestým rokem, tudíž kolegové i nadřízení vědí, že posílají do zahraničí někoho, kdo má zkušenosti, něco procestoval a je na něj v práci spolehnutí. 

Vyzkoušej předplatné REFRESHER+
a čti vše bez omezení
Přidej se k předplatitelům
nebo Odemkni článek přes SMS
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 148297 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
POSLAT SMS

Co se dozvíš po odemknutí?

  • Jak vypadá denní rutina Kateřiny během války.
  • Jestli se při reportážích bojí a jak se vyrovnává se stresem.
  • Jak reagovala, když viděla kryt od krve, kde zemřeli lidé. 
  • Jak se k práci zahraniční reportérky na Nově dostala a jakou má radu pro začínající novináře a novinářky.
  • Na co si v Izraeli nikdy nemohla zvyknout.
  • Jak se musí chovat ve válečné zóně.
  • Jak na ni jako na ženu reagují místní.
Domů
Sdílet
Diskuse